78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 3. 5. 2010
Re: Zvápenatění plodu (43976)
"U jednoho včelstva se mi po zimě objevilo zvápenatění plodu. Protože mi zbyly z podzimu nějaké desky Formidolu, tak jsem se chtěl zeptat, jestli skutečně má někdo dobrou zkušenost, že to pomáhá. Jinak asi ještě vyměnit matku, že?"
Podle mých zkušeností se zvápenatění objevuje i u jinak dobrých včelstev právě v tuto dobu, kdy se včely rozvíjejí, nejsou ještě v plné síle a přijde chladné počasí. Případně u včel příliš brzo rozšiřovaných. Po zlepšení počasí a zesílení včelstev zvápenatění obvykle mizí a včely se vyrovnají s těmi, kde zvápenatění nebylo.
Pomáhá pravidelné čištění podložky a celého dna a taky zůžení, aby včely snadněji udržovaly plod v teple, to ale v nástavkovém úle moc dobře nejde.
Výměna matky kvůli produkci medu je vhodná jen tehdy, pokud zvápenatění je masívní, takže včely hodně zeslábnou, nebo pokud zvápenatění bude trvat delší dobu i když počasí nebude deštivé a chladné.
Z genetického hlediska, pokud se zvápenatění objevilo jen u jednoho včelstva z mnoha a všechny včelstva byla stejně a společně ošetřována, je toto včelstvo náchylné na zvápenatění znatelně více než ostatní. Pokud se udržuje chov, rozhodně by se takové včelstvo nemělo používat jako zdroj plodu k dalšímu chovu matek. Pokud se nové produkční matky odchovávají jen z kupovaných matek, důvod k výměně matky by byl, aby se geny náchylnosti k zvápenatění nešířily přes trubce.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 43988
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu