78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 31. 3. 2010
Re: stavba úlu (29112) (29143) (42778) (42780) (42783) (42844) (42845) (42847)
"Ono to není tak jednoznačné. Já si vyrábím úly zateplené, zvenku palubka, mezera 25mm vyplněná hoblovačkami, zevnitř dříve hobra, nyní sololit."
Nejsou hobliny jako hobliny. Někdo si přečte hobliny a pak koukne a nasype tam hobliny, co mu vznikají na jeho strojní hoblovačce, drť několik milimetrů velkých kousků. Nacpe to do mezery jako uteplení, jenomže tyto drobné hobliny se při otřesech a vibracích hýbou a sesedají se, takže pod vrchem vznikne prázdný prostor. Pokud ještě někdo pečlivě nalakuje vnějšek takového úlu, takže se stane pro vlhkost málo prostupný, v zimě v krajním případě vznikne na místě hoblin ledová deska. To byl problém řešený už nějak před cca 60 lety, kdy v rámci zdrustevňování občas združstevnili i včely, vytvářeli družstevní včelařské provozy a sjednocovali úly na první verze izolovaných nástavkových. Ty si vyráběli v družstvech sami a hobliny a piliny jako uteplení hodně používali.
Něco jiného jsou dlouhé hoblovačky z ručního hoblování, ty jsou ideální. Nebo kdysi se používal určitý druh strojních hoblovaček jako filtrační materiál do lakovacích boxů, to byly hoblovačky široké asi 6 milimetrů a dlouhé několik desítek centimetrů, ty by byly pro izolaci nástavků taky dobré.
Dneska je asi skutečně nejlepší, z hlediska rychlosti výroby a ceny pro větší včelaření použít uteplené úly z toho masivu styroduru nebo podobného materiálu.
Klasické uteplené úly jsou už spíš pro ty, co si s výrobou úlů spíše hrají...
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 42863
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu