78241

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 5. 2010
Re: zamezení rojení (44125)

"Dobrý večer vážení přátelé.Potřeboval bych poradit jak nejlépe zamezit rojení když už jsou ve včelstvech zakladeny misky a nebo už živené larvičky."

Podstatné je, jestli akceptuješ rojové matky jako plnohodnotné proti nakupovaným matkám a máš prostor na podstatné zvýšení počtu včelstev či aspoň máš prostor na umístění oddělků do podletního či podzimního spojování.

Kdysi v zadovácích, když jsem měl všechny úly obsazené a nebylo kde dělat oddělky, jsem prostě vytáhnul všechny, 28 plástů, po 14 plástech 39x24 v plodišti i medníku, do poloviny plodiště, 6 - 8 rámků, jsem dal mezistěny, zbytek zarovnal plodovými plásty, ostatní plásty jsem prostě dorovnal na úkor medníkových plástů do medníku. Matka přirozeně v plodišti. Tak 50 na 50 byla pravděpodobnost, že po přidání mezistěn a šoku z 1,5 hodinového kompletního rozebrání včelstva rojové včely se vyvěsí na mezistěnách a začnou je stavět, tím rojová nálada zmizí a včlky zlikvidují i matečníky. Nebo možná rojení přešlo v tichou výměnu, to nevím...

Dneska vyberu kompletně plodiště, do původního úlu do plodiště vrátím tak tři rámky s plodem a pár matečníky, doplním rámky bez plodu a pár mezistěnami. Původní matku s ostatními plodovými plásty a s matečníky umístím jinde jako oddělek. Doplńuji případně taky mezistěnami, ale v menším počtu. Je ale třeba všechny plásty aspoň jednou po jednom přeložit z jednoho nástavku či bedny do druhé či kvůli nenalezení matky otřepat do oddělku, protože v původním úlu musí být minimum mladých včel vychovávajících plod a v oddělku se starou matkou musí být minimum rojových včel létavek. Pokud by se šetřila práce a prostě by se jen plodiště úlu se všemi včelami umístilo vedle jako oddělek, zůstaly by tam i rojové včely a oddělek by se mohl stejně vyrojit.
Takhle jsou v původním včelstvu většinou jen létavky, původně s rojovou náladou, kterou ale ztratí kvůli nedostatku mladých včel a přítomnosti mezistěn. Takže včelky ztratí rojovou náladu, z matečníků vychovají jednu matku a včelky mezitím intenzívně využívají snůšku a staví mezistěny. Pro vybrání medu je potom ideální vystihnout dobu, kdy nová matka právě začíná klást, tak 14 dní po vylíhnutí , kromě 1 - 3 plástů s vajíčky a mladým plodem, obvykle ty plásty, kde se matka vylíhla, je potom možné všechny ostatní plásty vybrat a vytočit.
V oddělku nejsou na začátku prakticky žádné létavky, takže tam nejsou včely, co by mohly mít rojovou náladu. Včely tedy zruší všechny matečníky a původní matka se zase rozklade.
Co potom, pak záleží na stanovišti. Pokud je později v červnu nebo v červenci očekávaná ještě nějaká snůška, může se týden, 14 dní před tou snůškou vybrat z oddělku s matkou zaplodované plásty bez včel a v jednom nástavku doplněno ještě prázdnými plásty přidat nad mřížku původního včelstva s novou matkou, takhle posílené včely s novou matku využijí pozdnější snůšku opravdu důkladně.
Zlikvidovat přebytečné oddělky je pak rozhodně menší problém než je tvořit. Třeba setřepáním do jednoho velkého umělého roje na začátku podletí nebo připojením k zimujícímu včelstvu pozdě na podzim....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 44132


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Radek Hubač - Re: Mezisteny jako m. mrizka
Předchozí:tomas - Mezisteny jako m. mrizka


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu