78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- M. Václavek (213.29.160.5) --- 29. 5. 2008
Infekčnost roje
Chtěl bych se zeptat na Váš názor co se týče možnosti přenosu infekčních onemocnění prostřednictvím rojů.
Osobně se domnívám, že riziko jejich přenosu přes roje je nemalé, proto by se roje neznámého původu neměli usazovat. Ale neumím to podložit pádnými argumenty, kterými bych zdolal kritiku na můj názor. Poslední dobou jsem v této záležitosti dost nejistý. O tomto tématu jsme v naší konferenci začali hovořit v souvislosti s výskytem moru včelího plodu. Objevila se myšlenka, že jedním z důvodů jeho rozšíření je usazování cizích rojů, které nesly spory původce onemocnění. Avšak vytvořila se skupina kritiků, která možnost přenosu moru přes roje vylučovala ( roj podle nich nese relativně malé množství původců onemocnění na to, aby v novém nezávadném prostředí propukla nákaza, nebo alespoň je minimální šance k jejímu propuknutí ).
Ještě dodám, že účelem tohoto vlákna není diskuze o možnosti přenosu roztočů varroa přes roje. Ta je nezpochybnitelná, avšak není to důvod, proč cizí roje neusazovat. Nejlépe v rojáku lze roj s vysokou účinností ošetřit varroacidním přípravkem ( např. zafumigovat VARIDOLem ), čímž roj ztratí skoro všechny ( nebo úplně všechny ) roztoče. Nicméně problematika usazování rojů neznámého původu v rovině infekčních onemocnění nabývá úplně jiného rázu a stává se dost diskutabilní tématikou. Předem děkuji za odpovědi.
Dnes jsem poslal na VUVČ email, kde se ptám na to samé. Až od odborníků z VUVČ obdržím odpověď, určitě ji zde zveřejním.
S přáním úspěšného včelařského roku..................M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 29776
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu