77433

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)R. Polášek (85.71.180.241) --- 17. 2. 2010
Re: P?emeten? v?el na mezist?ny (41072) (41121) (41124) (41126) (41128) (41129) (41132) (41136)

"A zase: vemu nastavek, udelam si dve sololitove prepazky, do mezidna nabusim 4 listy,tak aby jsem rozdelil nastavek na tri sekce, vyvrtam do mezidna dve cesna, treti je v nastavku a uz nepotrebuju vymyslet oplodnacek, mam tri plemenacky ala Liebig... Jediny co je navic jsou dve prepazky, ostatni zustava plne funkcni na produkcni vcelstva."
No, já vyhážu z starého zadováku skladované plásty nebo jiné skladované věci, vyčistím a můžu dávat plásty coby oddělek. A když si dám trochu práci s těsnou přepážkou místo mřížky mezi plodištěm a medníkem, mám z jednoho zadováku dva oddělky. A taky je rozdíl přendávat 2 - 3 plásty z oddělkového úlku nebo sekce do celého jednoho nástavku, kde i když počkám, dokud není oddělek na třech plástech doslova přeplněn včelami a matka už nemá kde klást, stejně po přendání do celého nástavku oddělek obsadí jen pár plástů, trpí šokem z nadbytku prostoru a jeho ochrana proti vyloupení je, dokud nezesílí, 14 dní až měsíc, minimální. Zatímco v zadováku oddělky postupně plynule rozšířím na 10 nebo 11 rámků, kolik se vejde do plného jednoho nástavku, počkám, až je včely obsadí a plně zaplodují. A potom ty obsazené rámky jen nahážu do nástavku. Když to udělám šetrně a nástavek hned potom odvezu na jiné stanoviště, zůstane mi tam i většina létavek. Potom stačí za pár dnů podstavit jen další nástavek s plásty a při dostatku sladiny je za další 2 - 4 týdny v podstatě plnohodnostné včelstvo.
Co se týká oplodňáčků použil jsem nevhodný termín. Neuvědomil jsem si, že oplodňáček znamená přidání matečníku před vylíhnutím, viděl jsem jen znatelně menší spotřebu včel. To, co se chystám vyzkoušek, bude tedy minioddělek, kde se pro výrobu matky použije jen poměrně malý výřez voští s plodem a k tomu odpovídající množství včel, ne celý nebo celé plásty s plodem plně obsazené včelami.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 41149


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Tomáš Heřman - Re: Oplod???ek nebo plemen???
Předchozí:Antonín Podhájecký - Re: Sýkorky a ti druzí ptáci


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu