78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)HI (81.90.174.57) --- 17. 8. 2008
přesun plodového hnízda

Prosím o několik rad, začínám na úlech rm 39x24, dost uteplené, 9 rámků na teplou stavbu. Trochu jsem v létě válčil s výměnou matek a výsledkem u 1 včelstva je to, že mám tak trochu skluz - ještě nemám vytočeno, protože mělo zásoby pořád otevřené a ne a ne zavíčkovat (nevím nevím, jestli vůbec stojí za to vytáčet). Ve spodním ze 2 nástavků ale v důsledku problému s matkou včelky vychovaly docela dost trubců z přestavěných dělničích buněk, takže je tak trochu deformované, vykousané, divné a nepřipadá mi zrovna ideální na plodování a zimování. Dneska už má včelstvo novou rozkladenou matku. Na zimování ve 2N to ale asi nebude, radši bych je zazimoval v 1N - ale v tom druhém, než je teď zakladeno. (Zkombinovat lepší rámky z obou nástavků mi komplikuje to, že i v těch špatných je částečně zakladeno.)
Je ještě možné s tím něco dělat a nějak přimět matku, aby se přesunula do druhého nástavku a tam začala klást, abych po vychování stávajícího plodu nástavek odebral? Nebo bude lepší jen odebrat mřížku, řádně dokrmit, ty horší plásty dát někam na okraje a spolehnout se, že matka začne plodovat pod zásobami a zimovat přeci jen na 2N, i když odspodu bude později skoro 1 celý prázdný?


U druhého včelstva (bude zimovat na 2N) mám také problém s dílem nedostavěným až ke spodní loučce, ale to už se tu řešilo - je možné z jiných souší nařezat proužky a tu mezeru mezi spodní loučkou a dolním okrajem díla prostě zazáplatovat, nebo to včely vykoušou? Postupně chci přejít na rámky s užší spodní loučkou a asi změním i rm k nižším nástavkům, a vůbec to zkusím trochu jinak, ale letos jsem holt začal někdy v květnu a mám to, co jsem sehnal.

Ještě něco: místy jsou ve včelstvech plásty, přímo nacpané pylem (hlavně v dolním nástavku vzadu). Kam tyto plásty umístit, aby je včelky dostaly v pravý čas, neplesnivěly, byly k dispozici k výchově plodu a přitom na nich včely v zimě nevyhladověly?
Díky moc za radu, pěkný den

HI

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 31044


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Zdeněk Heřmánek -
Předchozí:M. Václavek - Re: Chovatele matek pozor: leky proti varroa poskozuji vcely


Klikněte sem pro nápovědu