78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)M. Václavek (213.29.160.5) --- 15. 8. 2008
Re: Velka mezera mezi nastavky - zimovani na rámcích 39x30 (30997)

Pro zajímavost:
Možná znáte p. Vydru, který včelaří na rámkové míře 39x30 v tenkostěnných nástavkových úlech podle Tachovské metodiky. Osobně mám dřívější zkušenosti při včelaření v Tachovácích ( 39x24 ) dle p. F. Kašpara ( metoda podstavování mezistěn ). Docela zajímavý způsob aplikuje výzkumné trio LBV na r. m. 37x30 ( viz http://www.szes.chrudim.cz/vyzkumna-cinnost/ ... na fotografii panenského plástu ( dole ) je vidět, že zásoby sahají až ke spodní loučce ( ale nemusí to být středový plást! )).

Nicméně ve všech případech se jedná o nástavkové včelaření. První dotaz vlákna byl zřejmě adresován pro klasické úly, co jsem bohužel nebral v potaz. Klasické úly nelze ve způsobu včelaření srovnávat s nástavkovými.
Opravuji: pokud necháte medníky na místě, což v klasických úlech není moc vhodné, převěšení +/-2 plodových plástů nahoru se vyplatí. Asi nejistější způsob zimování v klasických úlech je na jednom prostoru po odebrání medníku. Trochu komplikovanější, avšak racionálnější metoda z důvodu ochrany díla před zavíječi spočívá v záměně plodiště za medník. V obou dvou případech je nutné krmit na dvě etapy kvůli zajištění správného uložení zásob. Úspěšnost způsobu ponechání medníku nad plodištěm hodně závisí na částečném přejití plodového tělesa do vrchního nástavku, jinak hrozí ( nemusí vždy nastat! ) odříznutí chumáče od zásob ( následkem mezery...nástavkové, plástové nebo zásobní ). V této souvislosti jsem se zmínil o Farrarově úpravě, která řeší situaci chumáče ve spodním patře.

Farrarův návod:
___________________________________________________________________________
- Zimní kontrola a úpravy včelstva -
Matky většiny přezimovaných včelstev začínají s kladením již z počátku ledna. Je-li uvnitř hroznu pyl, pokračuje výchova plodu i když venkovní teploty klesnou až na -30°C nebo -40°C. Během zbytku zimy může být rozdělení potravy uvnitř hroznu kritické, přičemž nehraje žádnou roli jsou-li nakladena pouze vajíčka nebo se včelstvo zabývá již výchovou plodu. Zimní hrozen nikdy neopustí vajíčka, aby dosáhl kontaktu se zásobami.
Aby zásoby byly v každém včelstvu ideálně rozděleny, bylo třeba hodně práce na podzim. Je mnohem hospodárnější, dbá-li se nato, aby byla všechna včelstva silná, aby jejich zásoby překročily maximální požadavek a uvnitř úlového prostoru byly rozděleny tak, jak je znázorněno na obr. 145. Včelstva by měla být v lednu kontrolována a je-li nutné, provedena korektura. Tyto úpravy mohou být prováděny při teplotě -18°C, jestliže včelař je přísně opatrný, dělá-li tyto úpravy v klidném jasném dnu, při teplotách, které zvyšují teplotu nad bod mrazu. Víko úlu se nadzvedne, je-li vrchem vidět klidný hrozen a uspokojivé zásoby, nejsou nutné žádné úpravy. Jsou-li vidět pouze zásoby, pak je úprava pro včelstvo nutná. Otočíme víko vrchní stranou nahoru a položíme vedle úlu. Nyní odstraníme 2 medné plásty s obou stran a roztáhneme zbylé plásty ze středu k bokům nástavku. Potom posadíme vrchní nástavek na připravené víko. Při použití jen velmi málo kouře odstraníme postranní plásty ze spodního nástavku, obsahuje-li tento hlavní díl hroznu. Nyní zvedneme 2 plásty se včelami (případně s plodem) ze středu hroznu a zavěsíme je do uvolněného středu hořeního nástavku. Potom sesuneme včelami obsazené plásty dohromady a vyplníme prázdný prostor na stranách přebytečnými plásty s medem z horního nástavku.
Ve vícenástavkovém úlu se může nacházet hlavní část hroznu buď uprostřed nebo ve spodním nástavku. Je-li hrozen v nejspodnějším nástavku, potom je nutné všechny plásty s plodem nebo vajíčky zavěsit doprostřed nejvyššího nástavku. Je jasné, že všechny části rozděleného hroznu musí míti mezi sebou spojení, aby rozptýlené skupiny včel byly uchráněny před prochlazením. Všechny tyto úpravy musí být provedeny bez rozrušení včel v úlu a na vyjmutých plástech. Všechny zahnané neb od hroznu vzdálené včely ztuhnou a jsou ztraceny. Prohlédneme-li opět během několika hodin včelstvo, je možno přesně zjistit, že včelstvo se stáhlo do nejhořejšího nástavku, je-li teplota medných plástů, na obou stranách převěšených včel pod bodem mrazu.
Tyto úpravy se provedou, aby plod ve středním nebo nejspodnějším nástavku nepřekážel hroznu přenášet zásoby do místa sedění a je zcela jedno jak chladný bude zbytek zimy. Množství pylu v zásobách může být doplněno pylovými náhražkami, při čemž s krmením započneme 5-6 týdnů před první jarní nabídkou pylu v přírodě.
___________________________________________________________________________

S pozdravem...M. Václavek...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 31012


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:M. Václavek - Re: Úly z tvrzeného polystyrénu
Předchozí:Sroll Josef - RE: Cukr 12,90


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu