78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Antonin PRIDAL (e-mailem) --- 22. 1. 2010
Re: Taxonomicke urovne nazvoslovi (40121)
Doplňuji původní koncept:
druh=specie=např. mellifera=medonosná poddruh=subspecie=plemeno=rasa=např. carnica=kraňská varieta=varieta=jen u rostlin (např. barevné mutace) podvarieta=subvarieta)=jen u rostlin (např. barevné mutace) forma=forma=jen u rostlin (např. barevné mutace) podforma=subforma)=jen u rostlin (např. barevné mutace)
u živočichů se taxonomie uplatňuje jen do poddruhové klasifikace. Ostatní stupně patří do zootechnické klasifikace. Po poddruhu následují v zootechnice:
ekotyp=např. alpský u rostlin bychom mohli hledat paralelu na úrovni třeba variety, ale není to přesné srovnání! kmen=např. Singer linie=např. nějaké číslo či jiný kód rodina=např. označení společného předka (matka či otec)
Antonín Přidal
----- Original Message ----- From: Jan BXrgel To: VXelaXskX mailing list Sent: Friday, January 22, 2010 11:17 AM Subject: Taxonomicke urovne nazvoslovi
V odbornem textu se v nazvoslovi pisi jednotlive taxonomicke urovne taxonu. je to stejne pro biologii,zoologii i botaniku: druh=specie poddruh=subspecie varieta=varieta podvarieta=subvarieta) forma=forma podforma=subforma) je to tak dobre? Prosim doplnte to pojmy plemeno, ek otyp Protoze se tyto urovne nepisi a casto se nazev zkracuje vynikaji tyto chyby My laici to nezname a proto to tak casto pleteme. A.melifera subsp.carnika=kranka a A. mellifera subsp. mellifera=tmava jsou poddruhy=subspecie druhu A.mellifera . Alpsky,karpatsky typ jsou variety nebo formy? d2kuji J.B.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 40126
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu