78242

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Pepík (81.0.194.126) --- 29. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768) (29771)

I za řepku,ale je to v Jaroměři Medokomerc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29781


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 29. 5. 2008
Re: značení matky (29779)

www.youtube.com/watch?v=R4Sb6J_uY3E

Toto video presne zachytáva postup značenia, ktorý ja praktizujem najmenej 15 rokov. Demonštrátor má pripravené značkovače a klietočku, v ktorej je matka počas schnutia farby na hrudi matky. Matku na pláste chytí za krídla (je ľavák) a druhou rukou chytí odspodu pravdepodobne za nohy a M označí. Tento spôsob spôsoby uchytenia proti môjmu ( uchopím hruď), lebo hruď je viac viditeľná, lenže ak poškodíme matky predný a stredný pár nôh, je matka invalid, ak ju chytím za hruď tam sa to nemôže stať.

Pri použití značiacich ceruziek- tušiek je naozaj potrebné M vložiť do klietky, aby značka dokonale uschla a riediaca látka zo značky vyprchala, inak ju včely zabijú. Priateľovi pri značení touto ceruzkou matka zahynula, lebo z farby zatieklo M do vzdušníc- prieduchov.

Pri použití korektora AQUA sa mi to nestalo ani raz a mnohokrát som označenú M vracal ešte s neuschnutou značkou. Ale pozor, aj korekčné farby sú niektoré vyhotovené na báze chemických riedidiel, preto to znovu zdôrazňujem, v Česku vyrábaná korekčná farba je zhotovená na báze vody.

Prajem všetkým pekne označené červenou značkou. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29780


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra P. (213.192.0.246) --- 29. 5. 2008
značení matky

Našel jsem na You Tube krátké video o značení matky.
Tady je odkaz-http://www.youtube.com/watch?v=R4Sb6J_uY3E
Je to pěkně vydět jak jí ten pán drží a kde.
Míra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29779


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.19.47.102) --- 29. 5. 2008
Re: Infekčnost roje (29776)

Odpovím trochu jinak, než se očekává.
Při dobré spolupráci s veterinární správou by usazování neznámých rojů nemusel být problém. Stačilo by usadit roj, umístit ho na oddělené stanoviště, vložit podložku do úlu a nechat vyšetřit (spad z podložky nebo hrst včel).

Důležité je oddělené stanoviště a ještě důležitější je to vyšetření. Protože se tyto dvě podmínky nedaří plnit, tak se všeobecně varuje před usazováním neznámých rojů.

Plošné preventivní vyšetřování včelstev (v rizikových oblastech) se u nás provádí minimálně. Laboratorní vyšetřování uhynulých včelstev (v oblastech vysokých úhynů) se rovněž neprovádí (v SRN se provádí tato vyšetření uhynulých včelstev).
Protože nikdo není schopen (ČSV, SVS, VUVČ) zajistit tato vyšetřování, tak se ani nikdo nebude namáhat s vyšetřováním rojů.

Pozn. Osobní zkušenost s usazováním cizích rojů nemám a odpověď VUVČ dokážu odhadnout.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29778


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 29. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749) (29751) (29763) (29766) (29775)

keďže komentáre majú byť krátke, podám krátky návod na značenie matiek, tak ako ho robím ja.
Zo začiatku som pri vychytávaní matky na pláste mal problémy i ja a zostrojil som si vychytávaciu klietku, ktorá bola konštruovaná tak, že som použil krabičku z umelej hmoty z dvoch dielov, ktoré sa dali do seba zasúvať. aj na jednom a druhom diele bola silová sieťka s okami aby matka sa nemohla dostať von. Keď bola matka v prvej časti druhú som zasunul a matku hruďou medzi okami sieťky stabilizoval. Značenie bolo a farba mohla zaschnúť. Ešte poznámka, všetky značkovače na princípe jednej sieťky, majú nevýhodu, matka po vpustení do značkovača, sa včelárovi postaví bruškom a môžete robiť čo chcete, nedonútite ju postáť chvíľočku na piestiku, aby ste ju mohli hruďou pritlačiť ku sieťke.

Zdanlivo jednoduché ale tak či tak nedokonalé. Preto moja rada je odhoďte všetky značkovače a verte len svojim rukám a prstom na nich.

- včelár aby získal istotu a rutinu, musí cvičiť najskôr na trúdoch, potom včelách (ktoré pichajú) a na naostro matky.
Z čoho pozostáva príprava? Palcom a ukazovákom pravej ruky, snažte si vychytiť z plásta pobehujúcu včelu tak, aby vás nepichla. keď toto dokážete bez pichnutia včelou, môžete prejsť na vychytenie matky. Každá matka, hlavne oplodnená pred vašimi prstami uteká a mierne zodvihne krídla (neoplodnená matka ľahko odletí) a vtedy ju chyťte do prstov. Vhodnú farbu a značkovač majte dopredu pripravený, vtedy matku vsuňte medzi palec a ukazovák ľavej ruky tak, aby tieto dva prsty zvierali HRUĎ matke, prostredný prst podložte matke pod zadoček a môžete značiť. medzi prstami matku držte tak dlho, kým je farba na hrudi nezaschne. Značenie sa výborne robí v uzavretej malej miestnosti s dverami so sieťou, matka keď aj odletí sadne na záclonovinu, kde ju chytíte do klietky.

Mne sa najlepšie osvedčil na značkovanie matiek tzv. vymazávač písmen AQUA riedený vodou! (je to vyznačené na obale), má vhodnú štetôčku, je odolná, rýchle uschne a hlavne včely na tento druh nereagujú agresívne. Farebnosť bielej farby sa dá zmeniť príslušnej akvarelovej farby podľa príslušného roka.
Ak niečomu nerozumiete, napíšte mi na súkromnú poštu cez www.včely.sk. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29777


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 29. 5. 2008
Infekčnost roje

Chtěl bych se zeptat na Váš názor co se týče možnosti přenosu infekčních onemocnění prostřednictvím rojů.

Osobně se domnívám, že riziko jejich přenosu přes roje je nemalé, proto by se roje neznámého původu neměli usazovat. Ale neumím to podložit pádnými argumenty, kterými bych zdolal kritiku na můj názor. Poslední dobou jsem v této záležitosti dost nejistý. O tomto tématu jsme v naší konferenci začali hovořit v souvislosti s výskytem moru včelího plodu. Objevila se myšlenka, že jedním z důvodů jeho rozšíření je usazování cizích rojů, které nesly spory původce onemocnění. Avšak vytvořila se skupina kritiků, která možnost přenosu moru přes roje vylučovala ( roj podle nich nese relativně malé množství původců onemocnění na to, aby v novém nezávadném prostředí propukla nákaza, nebo alespoň je minimální šance k jejímu propuknutí ).

Ještě dodám, že účelem tohoto vlákna není diskuze o možnosti přenosu roztočů varroa přes roje. Ta je nezpochybnitelná, avšak není to důvod, proč cizí roje neusazovat. Nejlépe v rojáku lze roj s vysokou účinností ošetřit varroacidním přípravkem ( např. zafumigovat VARIDOLem ), čímž roj ztratí skoro všechny ( nebo úplně všechny ) roztoče. Nicméně problematika usazování rojů neznámého původu v rovině infekčních onemocnění nabývá úplně jiného rázu a stává se dost diskutabilní tématikou. Předem děkuji za odpovědi.

Dnes jsem poslal na VUVČ email, kde se ptám na to samé. Až od odborníků z VUVČ obdržím odpověď, určitě ji zde zveřejním.


S přáním úspěšného včelařského roku..................M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra P. (213.192.0.246) --- 29. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749) (29751) (29763) (29766)

Dobrý den pane Bernátku.Mohl bych vás poprosit také o fotku toho značkovače matek?Já sem se taky snažil chytnout rojovou matku z výchytky mezi prsty ale dvakrát mi už frnkla.
adresa:pupek73/=/seznam.cz
Předem dík Míra

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29775


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 29. 5. 2008
Re: Spojování rojů (29773)

Chtěl bych se zeptat,jak je možné tento roj připojit k již usazenému roji v reservním úlu.Je v něm ještě místo pro včely z tohoto roje.

Spojiť dva roje nie je vôbec problém. Predpokladám, že prvý roj nie až taký silný, aby obsadil celý úľový priestor, preto tento úľ (ak nie je) doplnte medzistenami a nový roj z rojnice vysypte pred úľ na nábehovú dosku. Podľa toho, ktorá matka je lepšia ponechajte a jednu z nich odstránte. Pri pochode po nábehovej doske rojových včiel do úľa, nie je problém matku zbadať a vychytiť.

Ak by spojené včelstvo bolo silné a bude zdroj znášky, včelstvu môžete nasadiť medník, použite materskú mriežku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29774


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(213.29.160.5) --- 29. 5. 2008
Spojování rojů

V neděli mi vylítl roj,který jsem usadil do reservního úlu. Dnes mi vylétl další roj.
Je docela silný. Nerad bych o něj přišel.Proto ho dnes usadím do rojáku. Ale v rojáku nemůže zůstat dlouho(je malý).
Chtěl bych se zeptat,jak je možné tento roj připojit k již usazenému roji v reservním úlu.Je v něm ještě místo pro včely z tohoto roje.Mockrát děkuji za odpověď.
Přeji hodně štěstí
J. Tulkan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29773


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

René (90.176.48.142) --- 29. 5. 2008
Re: medove pivo (8630)

Zdravím všechny včelaře, kteří mají rádi medovinu a chtějí se pokusit udělat dobré medové pivo. Já doma vařím klasický český ležák z Bernardovského sladu, směsí chmelu a pivovarských kvasnic buď ze Zubru nebo VUPS 95. S kupovaným pivem se to v žádném případě nedá ani srovnat, dnešní piva kolem poctivého 11°-13°kvasnicového ležáku pluly tak maximálně v ponorce a to ještě byla pořádně kalná voda!!! Jednou jsem nechal kvasnice rozkvasit ne cukrovou vodou, ale medovou. Nevím přesně poměr vody a medu, bylo to přiměřeně-přiměřeně a nebyl tam ani vývar chmele. Když jsem po týdnu ochutnal tu holou rozkvašenou sladinu, nevěři jsem svým chuťovým pohárkům. Opravdu to nebylo špatné. V příštím týdnu se chystám uvařit další várku ležáku a chci zkusit i medové pivo.
Jak to dopadlo Vám napíšu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29772


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (194.138.39.59) --- 29. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768)

Cena je 47 Kč za květový med.
------
To je docela ucházející. I za řepku?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29771


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 29. 5. 2008
Re:matka ul (29748)

Zrovna vcera navecer

Kontroloval jsem oplodnovaci oddelek a matka najednou ulitla - prvni co tak sem rikal je to v pr.. Chvili jsem sledoval kam leti, pak jsem ji ztratil, ale slysel jsem ji, krouzila kolem a tak po minute sedla na cesinko a vkracela do ulu :-)

Byla to prvni podobna zkusenost :-))

Takze si myslim, ze jestli uz provedla nejaky ten pruzkumny prolet tak se vratila


K tem vychytavacum apod. je to nahrazka za praxi, kterou nemame :-)) Jsem vzdy pri znaceni hodne nervozni a klepou se mi ruce, ze bych matku rozmackl :-)) Ted jsem znacil prave vylihle matky - jsou nerozkoukane, pomale, ani jsem je nechytal do prstu, nechal jsem lezt venku po stole a pri tom jsem je oznacil. Je to pro me i pro ni menci riziko nez ji drzet mezi prsty :-)

Zkuseni chovatele by urcite rekli, ze je to o zvyku a praxi - kazda dalsi je jednodussi, nezbyva nez trenovat ...

T.H.


> dobrý den, včera při kontole odělků jestli už kladou mladé matky se mi
> stlo, že se matka z rámku zvedla a odletěla :-)už jsem se stím setkal loni,
> ale to bylo u roje a matka se vrátila druhý den tam byla a kladla. Tak by
> mě zajímalo jestli už jste se s tím někdy setkali a jestli se matka vždy
> vrátí já to zjistím až za týden a docela jsem zvědavý.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29770


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Felix Pečenka (83.208.196.187) --- 28. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765) (29768)

Nocema medu je lepší než v loňském roce, ale stejně neni cena adekvátní nabídce a poptávce. Njmenaovaný obchodník s medem nutí své výkupce na cenu 35, jinak v Jižních Čechách nabízí 40.Jednoduchá kalkulace. V loňském roce bylo zazimováno 515 tisíc včelstev. K 1.5.2008 jich přezimovalo 317 tisíc z toho okol 100tisíc bylo slabochů, kteří na kvet nedali nic, jen zesílili.Zbývá okol 200 tisíc. při 20 kg to dělá 4000 tun což je polovina loňské sklizně. Z toho včelaři , kteří nemaji včely a chtějí si udržet klienty kupují květový med po konvách á 60, to znamená, že polovina bude pro přímý prodej ze dvora a zbytek vykoupí výkupci pro své obchodníky. Co to znamená, že nelze chvátat s prodejem a držme se zásady, že dobrý sedlák neprodává obilí po žních , ale až na podzim za vyšší cenu. Tudíž budme dobrými sedláky a ne špatnými tak, jak jsme se předváděli doposud. Náš med patří k nejkvalitnějším a tak ten, kdo jej chce ať si jej taky zaplatí cenou odpovídající kvalitě a ne jako ČÍNSKY šmejd.
Co tomu říkáte_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29769


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 28. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760) (29765)

Cena je 47 Kč za květový med.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29768


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

je?ek.obecný (e-mailem) --- 28. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749) (29751) (29763) (29766)

jj, po teto "zkusenosti" sem si koupil na znaceni matek skleneny
vychytavac s pistkem opatrenym molitanem... pokud nemate doporucuji,
maji v kazdych vcelarskych potrebach....


petr j.


Vojtěch napsal(a):
> me se to stalo loni, ze me ulitly dve matky kdyz sem je znacil :)
>
> To se nám ještě nestalo, protože požíváme značkovače vlastní výroby. Matka
> se snadno přímo do nich odchytí, nechá se barva oschnout a na rámek
> vypustí. Lze toho použít i jako klícky, protože včely se k ní dostanou a po
> posunutí pístu matku vyvedou. Je vidět jak se o ni starají.
> Oplodňáček mám vyroben za 10 minut. Poslal jsem Vám pane Václavku obrázek
> mailem.
> B.V.
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29767


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 28. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749) (29751) (29763)

me se to stalo loni, ze me ulitly dve matky kdyz sem je znacil :)

To se nám ještě nestalo, protože požíváme značkovače vlastní výroby. Matka se snadno přímo do nich odchytí, nechá se barva oschnout a na rámek vypustí. Lze toho použít i jako klícky, protože včely se k ní dostanou a po posunutí pístu matku vyvedou. Je vidět jak se o ni starají.
Oplodňáček mám vyroben za 10 minut. Poslal jsem Vám pane Václavku obrázek mailem.
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29766


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.146.248) --- 28. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330) (29760)

Radek Pokorný:>Máte někdo informace, zakolik se bude letos vykupovat řepkový - květový med. Popřípadě již zkušenost. Dík za odpovědi.<
..........

Tak mne napadá, jste členem ČSV? Jestli ano, tak se obraťte na infomace ve Včelařství. Tam zcela jistě mohou obchodníci s medem, kteří vyváží řepku, bez problémů inzerovat pro 98% včelařů sdružených ve svazu aby toto věděli!

Nebo se podmínky inzerce změnily?

_gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29765


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

sršeň (88.146.207.2) --- 28. 5. 2008
mšice

Lezl jsem na lípu že je tam roj,roj tam je ve vyhnilé díře,jak tu díru najdou?Je to velký strom do v ohrožuje stavení může se rozlomit, je na ní spousta mšic,listy jsou olepené,zato v lese mravenci jdou jen na břízu.Dubu ani buku si nevšímají,asi po té zimě a dešti tam mšice nejsou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29764


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 28. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749) (29751)

me se to stalo loni, ze me ulitly dve matky kdyz sem je znacil :) a
jedna se vratila, druha ne
___________________________________________________________


Někdy se při značení stává, že včely čerstvě označenou matku nepřijmou, protože je načichlá barvou. Tím pádem ji včely nepoznají, proto ji považují za cizí. Mladušky to tak neregistrují jako hlídačky u česna.


S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29763


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiřin (85.70.42.139) --- 28. 5. 2008
Re: přelarvování na vodu (29675) (29757) (29758) (29761)

Pardon, chtěl jsem napsat smetenec.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29762


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiřin (85.70.42.139) --- 28. 5. 2008
Re: přelarvování na vodu (29675) (29757) (29758)

Jak jsem si tak všiml, tak ani tak moc nezáleží na tom, na co přelarvujete, ale jaká je chovná nálada. Takový osiřelec Vám vezme s radostí cokoliv na čemkoliv :-) Ať se Vám daří.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29761


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radek Pokorný (89.31.162.68) --- 28. 5. 2008
Re: Výkupní cena medu (7291) (7308) (7311) (7318) (7319) (7328) (7330)

Máte někdo informace, zakolik se bude letos vykupovat řepkový - květový med. Popřípadě již zkušenost. Dík za odpovědi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29760


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

J.Šefčík (90.176.2.8) --- 28. 5. 2008
Re: přelarvování na vodu (29675) (29757) (29758)

Pokud jste začátečník v přelarvování, povážujte to za úspěch těch 30%. Ne každé včelstvo má zájem o chov. Nejlépe ty, které mají rojovou náladu a nebo když zamačkněte matku /starou/ a další den bude vkládat serii. Pokud budete larvit na mateří kašičku, musíte do ní dát asi jedno třetinu vody. Nesmíte larvit na slunci, rychle to zaschne. Je to pouze ve cviku samotné larvení. Až odchováte několik "ticíc" matek, pak už je to sranda samotné larvení. Celý problem chovu matek je na delší psaní.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29759


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš (193.85.238.34) --- 28. 5. 2008
Re: přelarvování na vodu (29675) (29757)

Prosím jaké procento (cca) Vám přijmou. Já zatím přelarvuji na mateří kašičku z divokých matečníků se směsných oddělků, jež pro chov zakládám, abych se již nemusel znova hrabat v produkčních včelstvech. Mám - podle roků - tak 50-60% přijetí (a letos bohužel cca 30%, protože mi toho hodně zastavěly).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29758


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jiřin (85.70.42.139) --- 28. 5. 2008
Re: přelarvování na vodu (29675)

Už čtvrtým rokem přelarvuji na kapku medu (vždy zhruba 50 misek). Výhoda je zde jednoznačná - ze lžičky se larvička na med přichytí, není problém se sundaváním do misky. Zpočátku jsem se obával, že upatlanou larvičku budou včely odstrňovat, ale kupodivu upatlání nemá vliv.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29757


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polá?ek (e-mailem) --- 28. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748)

Mně jednou při značkování ulítla okénkem ven z kočovného včelína. Trefila do
správného česna, i když tam na šířce 2 metrů bylo ve stěně ve dvou řadách 10
úlů.

R. Polášek

--- Original Message -----
From: "Běhounek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 27, 2008 7:42 PM
Subject: matka ulítla


> dobrý den, včera při kontole odělků jestli už kladou mladé matky se mi
> stlo, že se matka z rámku zvedla a odletěla :-)už jsem se stím setkal
loni,
> ale to bylo u roje a matka se vrátila druhý den tam byla a kladla. Tak by
> mě zajímalo jestli už jste se s tím někdy setkali a jestli se matka vždy
> vrátí já to zjistím až za týden a docela jsem zvědavý.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29756


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 27. 5. 2008
Re: Dotace 1.D.d). (29701) (29708) (29737) (29740) (29742) (29750) (29752)

Děkuji.
Škoda, mohl jsme být v balíku:-) Hned bych šel množit.

Benešov Písek
Beroun Praha – západ
Brno Praha - východ
Bruntál Praha
Břeclav Příbram
ČeskéBudějovice Rakovník
Domažlice Rokycany
Hodonín Tábor
Cheb Sokolov
Mělník Strakonice
Olomouc Uherské Hradiště
Ostrava
Plzeň - město
Plzeň – sever

Tak tohle by stálo za analýzu. Proč tam a jinde ne?
Tím nemyslím schopnost nahlásit správné stavy a ztráty, ale jestli jsou ta data trochu relevantní, tak to není zas tak moc spojitá oblast. A epidemie a další přírodní kalamity by měly být trochu spojité a nezastavovat se na hranici okresu.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29755


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lubomír Hanuš (e-mailem) --- 27. 5. 2008
Re: Akaty? (29683) (29685) (29702) (29703) (29753)

No já bych řekl že kvetou všude na východ od a v Praze

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29754


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin Hromádko (e-mailem) --- 27. 5. 2008
Re: Akaty? (29683) (29685) (29702) (29703)

V Pardubicích začínají kvést bez problémů.
Martin


----- Original Message -----
From: "František Škrob" <skrobf/=/seznam.cz>
To: "'Včelařská konference'" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Sunday, May 25, 2008 9:01 PM
Subject: Akaty?


Zdravím včelaře,
chtěl jsem se zeptat jak to u vás vypadá s akáty.
Dneska jsem byl zkontrolovat velkou alej akátů v doletu mých včel (jižní
okraj Prahy) a zjistil jsem, že nemají vůbec nasazeno na květy. Zřejmě na
jaře pomrzly. Nebo kdo ví co se jim stalo. Přitom je poslední dobou výborné
počasí. Minulý rok z nich také nic nebylo, ale zase kvůli velkému suchu.
Několik sezón za sebou do roku 2006 z nich byla velice vydatná snůška.

Jak to vypadá u vás?

Franta


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29753


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Antonín Bojanovský (e-mailem) --- 27. 5. 2008
RE: Dotace 1.D.d). (29701) (29708) (29737) (29740) (29742) (29750)

Viz: http://www.mze.cz/Index.aspx?ch=77&typ=1&val=40742&ids=0


-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of KaJi
Sent: Tuesday, May 27, 2008 10:23 PM
To: V?ela?sk? mailing list
Subject: Re: Dotace 1.D.d).

Aleš:
Viz svazový web - dotace
----
Takovou kolonku tam nevidím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29752


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

je?ek.obecný (e-mailem) --- 27. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748) (29749)

me se to stalo loni, ze me ulitly dve matky kdyz sem je znacil :) a
jedna se vratila, druha nee... takze bych to videl spis tak 50 na 50 :)M. Václavek napsal(a):
> Nedávno rozkladné nebo matky z roje jsou nejen letu schopné ale i letu
> chtivé, pokud je něco ( někdo vyplaší ). V případě, že matka vzlétne, se
> není třeba strachovat. Úl zavřete. Během půl hodiny se matka určitě vrátí.
> Pak je možné bezpečně zásah dokončit.
>
> S pozdravem...M. Václavek
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29751


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 27. 5. 2008
Re: Dotace 1.D.d). (29701) (29708) (29737) (29740) (29742)

Aleš:
Viz svazový web - dotace
----
Takovou kolonku tam nevidím. Neva. :-))
Přeživší včely mi nahradily dotace. Právě jsme se vrátil z nejmíň zdecimovaného stanoviště a holky mi udělaly velkou radost. Ne že bych to u jednotlivých včelůstev nezažil, ale z těch co přižily se to týká 70%. SUPR.
V doletu 2km kvete ještě řepka. 9. května když jsem byl jejím rozkvětem (kvetla prý již od cca 1.5.)značně překvapen a tak jsem tam nahonem rozšiřoval. Zimoval jsem vesměs na 3-4N. Dnes jsem tam vezl další várku nástavků. Již 9.5. jsme tam měl jedno supr včelstvo - ponechané jen na 4N, protože jsme ho ještě chtěl posunovat dál od cesty - v rojovce. Dělal jsem z něj oddělky, ale nepomohlo to. V dalších deseti včeltvech po matečníkách ani památky. (3x zaťukat) :-) Ostaní včelstva supr, několik nejlepších jsem rozšířil o jeden nástavek na 7N 24cm(občas nějaký 30cm). Výš to nepůjde, budu muset začít vytáčet :-)

Jak je na tom řepka tam jsme neviděl, ale pole co kolem nich jezdím do práce jsou ještě pěkně žlutá. JZD splnilo slib a poblíž stanoviště mám vysetou svazenku:-)

V neděli jsem sekal trávu a bylo na mě plno zelené havěti. Takže začnu koukat na lupení. Viděl už někdo medovici?
Mravenců se letos urodilo dost, takže by to mohlo být dobré:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29750


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 27. 5. 2008
Re: matka ulítla (29748)

Nedávno rozkladné nebo matky z roje jsou nejen letu schopné ale i letu chtivé, pokud je něco ( někdo vyplaší ). V případě, že matka vzlétne, se není třeba strachovat. Úl zavřete. Během půl hodiny se matka určitě vrátí. Pak je možné bezpečně zásah dokončit.

S pozdravem...M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29749


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Běhounek (194.228.216.126) --- 27. 5. 2008
matka ulítla

dobrý den, včera při kontole odělků jestli už kladou mladé matky se mi stlo, že se matka z rámku zvedla a odletěla :-)už jsem se stím setkal loni, ale to bylo u roje a matka se vrátila druhý den tam byla a kladla. Tak by mě zajímalo jestli už jste se s tím někdy setkali a jestli se matka vždy vrátí já to zjistím až za týden a docela jsem zvědavý.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29748


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 27. 5. 2008
Re: Nenaraní ptáci (29704) (29726) (29731) (29732)

On Monday 26 of May 2008 16:45:26 Radim Polášek wrote:

> nějakou větev. Každopádne ale nepamatuji si, že by bylo někde v literatuře,
> že by tito ptáci nějak významně lovili včely a viditelně tím oslabili
> včelstva.

jak bylo ted to ochlazeni, bylo na louce vedle mych vcel podezrele mnoho
jiricek a vlastovek :)

Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29747


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.146.248) --- 27. 5. 2008
Re: Dotace 1.D.d). (29701) (29708) (29737) (29740)

Jako nečlen asi nemám nárok, ale jen tak pro informaci, ono už to bylo nějak rozhodnuto? Kam a jak půjdou jaké peníze?
Například těch 25M z MZe?
.......

Dávno

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29746


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 27. 5. 2008
Re: Dotace 1.D.d). (29701) (29708) (29737) (29740)

I jako nečlen máte nárok na všechny dotace . Ale žádat musíte prostřednictvím ZO v jejímž obvodu včelaříte

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Dotace 1.D.d).
> Datum: 27.5.2008 08:34:26
> ----------------------------------------
> Jako nečlen asi nemám nárok, ale jen tak pro informaci, ono už to bylo
> nějak rozhodnuto? Kam a jak půjdou jaké peníze?
> Například těch 25M z MZe?
>
> Karel
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29745


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbav (77.48.30.130) --- 27. 5. 2008
Přelarvování na vodu

Děkuji, příteli . Na upřesněné adrese jsem vše našel. Nezbav

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29744


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 27. 5. 2008
RE: Nenaraní ptáci (29733) (29734) (29735)

Vlaštovky v letu loví mouchy a podobný malý hmyz. Možná jsi někdy slyšel :Bude pršet, vlaštovky létají nízko. Vlaštovky nepoznají blížící se déšť či bouřku, ale mouchy (tak, jako včely) ano. Protože mouchy se v ten čas drží nízko, vlaštovky je nízko loví.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Pepíno
Sent: Monday, May 26, 2008 7:25 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: Nenaraní ptáci

Zdravíčko
Mé včelstva se dobře rozvíjejí a nikde jsem nepsal že se nedaří kvůli ptákům.Jen se kolem motá podezřele hodně ptáků,tak jsem konstatoval že mi létají na včely.Vlaštovky to nejsou a zjistit co je to za druhy je obtížné,jelikož uletí dřív než se přiblížím.Jestli opravdu zobou včelky nevím,ale znervóznilo mě to tak se zde na konferenci raději ptám. Že je může lákat vůně zaplodované trubčiny je velmi zajímavá informace.Zkusím jim dát trubčinu kousek bokem aby tam všude nes.ali a uvidí se. Doufám že se nesletí všichni z okolí a nebude jich tam několikanásobně víc.Každopádně vám děkuji Pepíno

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29743


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš (193.85.238.34) --- 27. 5. 2008
Re: Dotace 1.D.d). (29701) (29708) (29737) (29740)

Viz svazový web - dotace.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29742


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Čáp (e-mailem) --- 27. 5. 2008
Letošní ceny ve výkupu

Jak se nám letos vyvíjejí ceny ve výkupu? Už jste to někdo zjišťoval?

Milan Čáp

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29741


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (194.138.39.53) --- 27. 5. 2008
Re: Dotace 1.D.d). (29701) (29708) (29737)

Jako nečlen asi nemám nárok, ale jen tak pro informaci, ono už to bylo nějak rozhodnuto? Kam a jak půjdou jaké peníze?
Například těch 25M z MZe?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29740


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stonjek (90.183.70.9) --- 27. 5. 2008
Re: Přelarvování na vodu (29729)

Tak zkuste www.sagitta-brno.cz .Nebo telefon 543223345 a chtějte včelařskou hlavovou lupu. Jsem také dioptrie a tak tenhle super výrobek umím ocenit. Zdraví R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29739


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vojtěch (85.13.78.2) --- 26. 5. 2008
Re: Nenažraní ptáci (29733) (29734) (29735)

V zimě ptáci na letáku ruší včely několikrát za den. Sledoval jsem je z okna. Ptáci už mi včelám neškodí, protože jsem zrušil letáky. Včely nemusí lozit po letáku a úzkým česnem, ale letí přímo na rámek, protože rošty a všechny mřížky jsem zrušil.Jak naznačí stavbu do podmetu, hned tam dostanou mezistěnu, když mají chuť stavět, je třeba toho využít.Včelař je musí pořád něčím omezovat.Přitom je známo, že se brzy upracují.Představte si, že byste jeden den museli být včelou! Jak by potom vypadaly úly? Bezbarierové? Změřte si jak dlouho trvá včele projít mřížkou?Čas násobte počtem včel atd...
B.V.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29738


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin (89.103.58.195) --- 26. 5. 2008
Re: Dotace 1.D.d). (29701) (29708)


Pro zařazení toho či onoho okresu bylo důležité nahlásit úhyny v březnu nejdříve OV a dle Oběžníku ČSV č. 1/2008 (obdržel jej každý člen) měla ZO úhyny ještě jednou nahlásit k datu 30.4.2008 přímo na ÚV nejpozději do 15.5.2008. Pokud jste vy či vaše organizace tak neučili a jsou ve vašem okrese vysoké úhyny, nemohli jste být zařazeni do těch nejpostiženějších okresů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29737


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 26. 5. 2008
Re:Nenaran? pt?ci (29733)

Já taky netvrdím že škody způsobené ptáky jsou v létě nějak významné ba naopak přilákání ptáků trubčinou si na zahradě zajišťujeme biologickou ochranu své zahrady proti škůdcům

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Jan??ek <emca5/=/seznam.cz>
> Předmět: Nenaran? pt?ci
> Datum: 26.5.2008 17:07:31
> ----------------------------------------
> (e-mailem) --- 26. 5. 2008
> RE: Nenažraní ptáci (29704) (29726)
> Také si někdy lze nalákat ptáky vylámanou trubčinou z podmetu která zůstane
> zapomenutá v blízkosti včelína
> Sám mám však skušenost že při rojení se v okolí náhle objevují Vlaštovky
> Jiřičky a Žlůvy
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Sroll Josef
>
> ----------------------------------------------
> Tedy klobouk dolů před včelaři,kterým škodí na včelách nenažraní
> ptáci,sýkory,jiřičky,vlaštovky a jiná ptačí pakáž
> Již po více než 35 let nevyřezávám trubčinu z podmetu,od toho je rošt pod
> rámky,aby včely tak nečinily.Včely mají na stavbu trubčiny v obou
> plodišťových nástavcích prázdný rámek,kde ten svůj pud mohou libovolně
> uplatnit.Takže jak to dělám já,za 14 dnů po vložení trubčího rámku je tento
> vystaven,zaplodován a ponejvíce zavíčkován.Tyto trubčí rámky vyjímám,dávám
> znovu prázdné a tyto zaplodované rámky
> rozvěšuji zevnitř zahrady na plot,který je silně obrostlý
> zvenku a tudíž ani náhodní okolojdoucí to nevidí.Protože mám více
> včelstev,je také hodně těchto trubčích plástů na
> tomto plotě a na příštích 14 dnů to bohatě vystačí pro hodně
> ptáků,ponejvíce strakapůdů,vrabců,sýkor,kteří se tam zalítají a tím krmí
> svá mláďata.Má to jednu nevýhodu,je mi velmi líto,když končí asi po měsíci
> stavba a zakládání trubčiny a ti ptáci navyklí na tento pro ně snadno
> dosažitelný zdroj potravy pro mladé tam ještě lítají celý příští týden a já
> jim nemám co nabídnout.Že by mi někdy škodili na včelách jsem
> nezaznamenal,snad jen trochu vlaštovky,když se ochladí a jiný hmyz
> nelétá,tak loví z bídy včely nad stanovištěm a kdo je pozorný,může
> uvidět,jak včely tyto nalétávající vlaštovky pronásledují,jenže nemají
> šanci,vlaštovky jsou rychlí letci
> ale aby jejich přičiněním zeslábly po jaru včely je blbost
> ale někteří,kterým se nedaří to tvrdí,nechme je při tom.Navíc mám
> každoročně rozvěšeno na zahradě 15 budek pro sýkory , vrabce
> polní,zvonohlíky a jiné drobné ptáky.
> Tyto budky každoročně po sezoně čistím,protože to je důležité aby byly v
> příštím jaru ptáky obsazeny.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29736


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepíno (82.202.44.205) --- 26. 5. 2008
Re: Nenažraní ptáci (29733) (29734)

Zdravíčko
Mé včelstva se dobře rozvíjejí a nikde jsem nepsal že se nedaří kvůli ptákům.Jen se kolem motá podezřele hodně ptáků,tak jsem konstatoval že mi létají na včely.Vlaštovky to nejsou a zjistit co je to za druhy je obtížné,jelikož uletí dřív než se přiblížím.Jestli opravdu zobou včelky nevím,ale znervóznilo mě to tak se zde na konferenci raději ptám. Že je může lákat vůně zaplodované trubčiny je velmi zajímavá informace.Zkusím jim dát trubčinu kousek bokem aby tam všude nes.ali a uvidí se. Doufám že se nesletí všichni z okolí a nebude jich tam několikanásobně víc.Každopádně vám děkuji
Pepíno


Janíček (88.100.95.205) --- 26. 5. 2008
Nenažraní ptáci

(e-mailem) --- 26. 5. 2008
RE: Nenažraní ptáci (29704) (29726)
Také si někdy lze nalákat ptáky vylámanou trubčinou z podmetu která zůstane zapomenutá v blízkosti včelína
Sám mám však skušenost že při rojení se v okolí náhle objevují Vlaštovky Jiřičky a Žlůvy
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Sroll Josef

----------------------------------------------
Tedy klobouk dolů před včelaři,kterým škodí na včelách nenažraní ptáci,sýkory,jiřičky,vlaštovky a jiná ptačí pakáž
Již po více než 35 let nevyřezávám trubčinu z podmetu,od toho je rošt pod rámky,aby včely tak nečinily.Včely mají na stavbu trubčiny v obou plodišťových nástavcích prázdný rámek,kde ten svůj pud mohou libovolně uplatnit.Takže jak to dělám já,za 14 dnů po vložení trubčího rámku je tento vystaven,zaplodován a ponejvíce zavíčkován.Tyto trubčí rámky vyjímám,dávám znovu prázdné a tyto zaplodované rámky
rozvěšuji zevnitř zahrady na plot,který je silně obrostlý
zvenku a tudíž ani náhodní okolojdoucí to nevidí.Protože mám více včelstev,je také hodně těchto trubčích plástů na
tomto plotě a na příštích 14 dnů to bohatě vystačí pro hodně ptáků,ponejvíce strakapůdů,vrabců,sýkor,kteří se tam zalítají a tím krmí svá mláďata.Má to jednu nevýhodu,je mi velmi líto,když končí asi po měsíci stavba a zakládání trubčiny a ti ptáci navyklí na tento pro ně snadno dosažitelný zdroj potravy pro mladé tam ještě lítají celý příští týden a já jim nemám co nabídnout.Že by mi někdy škodili na včelách jsem nezaznamenal,snad jen trochu vlaštovky,když se ochladí a jiný hmyz nelétá,tak loví z bídy včely nad stanovištěm a kdo je pozorný,může uvidět,jak včely tyto nalétávající vlaštovky pronásledují,jenže nemají šanci,vlaštovky jsou rychlí letci
ale aby jejich přičiněním zeslábly po jaru včely je blbost
ale někteří,kterým se nedaří to tvrdí,nechme je při tom.Navíc mám každoročně rozvěšeno na zahradě 15 budek pro sýkory , vrabce polní,zvonohlíky a jiné drobné ptáky.
Tyto budky každoročně po sezoně čistím,protože to je důležité aby byly v příštím jaru ptáky obsazeny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29735


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepíno (82.202.44.205) --- 26. 5. 2008
Re: Nenažraní ptáci (29733)

Janíček (88.100.95.205) --- 26. 5. 2008
Nenažraní ptáci

(e-mailem) --- 26. 5. 2008
RE: Nenažraní ptáci (29704) (29726)
Také si někdy lze nalákat ptáky vylámanou trubčinou z podmetu která zůstane zapomenutá v blízkosti včelína
Sám mám však skušenost že při rojení se v okolí náhle objevují Vlaštovky Jiřičky a Žlůvy
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Sroll Josef

----------------------------------------------
Tedy klobouk dolů před včelaři,kterým škodí na včelách nenažraní ptáci,sýkory,jiřičky,vlaštovky a jiná ptačí pakáž
Již po více než 35 let nevyřezávám trubčinu z podmetu,od toho je rošt pod rámky,aby včely tak nečinily.Včely mají na stavbu trubčiny v obou plodišťových nástavcích prázdný rámek,kde ten svůj pud mohou libovolně uplatnit.Takže jak to dělám já,za 14 dnů po vložení trubčího rámku je tento vystaven,zaplodován a ponejvíce zavíčkován.Tyto trubčí rámky vyjímám,dávám znovu prázdné a tyto zaplodované rámky
rozvěšuji zevnitř zahrady na plot,který je silně obrostlý
zvenku a tudíž ani náhodní okolojdoucí to nevidí.Protože mám více včelstev,je také hodně těchto trubčích plástů na
tomto plotě a na příštích 14 dnů to bohatě vystačí pro hodně ptáků,ponejvíce strakapůdů,vrabců,sýkor,kteří se tam zalítají a tím krmí svá mláďata.Má to jednu nevýhodu,je mi velmi líto,když končí asi po měsíci stavba a zakládání trubčiny a ti ptáci navyklí na tento pro ně snadno dosažitelný zdroj potravy pro mladé tam ještě lítají celý příští týden a já jim nemám co nabídnout.Že by mi někdy škodili na včelách jsem nezaznamenal,snad jen trochu vlaštovky,když se ochladí a jiný hmyz nelétá,tak loví z bídy včely nad stanovištěm a kdo je pozorný,může uvidět,jak včely tyto nalétávající vlaštovky pronásledují,jenže nemají šanci,vlaštovky jsou rychlí letci
ale aby jejich přičiněním zeslábly po jaru včely je blbost
ale někteří,kterým se nedaří to tvrdí,nechme je při tom.Navíc mám každoročně rozvěšeno na zahradě 15 budek pro sýkory , vrabce polní,zvonohlíky a jiné drobné ptáky.
Tyto budky každoročně po sezoně čistím,protože to je důležité aby byly v příštím jaru ptáky obsazeny.

Zdravíčko
Mé včelstva se dobře rozvíjejí a nikde jsem nepsal že se nedaří kvůli ptákům.Jen se kolem motá podezřele hodně ptáků,tak jsem konstatoval že mi létají na včely.Vlaštovky to nejsou a zjistit co je to za druhy je obtížné,jelikož uletí dřív než se přiblížím.Jestli opravdu zobou včelky nevím,ale znervóznilo mě to tak se zde na konferenci raději ptám. Že je může lákat vůně zaplodované trubčiny je velmi zajímavá informace.Zkusím jim dát trubčinu kousek bokem aby tam všude nes.ali a uvidí se. Doufám že se nesletí všichni z okolí a nebude jich tam několikanásobně víc.Každopádně vám děkuji
Pepíno

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29734


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Janíček (88.100.95.205) --- 26. 5. 2008
Nenažraní ptáci

(e-mailem) --- 26. 5. 2008
RE: Nenažraní ptáci (29704) (29726)
Také si někdy lze nalákat ptáky vylámanou trubčinou z podmetu která zůstane zapomenutá v blízkosti včelína
Sám mám však skušenost že při rojení se v okolí náhle objevují Vlaštovky Jiřičky a Žlůvy
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Sroll Josef

----------------------------------------------
Tedy klobouk dolů před včelaři,kterým škodí na včelách nenažraní ptáci,sýkory,jiřičky,vlaštovky a jiná ptačí pakáž
Již po více než 35 let nevyřezávám trubčinu z podmetu,od toho je rošt pod rámky,aby včely tak nečinily.Včely mají na stavbu trubčiny v obou plodišťových nástavcích prázdný rámek,kde ten svůj pud mohou libovolně uplatnit.Takže jak to dělám já,za 14 dnů po vložení trubčího rámku je tento vystaven,zaplodován a ponejvíce zavíčkován.Tyto trubčí rámky vyjímám,dávám znovu prázdné a tyto zaplodované rámky
rozvěšuji zevnitř zahrady na plot,který je silně obrostlý
zvenku a tudíž ani náhodní okolojdoucí to nevidí.Protože mám více včelstev,je také hodně těchto trubčích plástů na
tomto plotě a na příštích 14 dnů to bohatě vystačí pro hodně ptáků,ponejvíce strakapůdů,vrabců,sýkor,kteří se tam zalítají a tím krmí svá mláďata.Má to jednu nevýhodu,je mi velmi líto,když končí asi po měsíci stavba a zakládání trubčiny a ti ptáci navyklí na tento pro ně snadno dosažitelný zdroj potravy pro mladé tam ještě lítají celý příští týden a já jim nemám co nabídnout.Že by mi někdy škodili na včelách jsem nezaznamenal,snad jen trochu vlaštovky,když se ochladí a jiný hmyz nelétá,tak loví z bídy včely nad stanovištěm a kdo je pozorný,může uvidět,jak včely tyto nalétávající vlaštovky pronásledují,jenže nemají šanci,vlaštovky jsou rychlí letci
ale aby jejich přičiněním zeslábly po jaru včely je blbost
ale někteří,kterým se nedaří to tvrdí,nechme je při tom.Navíc mám každoročně rozvěšeno na zahradě 15 budek pro sýkory , vrabce polní,zvonohlíky a jiné drobné ptáky.
Tyto budky každoročně po sezoně čistím,protože to je důležité aby byly v příštím jaru ptáky obsazeny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29733


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 26. 5. 2008
Re: Nenaraní ptáci (29704) (29726) (29731)

Vlaštovky, jiřičky a rorýsi mě nenapadli, ty by včely v letu chytat mohli.
No, doma máme na zahradě pro tyto ptáky příliš stromů, tam by se asi
rozletět nemohly. Teď jsem si vzpomněl, je to několik let, co jsme našli
před včelami na zemi poraněnou jiřičku. Mohla letět za včelami a narazit na
nějakou větev. Každopádne ale nepamatuji si, že by bylo někde v literatuře,
že by tito ptáci nějak významně lovili včely a viditelně tím oslabili
včelstva. A to byly tehdy jiřičky a vlaštovky pomalu v každé chalupě Možná
nějaké hejno jiřiček nebo vlaštovek ztratilo obživu třeba likvidací nějakého
polního hnojiště nebo nečeho podobného.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
To: "Včelařská konference" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, May 26, 2008 3:58 PM
Subject: RE: Nenaraní ptáci


Také si někdy lze nalákat ptáky vylámanou trubčinou z podmetu která zůstane
zapomenutá v blízkosti včelína
Sám mám však skušenost že při rojení se v okolí náhle objevují Vlaštovky
Jiřičky a Žlůvy

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29732


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 26. 5. 2008
RE: Nenaraní ptáci (29704) (29726)

Také si někdy lze nalákat ptáky vylámanou trubčinou z podmetu která zůstane zapomenutá v blízkosti včelína
Sám mám však skušenost že při rojení se v okolí náhle objevují Vlaštovky Jiřičky a Žlůvy
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Sroll Josef <Josef.Sroll/=/upce.cz>
> Předmět: RE: Nenaraní ptáci
> Datum: 26.5.2008 12:05:42
> ----------------------------------------
> Kdysi jsem měl podobný problém - před včelínem jsem měl zatlučený kůl (už nevím
> nač byl) a na něm se usadil nějaký velký pták, v létě. Naletoval před česna a
> lovil včely. Kůl byl již od něj celý zadělaný, takže to provozoval delší dobu.
> Dvakrát jsem jej vyplašil, kůl odstranil a byl pokoj, takže jsem ani nemusel
> shánět nějakou flintu. V zimě někdy mohou obtěžovat na česnech sýkorky, ale
> stačí jim pověsit kus loje někde 20m od včelínu a je od nich pokoj, na včely
> jdou, když mají opravdu hlad.
> Pepa
>
> -----Original Message-----
> From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Pepíno
> Sent: Sunday, May 25, 2008 11:48 PM
> To: Včelařský mailing list
> Subject: Nenaraní ptáci
>
> Zdravíčko
> Nevíte nebo neznáte někdo kvalitní a hlavně účinou plašičku ptáků?
> (vzduchovku neberu, ani viniční plynové práskačky).V sousedčiném sadě před
> včelínem se mi shlukují už od konce zimy ptáci všeho druhu,hlavně ti velcí
> nenažraní (nejsem ornitolog) a mají z mých včel očividně dobrou hostinu.
> Zkoušel jsem na ně už různé odleskové plašičky jako větrem točící se cd a
> dvd,které mi tak akorát rozzuřili včelky hlídačky, pak jsem zkoušel velké
> odleskové koule(takové ty velké zlaté nebo střídrné baňky co se napíchnou na
> plot nebo do korun stromů proti káním aby nebraly kuřata) Vše bez úspěchu.Jestli
> někdo víte Jak naně rozumě, protože bydlím v CHKO tak prosím poraďte.
> Díky
> Nejsem Jozef,Pepan,Pepi,ani Ozef,atd. jsem Pepíno i když se to špatně
> rolišuje,protože je tu přeOzefováno
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29731


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 26. 5. 2008
Re: ridky med - kvaseni (29710) (29713) (29721)

tak ne ale jde to však že necháte med stát ve velké čeřící nádobě která má ventil alespoň dole voda vystoupá na horu a spodkem vypustíte med pokud bude mít tu správný obsah vody nebo lze také pak nad hladinu umístit teplovzdušný ventilátor a vodu odpařit

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M?ra <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: ridky med - kvaseni
> Datum: 26.5.2008 11:32:48
> ----------------------------------------
> Přidal bych se k tématu. Lze mícháním a pastováním z řídkého medu vodu
> dostat, aby nekvasil?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29730


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbav (77.48.30.130) --- 26. 5. 2008
Přelarvování na vodu

Příteli Stonjeku, jsem "dioptrie" a zaujalo mě vaše upozornění na včelařskou lupu od WWW.Sagitta.cz za necelých 600 Kč. Bohužel na uvedeném webu jsem žádnou nabídku tohoto zboží nenašel. Prosím o objasnění. Děkuji. Nezbav.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29729


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 26. 5. 2008
Re: Nenaraní ptáci

Sýkorkám v zimě hodně pomáhají někteří včelaři. Když jsou v zimě usazené
včely v chumáči pár centimetrů od otevřeného očka tenkostěnného úlu nebo od
česna malého úlku, to by byl div, kdyby se sýkorky nenaučily lákat včely ven
klepáním na úl..

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Sroll Josef" <Josef.Sroll/=/upce.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, May 26, 2008 12:05 PM
Subject: RE: Nenaraní ptáci


. V zimě někdy mohou obtěžovat na česnech sýkorky, ale stačí jim pověsit kus
loje někde 20m od včelínu a je od nich pokoj, na včely jdou, když mají
opravdu hlad.
Pepa


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29728


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (85.71.1.251) --- 26. 5. 2008
Re: ridky med - kvaseni (29710) (29713) (29721) (29724)

V zimě pomohlo, když se med zhora, tak 10 % celkového objemu vybral a ostatní se rozehřálo a promíchalo. Med pak obyčejně přestal kvasit. Delším přeléváním rozehřátého medu ze sklenice od okurek do sklenice v zimě v nevytopené místnosti se mně zdálo, že určitá část vody z medu se při tom přelévání i odpařila a med byl potom hustější.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 26. 5. 2008
RE: Nenaraní ptáci (29704)

Kdysi jsem měl podobný problém - před včelínem jsem měl zatlučený kůl (už nevím nač byl) a na něm se usadil nějaký velký pták, v létě. Naletoval před česna a lovil včely. Kůl byl již od něj celý zadělaný, takže to provozoval delší dobu. Dvakrát jsem jej vyplašil, kůl odstranil a byl pokoj, takže jsem ani nemusel shánět nějakou flintu. V zimě někdy mohou obtěžovat na česnech sýkorky, ale stačí jim pověsit kus loje někde 20m od včelínu a je od nich pokoj, na včely jdou, když mají opravdu hlad.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Pepíno
Sent: Sunday, May 25, 2008 11:48 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Nenaraní ptáci

Zdravíčko
Nevíte nebo neznáte někdo kvalitní a hlavně účinou plašičku ptáků?
(vzduchovku neberu, ani viniční plynové práskačky).V sousedčiném sadě před včelínem se mi shlukují už od konce zimy ptáci všeho druhu,hlavně ti velcí nenažraní (nejsem ornitolog) a mají z mých včel očividně dobrou hostinu.
Zkoušel jsem na ně už různé odleskové plašičky jako větrem točící se cd a dvd,které mi tak akorát rozzuřili včelky hlídačky, pak jsem zkoušel velké odleskové koule(takové ty velké zlaté nebo střídrné baňky co se napíchnou na plot nebo do korun stromů proti káním aby nebraly kuřata) Vše bez úspěchu.Jestli někdo víte Jak naně rozumě, protože bydlím v CHKO tak prosím poraďte.
Díky
Nejsem Jozef,Pepan,Pepi,ani Ozef,atd. jsem Pepíno i když se to špatně rolišuje,protože je tu přeOzefováno

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29726


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Sroll Josef (e-mailem) --- 26. 5. 2008
RE: Med vs cukrovka (29510) (29519)

Med je vhodný nejen pro cukrovkáře, ale i - na rozdíl od tvrzení v telebedně - i pro malé děti. Cukrovkáři musí samozřejmě pečlivě hlídat hladinu cukr - insulin.
Pepa

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Josef Šamalík
Sent: Saturday, May 17, 2008 3:01 PM
To: vcely/=/v.or.cz
Subject: Med vs cukrovka

Dobrý den.

Velmi by mne zajímalo, jak moc mohou med jíst cukrovkáři? Máte nějaké poznatky??

Díky

Jose

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29725


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 26. 5. 2008
Re: ridky med - kvaseni (29710) (29713) (29721)

Prakticky jsem nezkousel, teoreticky vim o http://jjvcela.sweb.cz/Vysousec_medu_soubory/Vysousec_medu.htm

a tak to asi jde ....


T.H.

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: M?ra <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: ridky med - kvaseni
> Datum: 26.5.2008 11:32:46
> ----------------------------------------
> Přidal bych se k tématu. Lze mícháním a pastováním z řídkého medu vodu
> dostat, aby nekvasil?
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29724


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Löffelmann (e-mailem) --- 26. 5. 2008
Re: Kalibrování refraktometru (29696)

Na skleneny kalibracni hranol (je soucast refraktometru) nakapnete jednu az
dve kapky kalibracni kapaliny (prodavame ji - neni soucast refraktometru).
Hranol pritisknete na sklo refraktometru a prilozenym sroubovackem otacejte
kalibracni sroubek az na hranici 19,6% Takto zkalibrovany refraktometr muze
merit obsah vody v medu pri 20C. Pokud se teplota vychyli o nekolik stupnu,
doporucuje se kalibrovat po pul hodine prace. Orientaci cena nasi kalibracni
kapaliny 50Kc za 1ml a cena refraktometru 1549Kc.
Dekuji
jan
----- Original Message -----
From: "včelař-laborant ?" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, May 24, 2008 10:40 PM
Subject: Kalibrování refraktometru


Podělte se prosím o zkušenosti s kalibrováním refraktometru. V návodu
refraktometru doporučují přístroj nakalibrovat. Nevím jak vytvořit
zkušební(kalibrační) roztok, který bude mít přesný, mě známý podíl vody.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29723


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Löffelmann (e-mailem) --- 26. 5. 2008
Re: Kalibrování refraktometru (29696)


----- Original Message -----
From: "včelař-laborant ?" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Saturday, May 24, 2008 10:40 PM
Subject: Kalibrování refraktometru


Podělte se prosím o zkušenosti s kalibrováním refraktometru. V návodu
refraktometru doporučují přístroj nakalibrovat. Nevím jak vytvořit
zkušební(kalibrační) roztok, který bude mít přesný, mě známý podíl vody.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29722


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra (80.188.188.170) --- 26. 5. 2008
Re: ridky med - kvaseni (29710) (29713)

Přidal bych se k tématu. Lze mícháním a pastováním z řídkého medu vodu dostat, aby nekvasil?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 29721


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78242 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 29721 do č. 29781)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


Klikněte sem pro nápovědu