78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Radim Polášek (e-mailem) --- 8. 2. 2009
Re: Co s vyrojeným včelstvem (33995)
Záleží jakou má včelař chovatelskou politiku, jestli třeba ve včelách nesnese jiné matky než dcery F1 od plemenné matky nebo naopak jestli přijme starou, případně novou matku v chyceném roji a novou matku křížence v původním úlu. A jestli má včelstev nadbytek nebo málo. Já včelstvo s rojovými matečníky v poslední době obvykle rozděluji do dalších ulů a tvořím z něho oddělky.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Ing. Josef Třeštík" <trestik/=/trestik.cz> To: <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, February 08, 2009 3:40 PM Subject: Co s vyrojeným včelstvem
Dobrý den,
jako začínající včelař procházím řadu informačních zdrojů, včetně této konference, ale nikde nenacházím uspokojivou odpověď na otázku, co s vyrojeným včelstvem. Tedy abych byl přesný, všude je uváděno, že je potřeba vyrojené včelstvo standardním způsobem prohlédnout. Je tím pravděpodobně míněno, odstranit přebytečné matečníky a poté čekat, jak se včelstvo dále vyvine.
Domnívám se, že je to postup pro včelaře, který nechová matky, nepoužívá nástavkovou technologii a nevytváří záložní oddělky. Jaký by měl být standardní postup pro včelaře, který tyto technologie používá?
Po negativních zkušenostech z minulého roku bych příště nejraději vyrojené včelstvo bez okolků rozebral po nástavcích a po odstranění všech matečníků jimi posílil pozdní oddělky z minulého roku. S rojem bych naložil podobně, nejprve bych jej však usadil a konečné rozhodnutí, co s ním, bych provedl až po jeho kontrole (cca po týdnu).
Je tento postup správný?
Děkuji za odpověď
Josef Třeštík
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 33999
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu