78174

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polásek --- 25. 8. 2003
Re: Re[2]: Nátěrové hmoty na úly (3733) (3740) (3744) (3747) (3748) (3751) (3756)

RP> ale slámu zvenku uzavřeš vrstvou málopropustnou pro vodní páru, je
RP> paropropustnost slámy naopak velice nepříznivá vlastnost.

>Vyřazené slaměné košnice se někde používaly jako vědra na vodu, protože byly
>zevnitř zavoskované a zapropolisované tak, že nepropouštěly.

>Pro sebe jsem si stanovil, že na páru je neljepší očko a zasíťované
>dno a natírám zvenku balakrylem. Nejstarší nástavky jsou po cca 15 letech
>omšelé, ale dřevo je v pohodě.
>Zdravím Ivan


Proto se taky úl ze slámy kdysi osvědčil, včely vytmelily vnitřek úlu, takže z úlu do slámy se dostalo jen málo vlhkosti a pokud sláma z venku úlu nebyla zakrytá, ale volná, to málo vlhkosti s přehledem uniklo ven. Takže sláma byla pořád suchá ať včely v předjaří uvnitř plodovaly jak chtěly. Stěny úlu ze slámy byly, i z důvodu mechanické pevnosti silné cca 6- 8 cm, což z hlediska tepelné izolace odpovídá tak asi 4 cm pěnového polystyrenu, takže to byly uteplované úly. A většina vlhkosti unikala česnem, které bylo, aspoň co jsem viděl obrázky, v horní polovině úlu, takže někde, jako je dnes očko. Řekl bych, že tehdejší včelaři znali i takové postupy, něco jako na začátku zimy vytvořit menší otvory a netěsnosti na dně úlu a tím vytvořit mírné proudění vzduchu uvnitř úlu, který přes česno nahoře odváděl nadbytečnou vlhkost.
Věřim, že pokud se vzal nepoškozený vytmelený slaměný úl a nalila se do něho voda, tak hned nevytekla. Ale jako vědra? Propolis a vosk je sice materiál vysoce lepivý a dost odolný, ale jen při úlové teplotě. Pokud se vystaví teplotě pod řekněme 25 st. C , stane se křehký a lámavý. Takže by asi stačilo takový úl naplněný vodou po hodině zdvihnout, tmel uvnitř úlu by popraskal a z vědra by se stal spíše předmět vhodný jako filtr pro cirkulaci vody v zahradním bazénu. Dokonce by měl, díky propolisu určité baktericidní vlastnosti.

Ale zpátky k nátěrům úlu. Domnívám se,že nemá smysl podporovat odstraňování vlhkosti z úlu přes dřevěné stěny úlu. Nátěr úlu musí především chránit dřevo úlu, nesmí být jedovatý pro včely a pokud možno nezanášet do prostředí cizorodé látky, musí mít dostatečně kvalitní vzhled a samotný nátěr musí vydržet dostatečně dlouho. A nesmí být zbytečně drahý.
A vlhkost z úlu odstranit jinak. Já používám taky zasíťované dno a na stropě mám na rámcích silonovou síťovinu a na ní několik cm paropropustných uteplivek, jako jsou noviny, filcové uteplivky a hobru. Očka používám málo, jednak je zatím na některých nadstavcích nemám, jednak v zimě sýkorky na otevřená očka rády v zimě klepají a lákají tím včely ven.
s pozdravem
R

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3758


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Jan Cervenka - Re: Pohon na medomet (3732)
Předchozí:v.zemanek - Pohon na medomet (3732)


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu