78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Pavel (83.240.1.252) --- 16. 3. 2008
Metodika a lajdáci
Řada příspěvků se neustále opakuje, že metodika je dobrá a včely uhynuly převážně lajdákům.
Padají včelstva u nás i v zahraničí (především na západ od našich hranic). Úhyny mají 30 až 60% a přitom tam mají podobné a lety prověřené metodiky a podobně odpovědné lety zkušené včelaře jako u nás. Desítky let vše fungovalo a najednou úhyny. To co dlouho fungovalo nefunguje nefunguje. Něco se změnilo a my včelaři musíme postupy změnit. Nebo mi Pazderkové a podobní chtějí namluvit, že se tisíce včelařů v různých zemích se najednou zbláznilo a začali šulit léčení.
Opak je pravdou. Včelaři se nezměnili, desettiletími prověřené metodiky také zůstali stejné. A včelstva padají Proč? Změnila se situace. Máme nová virová onemocnění (průvodci VD), jiné průběhy zimy, jiné ovzduší, ....
Ano, je i jiné ovzduší. Už nejsou kyselé deště, co hubily skoro vše. Znovu se daří živočichům a rostlinám, které se téměř vytratily. Ale daří se i novým virovým onemocněním.
Lidi nezměníme a zůstanou stejně odpovědní (lajdáci) jako dříve. Okolnosti také nezměníme. Musíme změnit metodiku i způsoby léčení. A musíme se zaměřit na virová onemocnění.
Co ale nesmíme? Zvyšovat léčebné dávky, léčit neživotaschopné chcípáky, dělat paniku, když máme spad 1,5 roztoče a bezhlavě léčit 10 x ročně. Vytahovat se, že nám včely nepadly a nám se to nemůže stát. Na vejtahy taky dojde reinvaze VD nebo nějaký virus (stačí počkat jeden nebo dva roky).
Příroda nám pomůže vybrat životaschpné kmeny včel i za cenu vysokých ztrát.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28132
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu