78405
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 20. 8. 2007
Re: lipove lesy (24466)
Lípa v lesích je dnes bohužel plevelný strom.Její dřevo kromě zvlášť velkých kusů na nějaké sochy je prodejné jen na palivo. Přežívá jen díky tomu, že vyroste téměř všude, kam vítr zavane semeno. "Zlatý" věk líp v lesích byl tady v okolí za socialismu, kdy lípami zarostly různé drobné pololesní pastviny kolem potoků a z lesíků a hájků uprostřed polí a kolem potoků byly občas vybírány listnáče s kvalitním dřevem, jasany a duby a zůstaly lípy, zatímco lesní správa se zabývala "velkými" smrkovými lesy a na ty lesíky neměla čas. Ty porosty kolem potoků byly tehdy víceméně souvislé Taky lesní správa neměla občas čas vyčistit porosty nasazených smrčků od náletových dřevin a tam se taky občas prosadily lípy. Nyní jednotliví soukromí majitelé převzali svoje pozemky zpátky a většinou lípy zase likvidují na palivové dřevo. Lípy jsem viděl vysazovat jen jednou v lužním lese kolem řeky jako součást tvrdého luhu vedle jasanů a javorů, kde je zřejmě výhoda to, že lípě příliš nevadí občasné zatopení a zamokření půdy. Zlatá doba líp ve vesnici byla před socialismem. Kolem potoků a umělých strouh tady se sázela jako strom, který snáší zamokřenou půdu. Na rozdíl třeba od dubu, který je tady často napadán houbami. K vesnickým domům se sázela spíše jako ochrana před bleskem. Kolem kostelů a různých výletišt se sázela jako dostupný a nenáročný okrasný strom. To už dneska taky není. U vesnických domů vadí lidem spadané listí na podzim a na veřejný prostor zpracuje nějaký odiplomovaný architekt projekt a napere tam spoustu nepůvodních dřevin a lípy žádné.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "zdenek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, August 19, 2007 9:33 PM Subject: lipove lesy
> Staří Slované žili v lipových lesích. V literatuře se lípa vzpomíná jako > posvátný slovanský strom. Můžeme říci, že Slované před přijetím křesťanství > uctívali toto božstvo lesa, tedy i duchovně byli svázáni s lipou. Podle > tradice konali u lípy obřady a přinášeli jí oběti jako božstvu. Zvyk > uctívat lípu se udržel i u Slovanů, kteří opustili starou domovinu, neboť > vtínají lipovou větev do střechy svých domů, aby tak byli ochráněni před > hromem a požárem. Chorvatské lidové úsloví říká: > > "Cvjetokitna lipo, tebe u svoj srdi, > Niti Perun žarkom strijelom ne nagrdi!" > > Běžná byla i pověra, že lípa chrání člověka od zla a uřknutí. V lipových > lesích Slované sbírali med a vosk. Medovina byla oblíbeným nápojem Slovanů. > > Tolik historie. > > Paradoxně češi po rozpadu Rakouska a vzniku Československa lípy káceli (a > kácejí) bez rozmyslu, kde se dá. Prastaré lipové aleje byly vykáceny mnohde > jenom proto, že někomu se to nelíbilo. Dnes už je souvislý lipový porost > vzácnost. Ví někdo o takovém?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 24471
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu