78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Pavel Holub (88.103.248.6) --- 11. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny.
Zjevné nepochopení.
Myslete si, že mám jedno včelstvo a stále jeden oddělek. Produkční včelstvo má vždy mladou matku ( nebo tu lepší matku) po spojení. Oddělek mi vyrábí zimní zásoby a včely pro jarní spojení - žádná likvidace mladého života. Vždy využiji matku 2 roky.
Jsou experti, co provozují dvoumatečná včelstva. Tak si myslete, že to je totéž ve dvou úlech. Je jen třeba s tím pracovat jako s materiálem. Tady dělám to a zde něco jiného. Myslím, že je pryč ta doba, kdy se každý vytahoval, kolik to má na sobě nástavků. To je vždy neřízená střela a ideální pěstírna roztoče V.D.
U této metody mám jistotu, že alespon jedna matka přezimuje. Do snůšky mám vyzimovaných daleko více včel (než u spojování na podzim) a uberu jim v té době práci s plodem. Jen si vychovávají matku novou. Nemusím ani používat mateří mřížky. Když se to nepovede (matka se ztratí), udělám další pokus s přidáním plodu a nebo obě včelstva spojím a přes zimu pak jdu jen s jedním včelstvem (to je rada pro začátečníka, já mám rezervní matky připraveny). Matka by nemělo být pro včelaře něco vzácného. Je to možná cynické, ale musíte to brát jako materiál. Včely to vnímají také tak, narazí 10 matečníků, ale jen jedna matka se prosadí.
Přirozená vlastnost včel je rozmnožování se. Tak jim tuto přirozenost poskytněme. Nač se strachovat, zda se letos vyrojí nebo ne a nač vymýšlet 10 protirojových opatření?
Jediná komplikace je v hledání matky, ale to se lze naučit a trvá to jistě méně času než složitá protirojová opatření.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35603
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu