78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



M. Václavek (213.29.160.5) --- 29. 8. 2007
Re: Mene nekdy znamena vice - rozsireni clanku z casopisu Moderni vcelar 4_2007 (24706) (24707) (24714) (24725) (24726) (24728) (24729) (24731) (24732)

Teď vážně,
byl jsem na přednášce Ing. Karla Sejka o ROTAPI-úlech ( autor od roku 2005 včelaří v ROTAPI-úlech ).
Když jsem se poprvé dozvěděl něco o ROTAPI-úlech, myslel jsem si, že je to nějaký apríl. Ale nebyl!
Po přednášce mi bylo jasné, že to není žádný zázrak! Během přednášky čas od času přednášející plácal nesmysly typu do kruhových plástů se vejde více plodu a zásob, než-li do stejně rozměrných obdélníkových plástů, každý včelín potřebuje nutně solární panely, včely z ROTAPI-úlů zaručeně nebodají a další nesmysly, tak pár bystrých posluchačů ( včetně mě ) chvílemi neudrželi smích.
Plně souhlasím s jednou posluchačkou, která včelaření v ROTAPI-úlech nazvala moderním pavčelařením.
Je to bezesporu nejdraší úl, který kdy byl vynalezen. Pořizovací náklady na výrobu jednoho úlu jsou v současné době kolem 10 000 Kč + cena solárních panelů, pokud nemáte na stanovišti trvalí zdroj elektrické energie. Plodiště ROTAPI-úlu se musí každých 6 hodin po celý den ( 4x denně ) otočit o 45°, jinak je úl na nic!
A teď k zmíněným přednostem:
1/ omezuje rojení
Rojení sice omezuje, neboť pro včely je přirozené stavět matečníky po směru gravitace dolů. Otočením plodiště polohu matečníku změníte a včely ho zruší, tudíš nemůže dojít k vyrojení, neboť si včely na otáčejícím se plodišti mladou matku nevychovají ( to ovšem platí i pro tichou výměnu, takže včelař každopádně musí chovat matky a z toho je první problém... komplikovaný chov matek v ROTAPI-úlech ).
To je sice ,,hezké,,, že si nemohou vychovat matku a tím pádem roj nevyletí, nicméně rojovou náladu tím nezrušíte a o výnos ze včelstva přijdete tak či onak. Proto neplatí výhoda, že se výnos zvětší o 30-40%. Pokud-li výnos z ROTAPI-úlů porovnáváte s výnosem včelstev v Budečácích nebo Moravských univerzálech, tak je jasné, že se výnos o těch 30-40% zvedne, ale pokud srovnáte výnos se včelstvy v nástavkových úlech, k žádnému zvýšení výnosu nedojde, spíše dojde ke snížení výnosu ( silná, velmi-silná včelstva v nástavkových úelch ).
2/ nemusíme léčit proti varroáze
Samička roztoče varroa klade vajíčka na horní stěnu buňky ( podle gravitace ). Larvy roztoče se líhnou ve směru gravitace... dolů. Dojde-li k obrácení buňky, nedojde k líhnutí larev roztoče a dezorientují se tím samičky roztoče.
V České republice je zákonem daná povinost léčení všech včelstev, jinak hrozí utracení včelstev a pokuta.
V podletí se nesmí s plodištěm rotovat, jinak by neuložily zimní zásoby do plodiště. To je období, kdy může dojít k masivní reinvazy a k úhynu neléčeného včelstva.
3/ automatické otáčení plodiště ulehčí práci včelaře, činnost se omezuje jen na odběr medných plástů a chov matek( 45 minut / včelstvo )
Když je v průměrný výnos v ROTAPI-úlech 30 kg na včelstvo ve snůškových podmínkách ČR, tak spotřeba času 45 minut ( časopis Včelařství uvádí spotřebu času 1 hodinu ) není nic extra.
4/ prohlídku včelstva lze uskutečnit bez oddělávání medníků
Proč autor prohlíží plodiště, když tvrdí, že se mu včely v ROTAPI-úlech vůbec nerojí. Co nám zamlčuje ???
Když jsme přednášejícímu Ing. Sejkovi kladli záludnější otázky, tak vždy z něho vylezla nějaká prapodivná konstrukce, tématu medný výnos v ROTAPI-úlech se vyhýbal jako ,,kočka vodě,, a nakonec z něho vylezlo, že se mu občas stává, že se mu včelstvo z ROTAPI-úlů vyrojí.
5/ v ROTAPI-úlech přezimují silnější včelstva
To je nehorázný blud, na němž není ani kapka pravdy. Včelstva ROTAPY-úlech mají na vrcholu ( v červnu ) 2-3 nízké medníkové nástavky + plodiště ( 30 000- 40 000 včel ). V podletí se včelstva musí před krmením zužit na plodištní patro ( 9 kruhových rámků průměru 40 cm ), jinak by zásoby včely ukládaly do medníku. Pro přepočtení zjistíme, že plodiště je prostorné jako zhruba 1,8 nízkého nástavku Optimalu, což je pořádně malý prostor na vytvoření silného včelstva. Žádná silná včelstva v ROTAPI-úlech nevznikají, naopak vznikají v nich slabá včelstva, která v předjaří neobsedají ani celý plodištní prostor ( obměňují dílo tak, že začátkem jara vymění 4 plásty v plodišti za mezistěny ).

Dostat mor v ROTAPI-úlech by byla tragédie, neboť svépomocný fond nikomu více jak +/- 2 500 Kč za úl nezaplatí. Velmi problematické musí být čistění a údržba plodiště ROTAPI-úlů. Včelstva se musí přeložit do jiného úlu, aby mohla být provedena očista plodiště úlu.
VÚVČ ve včelařství psal, že se prováděl v cizině pokus s ROTAPI-úly, který neprokázal zázračnost ROTAPI-úlů.

Prostě nevidím důvod, proč v ROTAPI-úlech včelařit! Raději si koupím novou pračku, než tento ,,super-úl,,! Včelaření v RATAPI-úlech je moderní pavčelaření, nic víc!!!

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar, Pračko-úlům zmar!!!






Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24740


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Bronislav Gruna - pozdní medovice
Předchozí:Radim Polá?ek - Re: Vosí hnízda v zemi


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu