78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



R. Polásek --- 22. 8. 2003
Re: Nátěrové hmoty na úly (3733) (3740) (3744)

Kvalitně a správným přípravkem napustit úl znamená vykonat cca 80 % v ochraně úlu, nátěr na úlu je už potom jen zbytek a vylepšení vzhledu.
Z přírodních látek je na napouštění asi nejlepší fermež, z umělých lazurovací laky, dále z umělých by šly ještě použít barvy na asfaltové bázi. Odvar z bylinek nebo něco podobně přírodního se pokud vím na ochranu dřeva nepoužívá. Každopádně napuštění dřeva těmito látkami znamená utěsnění pórů cca 1-2 mm vrstvy dřeva napouštěcí látkou a tím pádem nepropustnost této vrstvy pro vodní páru i pro dřevokazné houby a hmyz. Tyto látky fungují na základě bariérového efektu. Ochranné látky, které nechávají ve dřevu póry, působí na principu „jedovatosti“ na dřevokazný hmyz a houby, obvykle jsou jedovaté i pro včely nebo nevhodné pro venkovní prostředí.
Paropropustná barva na dřevo - Speciální barvu pro tento účel neznám. Mohla by fungovat paropropustná barva pro fasády, obyčejné hašené vápno, to má díky své chemické reakci docela určitě ochranný vliv na dřevo nebo nějaká namíchaná barva z nějaké vodouředitelné disperze ( třeba Sokrat nebo třeba disperzní lepidlo na dřevo ), malířské hlinky, vápna atd. Každopádně, protože dřevo nepůjde pod nátěr napustit, bude mít takový nátěr omezenou přilnavost. Může to dopadnout tak, že co půl roku bude třeba vzít kartář, nepřilnavou barvu odstranit a natřít znova. Připadá mně to jako snaha získat za hodně peněz málo muziky.
Opravdu potřebuješ odstraňovat vlhkost zrovna přes stěnu úlu?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 3747


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Pavel Prchal - Re: Nátěrové hmoty na úly
Předchozí:Jan Čáp - Výrobci mezistěn v ČR


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu