- Tomáš Heřman (e-mailem) --- 18. 5. 2010
Re: Rojení nebo tichá výměna? (44427) (44428) (44431) (44439) (44447)
Diky moc Pavle za vysvetleni, doufam ze nekdy budu mit to stesti je slyset. Vim, ze o tom hlidani lihnuti matek tu psal i p. Turciany. Zdrejme to tak bude. Doufam, ze to pitomy pocasi mi alespon dopreje a udela se hezky az o vikendu at jsem u toho, to bych moc rad :-)
Take bych rad veril na tiche vymeny v tuto dobu :-) Take jsem mel takovou sezonu, priznavam :-)) Dnes jsem nahledl do dvou, jedny jdou ven matecnik je zavickovany(rojova matka dvouleta - posledni ze dvou na zkousku- potvrzuje se me pravidlo ze druhym rokem jde ven tak jako tak :-) ), druhe vcelstvo pro me cennejsim se zda dobre, vypada to, ze jsem jim to trochu rozmluvil - 4N plne nadrzenych vcel, trikrat skoda :-)
Dale jsem videl prvni matky vylihnute, bohuzel do klicky, skoda ale pocasi nedovolilo vic oddelku. Oddelky ve styroduru rostou, lihnou se vcely, vzpominal jsem na Jiranka, ale po rozboru situace jsem vlastne rad, ze si oslabuju vcely - mlade vcelstva mi delaj jen radost, resit bedny pro roje me moc netesi...
No a zase je zima a zaclo prset ... Doslo mi ze jablone kvetou druhy tyden, cekaji... Co kdyz ta repka to take prodlouzi, davam se na viru i kdyz ji mam daleko :-))
Hezky vecer T.H.
18.5.10, P.Krátký <Beeforman/=/seznam.cz>: > > Ahoj Tomáši.Zpěvavý roj je takový roj,který vyletí jako první,ale s mladou > matkou(nebo i více matkami),když se stará matka při předešlém pokusu > ztratí,nebo třeba už jsem osobně viděl,že si ji včely nechaly.Zpěvavý se mu > říká podle charakteristického zvuku,a proto,že je s mladou matkou,tak má > potenciál delšího doletu při mezipřistání před úlem,než odletí v širou > dál,a často se pověsí na vysoký strom až do vrchu,nebo se třeba rozleze po > několika větvích,včelaři ovšem při jeho sbírání moc do zpěvu nebývá. > K těm rojovým matkám-už vícekrát jsem si všimnul,že zralý matečník samy > včely hlídají a brání líhnoucí se matce vyběhnout,nevím jak dlouho,ale > pokud je v úle stará matka,tak tam nějakou dobu mladé nejsou,i když už je > třeba jejich čas.Například jsem byl svědkem toho,že při prohlídce vyběhla > mladá matka z rojového matečníku a než se rozkoukala,tak se na ni vrhly > její vlastní včely a zlikvidovaly ji.Nemusí to být pravidlo,ale takhle si > nejspíš regulují rojovku samy včely,když nemůžou pro špatné počasí ven a > čekají a čekají...K soubojům matek dochází při jejich hromadném líhnutí,ale > často si je vybírají samy včely. > Zdraví Pavel >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 44449
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |