76651

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)J.Šefčík (90.176.2.8) --- 3. 8. 2008
Re: Loupe včelami (30862) (30866) (30868)

Dnes se nedá u včel nic dělat, prší. Proč včely loupí ? S názorem p. Václavka tak souhlasím maximálně na 50%. Tato teorie byla platná tak před 50 léty kdy se dohodli všichní včelaři a najednou začali krmit. Pak ještě hledali jiná včelstva, které chodí loupit na jeho včelín
Včely loupí zejména ze dvou důvodu. První a ten hlavní je, že ve včelstvu je nekvalitní matka. Druhý důvod je včelař, že umožní se dostat do krmítek cizím včelám. Při tvoření oddělků s tím plástem je to také trochu zcestné. Matka vylučuje z hltanové žlázy feromon se kterým se včely vzájemné potírají a tím si budují nějaký obranný systém. Pokud matka je stará a nebo v tom oddělku si jej včely nestačily dostatečně předat, pak loupež musí následovat i když tam bude česno na jeden centimetr.
Krmit po dobu třech týdnů, to byly rovněž názory některých starších včelařů. Po sundání medníků - nástavků by mělo zůstat ve včelstvu kolem 5 kg zásob. Včely by jsme měli podnítit, aby se matka rozkladla. V tu dobu jsou v úle včely, které nán v průběhu září stejně odejdou a musíme docílit toho, aby matka měla dostatek místa ke kladení. Když se začně líhnout plod, který je z podnícení, musíme intenzivně krmit a to v maximálních dávkách /3 až 5 kg za den./ Včela je menší chemická továrna a musí zpracovat tyto krmné dávky. Mladé včely, které se líhnou, budou tzv. dlohověké a ty nejsou ještě schopny zpracovávat tyto zásoby cca 14 dnů. Pokud by toto krmení trvalo delší dobu, mladé vylíhlé včely by se utáhaly a uhynuly. Mnozí nebudete s tím souhlasit,/znám to ze svých přednášek na téma "Pokrokové způsoby včelaření"/, ale já nevím co je loupež na včelnici. V současné době mám maximálně otevřená všechná česna. Při krmení nejsem schopen všem najednou dát krmení a dělám to v průběhu dne. Včely otravují pouze při nalévání do sklenic.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30871


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:M. Václavek - Re: Loupe včelami
Předchozí:lokvenc.petr - Re: včelařská ubohost


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu