- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 5. 3. 2008
Re: Proč potřebujeme více včelařů...? (27763) (27774) (27802)
No, dvouprostorové úly se nazývají dvouprostorové proto, že se u nich uvažuje se dvěma pevnými prostorami pro plodiště a medník, ne proto, že jsou dvě řady úlů nad sebou, ony mohou být i tři řady, do jednoho včelínu se potom může nacpat i ke stovce včelstev. není tedy problém takový včelín draze přesunovat traktorem, náklady se v takovém počtu včelstev ztratí. Platí potom pravidlo, že úl medu nepotí, to znamená, že výnosy v zadovácích i v nastavkových úlech mohou být stejné. Problém je ve velikosti prostoru, běžný zadovák, pokud se v něm má dosáhnout stejného výnosu jako v nastavkových úlech, musí se mu věnovat v produkčním období co 14 dnů až co týden čas něco mezi půl hodinou až hodinou obsluhy. nastavkový je možné obsluhovat stejně anebo je možné dávat na obsluhu jen těch 5 minut na úl za týden nebo 14 dní za předpokladu využití zvětšení prostoru přidáním nastavku. Podstatné je, že dnešní zadováky na 22 - 26 rámků 39x24 jsou už malé, velké množství energie při ošetřování se spotřebuje na odvrácení rojení. Kdyby se měly zadováky přiblížit nastavkovým úlům, potřebovaly by zvětšit nejméně o polovinu, ze dvou řad po 11 - 13 rámcích 39x24 na aspoň tři řady po 11 - 15 rámcích 39x24, takové úly by ještě šly vecpat ve dvou řadách nad sebou do včelína. Ale stejně, až utichne dnešní rozruch nad rozmachem varaózy a úhyny, pravděpodobně vznikne oficiální potřeba sledovat spad roztočů nejen v zimě a zamezit návratu spadlých roztočů na včely, a to je v klasickém dnu nastavkového úlu opatřeném sítem brnkačka, ale v klasickém zadováku velký problém.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Pavel" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, March 05, 2008 12:15 AM Subject: Re: Proč potřebujeme více včelařů...?
> ________________________________ > Václavek napsal: Rozhodně není potřeba více včelstev, ale včelstva silnější > vedená v nástavkových úlech moderními způsoby. Tyto včelstva jsou daleko > produktivněší, tedy i efektivnější opylovači, než zesláblá nemocná včelstva > v dvouprostorových úlech. > _________________________________________ > > Bludy, polopravdy a zase bludy. Není obecné pravidlo, že v nástavkových > úlech jsou včelstva produktivnější než jiné metody včelaření > (dvouprostorové, včelaření ve včelínech, kočovných vozech, ...). > Ano silnější včelstvo je efektivnější než nemocné. Ale dávat do souvislosti > nemoci a dvouprostorové včelaření je blud. > > Např. v kočovných vozech se často včelaří dvouprostorově (2 řady včelstev > nad sebou) a při vhodném způsobu kočování/včelaření se dosahuje výnosů 2-3 > krát vyšších než u běžného nástavkového včelaření. > Včelařím ve včelíně i nástavkově (v rodině takto včelaříme asi 40 let, > obojí má své výhody) a nedovolím si tvrdit, že jedno nebo druhé vede k > nemocem nebo menší efektivitě. > > Ve včelíně mám úly vlastní konstrukce (s krmnou komorou) a ty by jste viděl > tu ekektivitu při krmení, dávání vody, kontrole nebo léčení. > > Jediná efektivita by mohla být ve výrobě (nákupu) nástavků. Ale všechny > prodávané nástavky (úly) v ČR i SR jsou nevyhovující. Nevyhovující > povrchové úpravy, nutno dodělávat střechy (plech, lepenka), dodělávat očka, > nutno vyrábět podstavce pod úly, dodělávat střešní fólie nebo skla, > dodělávat mřížky na česna, ...). Včelaři jsou nuceni si úly dodělávat doma > (DODO).
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27815
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |