78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Ing. Josef Kala (e-mailem) --- 13. 3. 2008
RE: barva úlů (28032) (28038)
Radimovy informace jsou opět velmi přínosné ( aspoň pro mne ).
Protože na chalupě si rád užívám rekreačních aspektů včelaření, postavil jsem si tam před asi deseti roky repliku historického malebného včelína. Až na to, že jsem poctivě jsem natřel letáky různými barvami v souladu s doporučovaným ( v klasické včelařské literatuře ) uspořádáním barev, údajně pro včely kontrastních.
Před cca rokem jsem čistil střechu včelína a postavil proto k němu žebřík. Na žebřík jsem po odjezdu z chalupy zapomněl a tak tam stál do příštího víkendu. Příští týden jsem žebřík odstranil a pozoroval včely nosící pyl do úlů. Přilétající i odlétající včely se ještě nejméně do konce víkendu (nyní už pomyslnému) žebříku vyhýbaly. A navíc: některé včely sedly na leták, "nakoukly" do česna, pak po letáku poodběhly v krouživém pohybu od česna, znovu se přiblížily k česnu a ( pravděpodobně) porovnaly charakteristiku vůně feromonů a vzlétly. Asi z půlmetrové vzdálenosti si "prohlédly" okolní česna a po cca 10 vteřinách s jistotou nalétly na jiný vedlejší leták a bez průtahů a obav vešly dovnitř.
Tímto pozorováním jsem nabyl přesvědčení, že pro včelstva jsou významnějšími orientačními body výrazné předměty v letové dráze poblíž česna, než lidským okem posuzovaná odlišnost barev.
Ale pro usnadnění orientace panušek a matek, vracejících se z aktu oplození připichuji stále ( věren tradici) napínáčkem kousek barevného staniolu od vánočních figurek. Možná i proto mám úspěšnost oplozených matek i ve včelíně více než 80%. Přesto, že mám i zkušenost, že orientace právě oplozených matek je neuvěřitelně dokonalá. Jistě té orientaci napomáhá i očekávání dělnic na příchod své právě "korunované královny" ( pozoroval jste také někdo, jak to vítání nové "panovnice" včelstvo rozrušeně a cílevědomě prožívá?, jak intenzivněji stráž střeží česno?, jak hrdým, sebevědomým krokem vejde "královna" do úlu po předchozím nejistém váhání a "pečlivém rozvažování"? ).
Proto si myslím ( a v souladu s hezky vyjádřeným pozorováním Antona Turčányho), že pro orientaci včelstva jsou podstatnější výrazné orientační body a tvary předmětů, "vůně"( feromony?). Barevné odlišení vnějších částí příbytků včel asi bude jen důsledek toho, že lidé se snaží život včel vnímat stejně, jako by to byli lidé ( oni sami ). Včely za mnoho milionů let si dokázaly najít cestu k uchování svého druhu. Pokud platí ( věřím, že ano) Darwinova teorie vývoje druhů, tak včely to přežití zvládly bez barev a lidského vnímání jejich pohledu na svět. Včely člověka nepotřebují. Člověk ano. A někdy jim svou "pomocí" nepomůže. Josef Kala
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 28043
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu