77413

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)M. Václavek (85.132.169.34) --- 12. 8. 2007
Med pomáhají tvořit i trubci

Zdravím přátele včel,
,,Med pomáhají tvořit i trubci,,
Tento článek byl otištěn ve včelařství 5/2007, na straně 124-125.
Jaký máte na tento článek názor??????????
Klidně bych věřil, že včelstvo, které je zhruba z jedné čtvrtiny tvořeno trubci, se nerojí. Je to logické. Trubci jsou velkými odběrateli krmných kašiček, tím předcházejí vytvoření nadbytku krmných kašiček, jež by jinak pozřely krmičky ( vznikli by z nich anatomické trubčice = rojové včely, vznikla by rojová nálada = ztráta medného výnosu ).
Nesouhlasím, že včelstva s takovým počtem trubců dávají vyšší medný výnos, než-li včelstva stejné síly, které se nedostanou během roku do rojové nálady, ale mají normální počet trubců.
Rozhodně je to zajímavá metoda předcházení rojové náladě a stojí za vyzkoušení ( především u včelařů, kteří neumí čelit úspěšně rojové náladě jiným způsobem ).Vlastní postup předcházení rojové nálady se my zdá produktivnější. Chov matek je pro dosažení vyšších výnosů nutností. Silné oddělky nejenom že slouží k posílení včelstev produkčních a tím vytvoření snůškového včelstva ( 60 000 včel ) již od předjaří, ale dávají z pozdních snůšek i slušný výnos medu.

Před několika měsíci zde někdo na konferenci psal, že viděl včelstvo, které mělo spousty trubců a vyrojilo se. Pokusím se ten článek nalézt.

S pozdravem...M. Václavek
Racionalizaci zdar!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 24257


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Karel - Re: Med pomáhají tvořit i trubci
Předchozí:Gustimilián Pazderka - Re: konduktometry


Klikněte sem pro nápovědu