- Hykel Jaroslav --- 2. 3. 2003
Re[2]: Antwort: vosk (2455) (2459)
Na vytaveni vosku z ramku jsem si nechal zhotovit nerezovou vanu 45 x 60 cm a vysce 45 cm. Do ohrate vody na cca 90 C pomoci klesti ponirim ramek, behem nekolika vterin se vozk z ramku vytavi. Tak vytavim osm az deset ramku. Roztaveny vosk naberackou preleji do pripraveneho varaku. Vytaveny vosk z varaku vyteka do kyble z umele hmoty, ktery necham v klidu do druheho dne odstat.Timto spusobem zpracuji najednou az 150 ramku. Vosk z konickeho kyble jde pekne vyklopit. Po odstraneni usazenin z voskoveho kolace vosk znovu tavim a cistim kyselinou kyselinou sirovou. Vyhoda oproti klasickemu vyrezavani vostin z ramku je v tom, ze ramky zustanou nadratkovane a jen nepatrnou cast musim znovu dratkovat. Zbytky vosku, ktere po vytaveni zustanou na ramku odstrani ve stjenke nadobe ve vode zahrate na vice nez 90 C. Tim provedu i desinfekci ramku. Tento zpusob pouzivam deset let. Odstranil jsem pracne vyrezavani vosti z ramku a podstatne snizil nove dratkovani ramku.
Zdravi Jarda
mailto:valsora/=/email.cz
j> Možná si řeknete, že si s voskem zbytečně moc hraju, ale dělám to takto:
j> Je to postup vhodný pro toho, kdo si pařák musí půjčovat, ale mimo dobu, kdy j> ho chtějí všichni. Protože mám jen 15 včelstev tak je to postup bez j> zvláštní výbavy. Značnou část plástů zpracuji příležitostně ve slunečním j> tavidlu, ale hlavní nápor plástů na vytavení je po vytočení medu.
j> Postavím rámek na horní loučku na stůl. Pevným a nepříliš ostrým nožem s j> důkladnou rukojetí oříznu voští od bočních louček, pak od spodní. Plást pak j> od horní loučky odlomím. Rámek i se zbytkem plástu, který pevně drží pod j> horní loučkou odložím. Odlomený plást položím na stůl a třemi nepříliš j> hlubokými řezy naříznu plást tak aby z něj šly odlomit čtyři proužky. Pak j> vezmu další rámek a stejným postupem mám z plástu další čtyři proužky. Když j> je jich dostatek ( asi z 15 rámků - podle velikosti hrnce, tak proužky j> složím na sebe a stavím je těsně k sobě do velkého smaltovaného hrnce s j> dešťovou j> vodou. Buňky plástů jsou vodorovně a pronikne do nich voda hned při vkládání j> do hrnce. Ten ohřívám na vařiči. Mezitím co se to hřeje mám dost času j> dočistit zbytky plástů co zůstaly pod horními loučkami. Občas dojdu zamíchat j> dřevěnou měchačkou a dosypat ořezané zbytky voští z horních louček. Při j> míchání vytahuji z povrchu zbytky drátků, ale stejně jich hodně zůstane v j> rozehřátém voští. Od nich může být vosk porušen železem.
j> Pak si připravím suchý plastový kbelík a shora na něj natáhnu dámské j> punčochové kalhoty. Přetahnu je aspoň 10 cm přes okraj a ještě pojistím j> převázáním nohavicemi a postavím na kus polystyrenu nebo prkno. Možná je to j> směšné, ale levné a dost husté síto je lepší než cokoli jiného a prověřené j> asi po 20 let co to tak dělám.
j> Pak zavolám pomocníka, ten vezme vařečku a v sítu z punčochy malým tlakem j> vytvoří důlek. Do něj leju opatrně malým pramínkem rozvařené voští. ( Kdyby j> tam pomocník nebyl, tak první dávka by po rovném sítu přetekla mimo kýbl ). j> Pak už pomocník vařečku vyjme a z hrnce vyškrábne zbytky horkého voští. j> Punčochové síto se vahou voští trychtýřově prověsí. Přes vědro položím kus j> igelitu a přehodím starou deku. Až do druhého dne si toho nevšímám a nechám j> to v klidu pozvolna vychladnout.
j> To pomalé chladnutí a žádný pohyb jsou nejdůležitější, aby co nejvíc j> nečistot kleslo pod vosk.
j> V punčoše ráno zbyde "krtkův dort", ten odložím do suché místnosti až do j> doby, j> než jich mám víc. Pak je rozvařím znovu společně s podobnými zbytky ze j> slunečního tavidla a leju do pařáku na vosk. Pod něj postavím co nejvyšší a j> nejužší nádobu ( vyrobil jsem si 50 cm vysokou z HDPE trubky průměr 125 j> mm ).
j> Takto vytvořené koláče normálně skladuji v suchu společně se štanglemi vosku j> ze slunečního tavidla. Některý koláč může být tmavší a proto ho musím znovu j> převařit v dešťové, nebo destilované vodě s kyselinu sírovou ( asi tak malá j> štamprlička do asi 2 litry vody na 5kg vosku). Po vychladnutí je to však j> třeba znovu převařit, ale tentokrát bez kyseliny a v co největším množství j> destil nebo děšťové vody. Je to nutné pro odstranění zbytků kyseliny.
j> Pokud je nádoba v níž chladne vosk dost úzká, s nádobou se po dobu chladnutí j> nepohne je hranice mezi voskem a nečistotami dost ostrá a snadno se oddělí j> malou ostrou sekerkou. j> Ve vědru nesmí být před nalitím vosku žádná voda, protože jinak je část j> vosku nevratně zpěněna a přijde do odpadu.
j> Shora uvedený postup se zdá být složitý. Ale naopak. Navíc poskytuje dost j> vysokou výtěžnost vosku a jeho vysokou čistotu. Jsou určitě metody méně j> směšné, ale ty ať popíše ten kdo je používá. Nejjednodušší je posílat j> vyřezané plásty výměnou za mezistěny. j> pepa.kala/=/volny.cz j> http://gw.dup.cz/vcelam/index.php
j> Jak se to dělá, můžeš to popsat podrobněji? Mám podobné problémy a jen u j> toho sakruju. Jura j> ----- Original Message ----- j> From: M.Osusky/=/fritz-gmbh.de j> To: Vcelarska konference j> Sent: Tuesday, February 18, 2003 9:35 PM j> Subject: Antwort: vosk
j> --- j> Odchozí zpráva neobsahuje viry. j> Zkontrolováno antivirovým systémem AVG (http://www.grisoft.cz). j> Verze: 6.0.456 / Virová báze: 256 - datum vydání: 18.2.2003
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2488
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |