78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 5. 3. 2009
Re: Přeloení včel . (34488) (34492)
Letošní zimu ještě v polovině prosince bylo vysloveně říjnové počasí, včely se mohly v pohodě proletět. Okolo 6 února bylo další výrazné oteplení, včely, co to potřebovaly, se mohly zase proletět. I když na mém stanovišti na severní Moravě v předhůří Beskyd to bylo s proletem tak na hraně, jen jeden, maximálně dva dny bylo bez sněhu a dostatečně teplo. Klidně mohlo začít pořádně mrznout už od Dušiček a být o 2 - 4 st C toho 6 února méně, včely by se vůbec proletět nestihly, klidně mohly být v zimním chumáči a bez proletu od listopadu až doteď a musely by to vydržet. Jinak co sleduji počasí, mám takový pocit, že zatímco tady byly první prolety zhruba od 1 března podle toho, kdy na konkrétním místě slezl sníh, v Čechách , okolí Prahy, Polabí musel být první prolet už tak o týden dříve. V takovém případě by nyní prohlídka včelstev klidně mohla být, ve včelách bude už dost plodu, než aby jim prohlídka nějak závažně vadila.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Josef Křapka" <josef.krapka/=/volny.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, March 04, 2009 9:07 PM Subject: Re: Přeloení včel .
> >Dnes jsem udělal první prohlídku včelstev v tomto roce a u jedněch včel > jsem nalezl plesnivé rámky. Chtěl bych je přeložit...< > ------------------------------------------------------------ > Nevím sice jaká je u Vás situace. Byly prolety? Nebyly prolety? Avšak v > tuto dobu doporučuji počkat se šťouráním do včel až po očišťovacím proletu. > Rozrušení může spustit kálení a to je v předjaří katastrofa. Je pravdou, že > na tak dlouhou zimu již nejsme zvyklí. Včely se s tím ale jistě vyrovnají. > JK
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 34493
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu