78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Ing. Josef Kala (e-mailem) --- 20. 2. 2008
RE: Napajedlo (27473) (27474) (27475) (27476) (27478) (27479)
S napáječkami je to dle mé zkušenosti přesně tak. Včely obětavě absolvují i v nepříznivém počasí cestu k močůvce, vytékající z hnojiště cca 500m vzdáleného, všemožných typů napáječek si všimnou jen ojediněle. Kamarád z Domažlicka mi před lety sdělil černě humornou historku, jak díky včelám zjistil, že má cukrovku. Při práci na zahradě občas chodil vykonat malou potřebu do vlhčího rohu zahrady ( stále stejného), protože na WC to bylo pro jeho bolavé nohy daleko. Po nějaké době si všiml, že na to místo se slétají včely a vydatně ssají z vlhké půdy. Protože taková vlhká místa na zahradě měl ještě dvě a na ně včely nelétaly, usoudil, že to má spojitost s jeho močením. Po jedné z běžných návštěv u lékaře odhalili, že má cukrovku. Bez včel by to možná zjistil mnohem později, až by příznaky byly vážnější. Na mé odpadní tekutiny zatím nelétají. Neberte to prosím jako návod a náhražku odborného vyšetření, jen jsem si na to v souvislosti s tématem vzpomněl. I můj kamarád to rád přidává jako jednu z humorných historek, dokládající laikům, co všechno to nádherné společenství hmyzu dokáže.
Ale ještě k tomu hnojišti: Zatím jsem se v literatuře nikde nedočetl, že by hnojiště mohlo být zdrojem pro šíření včelích nemocí. Včely si z odtékajícího roztoku přefiltrují rozpuštěné dusíkaté látky, stopové prvky a pod. Jejich pohled na hnojiště netrpí lidskými předsudky.
Hnojiště je jen hromada rostlinných zbytků plných prvků celé Mendělejevovy tabulky a intenzivně pracujících mikroorganizmů.
Josef Kala
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 27482
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu