78400

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Karel (88.103.157.154) --- 16. 5. 2007
Re: krmeni z kbeliku (22739) (22741) (22748)

Jinak, já osobně taky raději slámu než fólie i když teď se čerstvá asi blbě shání.
Tomáš Jaša
.............
Mě taky, a tak používám trávu. V létě tu vysokou suchou nesekanou. ALe mám vyzkoušeno, že i taková ta zelená vysoká ostřice, nebo ta tráva co vypadá jako obilí - má stébla -funguje.
Optimální je, když se chomáč trávy dotýká strůpku. Nalákat se tam dají namočeným svazkem, který nechám viset z kýble na rámky.
Někdy nenajdu v nádobě ani jednu utopenou včelu. Zkoušel jsem kdysi jiné plováky, molitany, pak bublinkové folie ale dost včel se stále topilo. Tak jsem to moc nepoužíval. Až jsem se u Liebiga dočetl o té slámě, vyzkoušel a od té doby to považuji za bezkonkurenční.
Pak jsem si nakoupil plast. kontejnery, co se dají skladovat zasunuté do sebe a vejdou se přesně do jednoho nástavku a nemá to chybu. Hlavně je to dobře skladovatelné oproti sklenicím, a pokud krmím když jsou včely při síle a ve velkém prostoru, tak jsem nepozoroval rozdíl v zimování. Mám kontejnery až na 16litrů a dva roky jsem to zkoušel u desítek včelstev. Minulý rok jsem už tam nechal dost medu a jen jsem pro jistotu dával 10litrů na včelstvo. Krmení "z kýble" je ale asi až pro silná včelstva.

ALe protože mě nebavilo pořád rozdělávat kilové pytlíky, co se stal cukr ze supráků nejlevnější, tak jsem zkoušel krmit ještě jednodušeji a pokusně dával včelám celý balík cukrů do nástavku. A fungovalo to. Myslím, že pokud někdo teď krmí, asi oddělky, tak by to mohlo být ideální.
Chce to:
-dát to přímo na rámky !
-folii dát přes to, aby se pod ní srážela vlhkost a navlhčovala cukr
-musí být přínos, aby byla ve včelstvu vlhkost. jinak jsem vedle toho dával ještě sklenci s roztokem. To když přestala snůška a potřeboval jsem, aby to včely dobraly.
Výše uvedené nakonec stačilo a fungovalo to. Včely to braly pomalu a když jsem jim to tam na konci července strčil, tak to v pohodě vybraly.
Když jsem to potřeboval urychlit, nebo zpočátku než jsem došel k jednoduchému systému, tak jsem sáčky otevřel a do nich konví lil vodu, později jsem ji lil jen do vnějšího obalu, jako do vaničky.
Měl jsem ale tenkrát vnější obal z bílého papíru. Nevím, jak by si poradily s pevnějším hnědým sulfátovým. Ale pár
balení jsem měl v samosmrštitelné folii a to odebraly taky. Ale tam jsem to načal vodou.

Pokud někdo chce používat víčka, a bude si objednávat z JH-Obaly víčka (třeba na svazové sklenice:-) ) tak si může objednat pár kusů jejich plast. víček na velké sklenice. Pak si je provrtá. Podle mě mají ohromnou výhodu - jdou velmi ztuha nasadit a ještě se mi nevytahaly, na rozdíl od těch klasických. Tam se mi již párkrát stalo, že jsem při neopatrné manipulaci náplň na včely vyklopil. Nic příjemného. :-)
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22752


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 16. 5. 2007
Re: krmeni z kbeliku (22739) (22741) (22748)

Nebylo by jednoduší krmit jednoduše a hygienicky prosakovacím způsobem. Těch 5 Kč za prosakovací víčko ( který si stejně může včelař udělat sám )láhev a nějaké latičky na podložení nejsou problém. Prázdný nástavek máte.
Určitě si toho pak včely všimnou.
Otázka kolik toho vezmou, ted ve snůšce asi moc ne.

Zdraví....M Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22751


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M. Václavek (213.29.160.5) --- 16. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731) (22733) (22736) (22737) (22744)

K této metodě jsem došel i já a vřele ji všem doporučuji!
Nazval jsem ji ,, Přidání matky do beznadějného osiřelce, nebo-li přidání přes přeléták ,,
viz Anton Turčáni:
____________________________________________________________
A.Turčáni (62.168.124.222) --- 15. 5. 2007
Re: přidání matky (22719)
(...)je lepší tento spôsob:
- zákrok robíte v čase keď získate oplodnenú matku.
- potrebujete k tomu úľ, ktorý má oddeliteľný medník od plodiska alebo debničkový systém.
- k tomu je potrebné jednoduché medzidno s letáčom, ktorým rozdelíte včelstvo na dve samostatné časti a každé bude mať svoj letáč.
- z plodiska odoberiete všetky plodové plásty aj so starou matkou a preložíte do debničky nad medzidnom. Lietavky sa vrátia spodnej časti čo nie je na škodu pre úspešné prijatie matky. V hornej časti už na druhý deň sa zorientujú lietavky a o plod sa budú starať, preto nemajte obavy. Ja som túto metódu testoval v praxi a vytvoril som niekoľko stovák nových včelstiev IN SITU- na mieste pôvodného včelstva. čo spravíte s jedným včelstvom záleží len od Vás.

- novú matku vložíte do akejkoľvek pridávacej klietky, ktorá sa dá uzavrieť tuhým CMC, max. na 4-5 hodín, za ktorý čas matku včely oslobodia. Ja používam šikovnú klietočku od známych cukríkov Tic-tac, ktorú vkladám ihneď cez letáč do podmetu včelstva, myslím včiel, ktoré sú zalietané na hlavný letáč. Klietka je opatrená na jej dne po jeho odrezaní nožom za tepla kovovou sieťkou 2x2mm, vrchnáčik slúži na umietnenie CMC, ktorý sa po vložení otvorí a sprítomní včelám. Ani raz sa nestalo, aby takto pridanú matku včely neprijali, ani následnú TV. Kontrolu pridania včelstva, môžete na druhý tretí deň.
Dopuručujem vyskúšať s matkou, ktorá nemá výnimočný pôvod, aby ste sa presvedčil, aké je to jednoduché a isté.

Petr Forejtek (e-mailem) --- 16. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731) (22733) (22736)

Pokusím se to shrnout, kdyžtak mě opravte.
Do medníku přeskládám všechen otevřený plod z plodiště spolu se včelami a
matkou. Plásty z medníku, které jsem nahradil těmi z plodiště, i se včelami
přesunu do plodiště. Vznikne tím stav, kdy v původním plodišti jsou zásoby a
prostor, není zde žádný otevřený plod ani matka, a je tu poměrně dost včel.
V původním medníku je matka s plodem a včelami a s částí zásob, mají leták
posunutý jinam, takže se část létavek vrátí do původního plodiště. V
původním plodišti bude brzy bez matky smutno po matce, jenže tu není ani
otevřený plod - bezvýchodná situace. A v téhle mizerné chvíli najdou v
podmetu klícku s matkou v zeleném tílku s číslem na zádech, připravenou
klást o závod. Přes mřížku ji ochutnají a pak vyberou těsto, aby ji vyvedly.
A.Turčáni (62.168.124.222) --- 16. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731) (22733) (22736) (22737)

Je to pochopené naprosto jasne, letáč však netraba orientovať na inú stranu, môže ostať v presne v tom smere ako je hlavný letáč. Včely orientované na svoje letáče sa nebudú mýliť, trafia presne do toho svojho, nebudú zalietavať.
Teraz spravte presne to ako Ste to opísali. Ďalšie rady píšte zakaždým, keď niečo nebude vychádzať.
Ešte jedna nejasnosť. Včely v klietke môžu kŕmiť, ale nie olizovať, teda ku kontaktu s mater. látkou novej matky nedochádza, môžu ju za tú dobu (4-5 hod.)len kŕmiť. Keby ste dokázali matku pri pridaní do letáča mohli pozorovať, videli by Ste ako včely pri vojdení do klietky si matku vôbec nevšínmajú, ale oblizujú ML so stien klietky, ktorú matka v strese zanecháva na vnútorných stenách (zadnými nohami) klietky. Ak necháte klietku na letáku, včely sa do klietky vracajú aj 3-4 dni,teda potiaľ, kým na stenách cítia ML. Matka po vyslobodení včelami s klietky opúšťa klietku bez toho aby si ona či včely ju všímali. Matka začne plodovať vajíčka hneď len čo jej ich včely vyčistia a vyleštia propolisom. Anton
(...)
____________________________________________________________
Můj dodatek:
Připomínám, že výše popsaná metoda dopadne úplně stejně, když plodiště položíte na reservní dno opodál medníkového zbytku včelstva ( osobně také používám mezidno, ale i s 1/4 nástavkem…rezervní prostor pro přebytky včel ).
Tato metoda je v podstatě parafráze přelétáku. Pokud dojde ke vzniku rojové nálady, můžeme spoji likvidaci rojové nálady i s výměnou matky ( do medníkové části místo rámku s rojovými matečníky dáme klícku s matkou a za týden při spojování ( přes novinový papír se připojí plodiště ) původní matku zamáčkneme ).
Dále připomínám, že by měla mít mladá matka dostatek místa ke kladení ( stačí +/- 4 rámky na týden ).
Tuto metodu bych nedoporučil k přidání matky do včelstva s fyziologickými trubčicemi ( pozor!!! fyziologické trubčice nejsou trubcokladné matky ,ale trubcokladné dělnice ). V tomto případě je nejlepší připojit silnější oddělek.
Pokud je ve včelstvu mladá neoplozená matka , jež létá na prolety, je vhodné ji po dobu přijímání matky ( cca týden ) nechat zaklíckovanou, nebot by se mohla vrátit do medníkové části a přidání nové matky zmařit.
Troufám si tvrdit, že u normálních včelstev je tato metoda ( pokud nedojde k přehlédnutí matečníku či případné matky, jež se dostala do medníku ) zpravidla 100%.
At se daří!

Zdraví.......M Václavek
RACIONALIZACI ZDAR!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22750


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

cvanha (217.112.164.181) --- 16. 5. 2007
Re: MEZISTENY (22725)

Nastavek s mezistenami podstavuju pouze v pripade, ze si nejsem v nejblizsich dnech jisty pocasim (pokud vcely zvladaji prostor, a je nejaka snuska, tak je nastavek za 7 az 10 dni postaveny a matka v nem klade) a nebo vcely jeste prostor neovladaji a musim na dyl nez tyden odcestovat. Jinak nastavek s mezistenami nadstavuji nad plod (vetsinou jako druhy s hora). Ale podle mne uz's nejlepsi prilezitost prosvihl (ale to zalezi na lokalnich podminkach), prvni nastavek s mezistenami davam na zacatku kvetu svestek a v soucasne dobe uz ma vetsina vcelstev postavene nastavky 2.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22749


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 16. 5. 2007
Re: krmeni z kbeliku (22739) (22741)

K předešlým připomínkám bych přidal ještě jednu. Trochu tím roztokem pocintat loučky a hlavně nádobu z vnějšku, po sladkém spíš najdou cestu. Jinak, já osobně taky raději slámu než fólie i když teď se čerstvá asi blbě shání.

Tomáš Jaša

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22748


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 16. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731) (22733) (22736) (22738) (22745)

Milý Antone! To je právě to, že zrovna tak jako nejsme všichni modroocí blonďáci, zrovna tak nebudemem chovat matky naprosto stejně. Jak kdy včely matky berou to jsem si nevymyslel já, ale je to obsahem prací několika výzkumných ústavů a já nemám důvod jim nevěřit. Každopádně to mám přesně napasované na DS, chronický nedostatek času a z těchto důvodů mě tvůj způsob nevyhovuje. Takže kdo chce může vyzkoušet. Navíc je, nebo jeho obdoba vyzkoušen u našich profi včelařů, kteří ho často používají a dobře ví proč.
Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22747


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 16. 5. 2007
Re: krmeni z kbeliku (22739)

Včely neodoberajú cukrový roztok (teraz je najlepší pomer 1:1) preto, lebo jednoducho nevedia nájsť zdroj potravy. K tomu napomáha i prínos nektáru z vonku. Ja osobne vedierko-kbelík neobľubujem, má šikmé a vysoké steny. V takýchto prípadoch je lepšia nádoba na podanie roztoku nízka npr. tanier pod kvetináč s kvetmi- kytky. Tie majú steny tak 3cm vysoké, do ktorých jev hodné dať drevený rošt a položiť rovno na rámiky. teraz nie je potrebné žiadne uteplenie. Skôr ma prekvapuje, že včelám ponúkate teraz roztok, keď príroda dáva dostatok nektáru aj na stavbu MS. Skôr si myslím, že tie včelstvá nie sú dostatočne silne, no ale môžem sa mýliť. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22746


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 16. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731) (22733) (22736) (22738)

Pane Stonjek
Táto metóda nie je zavislá na žiadnom ročnom období a veku včiel. Všimnite si ten moment, že pud sebazáchovy doslova núti ak chcú prežiť (a ony prežiť chcú), prijať každú matku, ktorú im ponúknete, lebo inej možnosti nemajú. Ja práve , ak je to potrebné, najradšej vymieňam matky práve v tých mesiacoch, ktoré Vy odmietate. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22745


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 16. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731) (22733) (22736) (22737)

Je to pochopené naprosto jasne, letáč však netraba orientovať na inú stranu, môže ostať v presne v tom smere ako je hlavný letáč. Včely orientované na svoje letáče sa nebudú mýliť, trafia presne do toho svojho, nebudú zalietavať.
Teraz spravte presne to ako Ste to opísali. Ďalšie rady píšte zakaždým, keď niečo nebude vychádzať.
Ešte jedna nejasnosť. Včely v klietke môžu kŕmiť, ale nie olizovať, teda ku kontaktu s mater. látkou novej matky nedochádza, môžu ju za tú dobu (4-5 hod.)len kŕmiť. Keby ste dokázali matku pri pridaní do letáča mohli pozorovať, videli by Ste ako včely pri vojdení do klietky si matku vôbec nevšínmajú, ale oblizujú ML so stien klietky, ktorú matka v strese zanecháva na vnútorných stenách (zadnými nohami) klietky. Ak necháte klietku na letáku, včely sa do klietky vracajú aj 3-4 dni,teda potiaľ, kým na stenách cítia ML. Matka po vyslobodení včelami s klietky opúšťa klietku bez toho aby si ona či včely ju všímali. Matka začne plodovať vajíčka hneď len čo jej ich včely vyčistia a vyleštia propolisom. Anton

P.s. Odchádzam na včelnicu vytáčať jarný med. Už prinášajú agátový nektár, včera bol prínos 3,5kg. Stále odoberám aj peľové obnôžky, aj keď je to teraz o niečo menej, ale stále je prínos. Včelstvo tým netrpí, lebo matky plodujú a včely plod ošetrujú. Včely dokážu napriek peľ. pasce prepašovať do úľa toľko peľu, že im to postačuje na výchovu plodu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22744


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan (e-mailem) --- 16. 5. 2007
Re: Pastování (22721)


> Jak rychle se točí s pastovacím hranolem při pastování?
> Vrtačka má velké otáčky, jak na to?

Vrtačka musí ta silnější nebo se spálí motor (myslím, že 500W je
málo). (Proto je pastovací hranol vyráběny ve Vúvč v Dole na poměrně
silné tyči, aby to nešlo upevnit do malých a slabých vrtaček.)

Převodovka na vrtačce nastavena na nejpomalejší otáčky (takže je to
pro motor snazší).


J. P. Baudiš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22743


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Baudis Jan (e-mailem) --- 16. 5. 2007
Re[2]: mor pro admina (22693) (22697)

Zdravím všechny,

díky za dobrý podnět. Obsah níže citovaného příspěvku včetně odkazů
byl vložen do souboru častých dotazů:

http://www.vcely.or.cz/faq.htm

Také jsem přetáhl ty soubory i k nám na server včelařské konference a
zpřístupnil je duplicitně z výše uvedeného webu.

..............

Případné další návrhy, jak vylepšit informační servis o moru, můžeme
zařadit. (Teď jsem ale týden v Řecku...)

Zdravím

J. Baudis


> Prosím admina, aby dokumenty řešení k moru stáhnul a dal do archívu VK a
> dal naně odkaz v častých dotazech.(pokud tam nejsou)Děkuji předem za
> postižené morem.
> _____________________________________________
> Marek:
>>Zdravim vcelare,mam dotaz na to nejhorsi co muze vcelare postihnout....byl
> mi zisten mor,pri veterinarni kontrole.Ted jen cekam na potvrzeni s
> laboratoze.Vcelstva mam na dvou stanovistich a jsou nakazeny obe dve.Celkem
> mam 10 vcelstev.Chci se zeptat ,ohledne paleni ulu.<


> V případě potvrzení.(pozitivní klinický nález)
> Pálit se bude, naco ukáže veterinář. To všechno co se hodí do ohně (vozy to
> už unás také kdysi byly) se hradí. V ten den pálení je pro Vás a náhradu
> rozhodující. Začíná plynout 3-týdenní lhůta, kterou když promarníte nic
> nedostanete. Zašlete si proto žádost SÁM, protokol, atd sám se zpětnou
> vrácenkou. Poté si zavolejte na Ministersto zemědělství kam jste to posílal
> a zjistěte když neodpoví do dvou týdnů, číslo jednací pro komunikaci. Na
> peníze buďte trpělivý.

> Ještě dodám, že aktuálně se může stanoviště po moru obnovit nejdříve po
> roce. To se pravděpodobně změní na 1-3 měsíce. Také je doporučeno, že se má
> přesunout alespoň o pár metrů mimo původní.

> Vozy se nařídí, když jinak nerozhodne veterinář spálit nebo vydezinfikovat
> dle pokynů. Na dezinfekci si dejte, kdyby k tomu došlo, záležet. Děje se
> tak u vozů, které stojí zato. Jinak se také pálí. Pálení se děje (by se
> mělo dít)zadohledu záchranářů - požárníků.
> Podklady a formuláře, (řešení životní situace) je na webu ČSV a i na MZe.
> http://www.mze.cz/Index.aspx?ids=2827&ch=72&typ=1&val=13868
> http://www.vcelarstvi.cz/cz/doc/CSV-SMERNICE_Cenik.doc
> http://www.vcelarstvi.cz/cz/pdf/CSV-METODICKE-Navod.doc




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22742


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Nezbav (213.192.7.18) --- 16. 5. 2007
Re: krmeni z kbeliku (22739)

Nevím , jak teď, když je pořád přísun sladiny z přírody a včeličky spíše touží aby byly ve stálé teplotě. (přidání kbelíku teplotní režim naruší.) Ale v době kdy se přidávají zásoby na přezimování to funguje: nad horními loučkami se včelkami, nesmí být zbytečné překážka (úplně sundat igelit), kbelík postavit na 2 lištičky ,do krmiva dát hrst slámy, přiklopit. Včelky spustí se strůpku hrozen, který se pak dotkne krmiva a vynášejí ho kam potřebují. S bublinkovou folií nemám dobré zkušenosti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22741


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vita Vydra (e-mailem) --- 16. 5. 2007
Re: krmeni z kbeliku (22739)

Pokud staví je zřejmě dobrá snůška a roztok je nezajímá. V době květu řepky
si včely nevšimnou ani medového plástu položeného vedle úlu ...
Vita

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22740


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

zdenek (82.100.43.4) --- 16. 5. 2007
krmeni z kbeliku

Zkoušel jsem teď krmit z kbelíku, ale bez úspěchu. Kbelík plný roztoku už skoro týden stojí v horním nástavku, všude kolem prázdno, jedna utopená včela plave na hladině jinak nic. Včely na plástech pilně staví.

Kbelík je asi na 5l z plastového kanystru, na povrchu je bublinková folie, roztok je 1:1.

Poradí někdo v čem je problém? Roztok podaný klasickým balónem včely hned odeberou.

Pozn. krmím nové včelstvo proto,aby stavěly mezistěny, med z nich letos vytáčet nebudu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22739


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

stonjek (88.100.213.73) --- 16. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731) (22733) (22736)

Skutečně spolehlivých metod na přidávání matek moc není. Navíc dost ovlivňuje spolehlivost i termín opřidávání. Dá se říct, že nejhůř se matky přidávají v červenci a srpnu, před tím a po to jde docela dobře. Já používám v poslední době přidávání matek odďělkem a tato metoda se mi líbí stále víc, vzhledem k menší pracnosti a naprosté spolehlivosti. Prostě včely samotné umí vše daleko líp, než když se jim v tom šťourá včelař, ochranu matky nevyjímaje. Pracuji převážně se zavíčkovanými matečníky 2 dny před líhnutím. Když vyjímečně přidávám do nich hotové matky používám klícky z injekční stříkačky 10 ml a místo těsta vykrojím kolečko z mezistěny a pak do něj udělám dírku. Toto nás naučil Ing. Řeháček a zdá se, že absence starých včel na těstě, spolehlivost přidávání zvyšuje. Do plemenáče na 1/2 rámky smetu pouze včely z medníku, pak je 2 dení vězení ve tmě a zimě nutností. Bez toho je spolehlivost horší. V září oddělek ve kterám se již vylíhlo několik generací včel přeložím pod plodiště. Zašlápnu li starou matku je to na 100%, nechám li starou, holky se dohodnou, ale občas si stará svojí pozici uhájí a opět se domnívám, že včelky dobře ví proč. Včelaři profíci tvrdí, že je to tak na 80 %. Plemenáče používám ze styroduru bez jakékoliv povrchové úpravy. Doporučuji vyzkoušet. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22738


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 16. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731) (22733) (22736)

Pokusím se to shrnout, kdyžtak mě opravte.
Do medníku přeskládám všechen otevřený plod z plodiště spolu se včelami a
matkou. Plásty z medníku, které jsem nahradil těmi z plodiště, i se včelami
přesunu do plodiště. Vznikne tím stav, kdy v původním plodišti jsou zásoby a
prostor, není zde žádný otevřený plod ani matka, a je tu poměrně dost včel.
V původním medníku je matka s plodem a včelami a s částí zásob, mají leták
posunutý jinam, takže se část létavek vrátí do původního plodiště. V
původním plodišti bude brzy bez matky smutno po matce, jenže tu není ani
otevřený plod - bezvýchodná situace. A v téhle mizerné chvíli najdou v
podmetu klícku s matkou v zeleném tílku s číslem na zádech, připravenou
klást o závod. Přes mřížku ji ochutnají a pak vyberou těsto, aby ji vyvedly.

pf

----- Original Message -----
From: "A.Turčáni" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Wednesday, May 16, 2007 6:54 AM
Subject: Re: přidání matky


>V prvej časti otázky je to presne tak, v druhej trochu inak, lebo vplodisku
> ostávajú ostatné plásty so zásobami a i s mladými včelami. Do plodiska
> však
> prekladáte plásty s medníka, na ktorých môžu byť i mladušky! Ak ba sa vám
> zdalo, že tých mladušiek je málo, tak pokojne smeťte aj mladušky. Prax
> však
> hovorí, že to nie je treba, matku prítomné včely dobre kŕmia a starajú sa
> i plod.
> Z hľadiska bezpečnosti je to to najlepšie čo môžete spraviť pre prijatie
> matky. Je tu i ďalšia možnosť, pozdejšie spodnú časť posilniť plástom
> plodu, ale nikdy som to nerobil a zvlášť keď to včelár robí teraz, veď
> príroda je štedrá. Anton
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22737


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 16. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731) (22733)

V prvej časti otázky je to presne tak, v druhej trochu inak, lebo vplodisku ostávajú ostatné plásty so zásobami a i s mladými včelami. Do plodiska však prekladáte plásty s medníka, na ktorých môžu byť i mladušky! Ak ba sa vám zdalo, že tých mladušiek je málo, tak pokojne smeťte aj mladušky. Prax však hovorí, že to nie je treba, matku prítomné včely dobre kŕmia a starajú sa i plod.
Z hľadiska bezpečnosti je to to najlepšie čo môžete spraviť pre prijatie matky. Je tu i ďalšia možnosť, pozdejšie spodnú časť posilniť plástom plodu, ale nikdy som to nerobil a zvlášť keď to včelár robí teraz, veď príroda je štedrá. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22736


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 16. 5. 2007
Re: Dotaz (22729)

Jestli se jedná o takzvané norské zimování, třeba na
http://vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2003082501 , je to podle mně
velice dobrý způsob, jak přejít na jinou rámkovou míru. Musí se jen dořešit
dvě věci. Česno úlu musí zvenku vypadat stejně a být zhruba ve stejné
výšce. To by šlo řešit třeba tím, že se měsíc před na čelní stranu starého
úlu kolem česna přišroubuje nebo přibije nějaký výrazně natřený kryt třeba
ze sololitu. Ten se potom předělá na nový úl, který bude na místě toho
původního. A aspoň jeden rámek s mladým plodem pokud možno na světlé
mezistěně musí jít jednoduše přendat i se včelami do nového úlu. V nejhorším
případě by se muselo den předtím rámek s vajíčky vyndat, otřepat, v klidu
někde upravit, voští přiřezat a potom vrátit, aby se mohlo druhý den ten
rámek jen přendat do nového úlu.
To jen jedna z variant. Norské zimování se v podstatě blíží i metodě umělého
roje. Včelstvo se prostě setřese smykem kompletně do rojáku, kde je 1- 2
polovystavené mezistěny, uloží na dva tři dny do temna a chladu, třeba
sklepa, pokrmí tak půl kilem a pak se může usadit do nového úlu jako roj.
Včely by měly v tom rojáku ztratit orientaci, takže úl ani nemusí být na
stejném místě. Nemusí to být ani roják. Když se upraví vrch nastavkového úlu
na nasunutí smyku, úl vybaví mezistěnami, jen pod smykem se nechá volno, aby
včely měly kde padat, může se včelstvo setřepat rovnou do nového úlu, v tom
sklepě nakrmit a úl rovnou dát na místo.
Pokud se vyřeší pevnost mezistěn se včelami při přepravě, je možné zajet s
úly s mezistěnami x kilometrů daleko k někomu, kdo prodá včely, přes
odpoledne je setřepat do úlů, přes noc převézt a umístit na svoje nové
stanoviště. Po nějakém dni doplnit mezeru v mezistěnách. A pak jen
sledovat, jak při krmení nebo při snůšce třeba z pole s hořčicí na zelené
hnojení staví. Je to určitě i velice dobrý způsob, jak omezit přenos
případných nákaz
Rámky musí být v úlu nebo rojáku fixovány. Já jsem to dělal tak, že jsem
horní loučku obbil z každé strany do drážky malým hřebíčkem, takže rámky se
neposunovaly. Pro přenášení rojáku nebo úlu to stačí, pro nějaké delší
převážení by asi bylo třeba použít hřebeny shora i zespoda rámků, aby se při
převozu "neklinkaly" o sebe.

R. Polášek

----- Original Message -----
From: "Bohuslav xxxx" <b.acek/=/seznam.cz>
To: <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 15, 2007 7:55 PM
Subject: Dotaz


Vážení, máte někdo PRAKTICKÉ zkušenosti s tzv. severským zimováním? Bylo
by možné tímto způsobem přejít na jinou rámkovou míru? Děkuji za případnou
radu. Bohuslav

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22735


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal (84.244.109.109) --- 15. 5. 2007

Mam takovy dotaz, vsiml jsem si, ze se mi kolem ulu povaluji po trave vcely, neni jich mnoho vzdy tak 5-10 (mam jen 2 uly) ale zarazi me ze jsou do vzdalensti treba az 5m od ulu.. Vecinou to jsou vely, ktery vypadaji nejak unavene, nechce se jim litat. Je to normalni?? Neradi mi ve vcelstvech nejaka zakerna nemoc??

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22734


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Forejtek (e-mailem) --- 15. 5. 2007
Re: přidání matky (22719) (22731)

Jestli dobře rozumím, pak je důležité, aby v plodišti (spodním nástavku pod
mezidnem) nezůstaly žádné plásty s plodem, lhostejno jakého věku? Plodiště
vybavíte soušemi? Matku přijímají tedy jen samé létavky?

pf

----- Original Message -----
From: "A.Turčáni" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Tuesday, May 15, 2007 9:06 PM
Subject: Re: přidání matky


> ľahko a rýchlo môžete tak prísť o nové matky. Ak chce včelár pridať nové
> matka a zvlášť , ktoré si cení, má mať najskôr scenár 100%-ného pridania
> matky a až potom matky objednať. Pripadá mi to ako v amerických
> kovbojkách,
> kde kovboj najskôr strieľa a potom mieri.
>
> K pridaniu matky do včelstva:
> 100%-né pridanie matky sa nedeje na princípe vône včelstva a vône matky,
> ale na princípe chuti. Chuť je z jedných piatich základných zmyslov včely
> medonosnej. Včely pri strete s novou matkou testujú nie vôňu matky ale jej
> chuť, ktorú matky vylučuje ako známy materský feromón, ktorý spája celé
> včelie spoločenstvo v jeden celok. Tento feromón je stále prítomný vo
> včelstve pokiaľ je matka prítomná v úli. Keď matku včelstvu odoberieme, za
> niekoľko desiatok minút sa to v úli prejaví, chaosom, pobehovaním včiel,
> trepotaním krídiel a pod. Tento chaos sa skončí až vtedy, keď včely vo
> včelstve prejdú na náhradnú variantu, na známy NÁHRADNÝ CHOV a začnú
> ošetrovať vhodné larvičky. Ich vzťah je k plodu taký istý ako ku
> materskému
> feromónu. Tento vzťah je nemenný do času, kým nie je všetok plod
> zaviečkavaný. Teda od doby odobratia matky, ktorý trvá deväť dní, keď
> všetky vo včelstve sa nemôžu už nakontaktovať na materskú látku. Vtedy
> vznikne stav vo včelstve, že včely v pude sebazáchovy a je jedno či sú
> staré alebo mladé, sú prijať akúkoľvek matku (starú, mladú, oplodnenú,
> neoplodnenú). Táto metóda nie je nový objav, len sa prijatie
> interpretovalo
> nesprávne. Je to známe metóda deväťdňová prestávka včelstva bez matky na
> bezpečné prijatie matky. Niektorí včelári ju odmietajú, že 9 dní je veľa
> pre včelstvo bez matky, ale kladiem otázku, je doba bezmatečnosti kratšia
> ako pri jej neprijatí? Obyčajne to včelár v bezradnosti rieši NCH, ale ten
> čas môže byť až 27 a viac dní. Deväťdňová prestávka z biologického
> hľadiska
> skôr včelstvu pomôže, lebo uvolní miesto pre plodovanie novej matky.
> Ak pochopíte pravdivosť môjho tvrdenia, že nie vôňa včelstva bráni
> včelstvu
> prijať novú matku, ale materská látka, je možné pripraviť včelstvo na
> pridanie matky, ešte v tom istom čase ako sme starú matku zo včelstva
> odobrali.
> Vo Vašom prípade by bola výhodnejšia táto druhá možnosť, lebo chcete
> pridať
> matku,aj vytvoriť nové včelstvo. potom je lepší tento spôsob:
> - zákrok robíte v čase keď získate oplodnenú matku.
> - potrebujete k tomu úľ, ktorý má oddeliteľný medník od plodiska alebo
> debničkový systém.
> - k tomu je potrebné jednoduché medzidno s letáčom, ktorým rozdelíte
> včelstvo na dve samostatné časti a každé bude mať svoj letáč.
> - z plodiska odoberiete všetky plodové plásty aj so starou matkou a
> preložíte do debničky nad medzidnom. Lietavky sa vrátia spodnej časti čo
> nie je na škodu pre úspešné prijatie matky. V hornej časti už na druhý deň
> sa zorientujú lietavky a o plod sa budú starať, preto nemajte obavy. Ja
> som
> túto metódu testoval v praxi a vytvoril som niekoľko stovák nových
> včelstiev IN SITU- na mieste pôvodného včelstva. čo spravíte s jedným
> včelstvom záleží len od Vás.
>
> - novú matku vložíte do akejkoľvek pridávacej klietky, ktorá sa dá
> uzavrieť
> tuhým CMC, max. na 4-5 hodín, za ktorý čas matku včely oslobodia. Ja
> používam šikovnú klietočku od známych cukríkov Tic-tac, ktorú vkladám
> ihneď
> cez letáč do podmetu včelstva, myslím včiel, ktoré sú zalietané na hlavný
> letáč. Klietka je opatrená na jej dne po jeho odrezaní nožom za tepla
> kovovou sieťkou 2x2mm, vrchnáčik slúži na umietnenie CMC, ktorý sa po
> vložení otvorí a sprítomní včelám. Ani raz sa nestalo, aby takto pridanú
> matku včely neprijali, ani následnú TV. Kontrolu pridania včelstva, môžete
> na druhý tretí deň.
> Dopuručujem vyskúšať s matkou, ktorá nemá výnimočný pôvod, aby ste sa
> presvedčil, aké je to jednoduché a isté.
>
> Je to stručný popis a ak neporozumiete niektorým detailom ozvite sa. Anton
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22733


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 15. 5. 2007
Re: uhelon (22728)

Ja používam ponorné cedidlo už 17 rokov vo veľkoobjemovom cedidle vyrobené- ušité s jemnej látky mušelínu, ktoré má otvory 0,05-0,1mm. Čistenie medu je založené na hĺbke nádoby, lebo cedidlo funguje na na okamžitom prenikaní medu do strán, zbytky viečok a nečistôt plávajú na povrchu hladine Myslím si, že uhelon môže byť lepší, ale ponorné cedidlo z mušelínu pracuje perfektne, med je po vypustení do kanvy úplne čistý a ani dlhšie čerenie nevynesie na povrch žiadne nečistoty. Môžem ho ihneď expedovať. Dôležitou súčasťou čistiaceho rukáva je nalievací lievik, do ktorého naraz vlejem 10 litrov medu. Plynulému vytáčaniu medu potrebujem dve nádoby. Otázkou je vytáčanie skryštalizovaného medu, lebo ten sa nedostane cez žiadne cedidlo. Cistenie cedidla od viečok robím vždy až po skončení vytáčania (70 včelstiev x dve debničky), preprať len v studenej vode po odmočení a vyplavení medu. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22732


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.222) --- 15. 5. 2007
Re: přidání matky (22719)

ľahko a rýchlo môžete tak prísť o nové matky. Ak chce včelár pridať nové matka a zvlášť , ktoré si cení, má mať najskôr scenár 100%-ného pridania matky a až potom matky objednať. Pripadá mi to ako v amerických kovbojkách, kde kovboj najskôr strieľa a potom mieri.

K pridaniu matky do včelstva:
100%-né pridanie matky sa nedeje na princípe vône včelstva a vône matky, ale na princípe chuti. Chuť je z jedných piatich základných zmyslov včely medonosnej. Včely pri strete s novou matkou testujú nie vôňu matky ale jej chuť, ktorú matky vylučuje ako známy materský feromón, ktorý spája celé včelie spoločenstvo v jeden celok. Tento feromón je stále prítomný vo včelstve pokiaľ je matka prítomná v úli. Keď matku včelstvu odoberieme, za niekoľko desiatok minút sa to v úli prejaví, chaosom, pobehovaním včiel, trepotaním krídiel a pod. Tento chaos sa skončí až vtedy, keď včely vo včelstve prejdú na náhradnú variantu, na známy NÁHRADNÝ CHOV a začnú ošetrovať vhodné larvičky. Ich vzťah je k plodu taký istý ako ku materskému feromónu. Tento vzťah je nemenný do času, kým nie je všetok plod zaviečkavaný. Teda od doby odobratia matky, ktorý trvá deväť dní, keď všetky vo včelstve sa nemôžu už nakontaktovať na materskú látku. Vtedy vznikne stav vo včelstve, že včely v pude sebazáchovy a je jedno či sú staré alebo mladé, sú prijať akúkoľvek matku (starú, mladú, oplodnenú, neoplodnenú). Táto metóda nie je nový objav, len sa prijatie interpretovalo nesprávne. Je to známe metóda deväťdňová prestávka včelstva bez matky na bezpečné prijatie matky. Niektorí včelári ju odmietajú, že 9 dní je veľa pre včelstvo bez matky, ale kladiem otázku, je doba bezmatečnosti kratšia ako pri jej neprijatí? Obyčajne to včelár v bezradnosti rieši NCH, ale ten čas môže byť až 27 a viac dní. Deväťdňová prestávka z biologického hľadiska skôr včelstvu pomôže, lebo uvolní miesto pre plodovanie novej matky.
Ak pochopíte pravdivosť môjho tvrdenia, že nie vôňa včelstva bráni včelstvu prijať novú matku, ale materská látka, je možné pripraviť včelstvo na pridanie matky, ešte v tom istom čase ako sme starú matku zo včelstva odobrali.
Vo Vašom prípade by bola výhodnejšia táto druhá možnosť, lebo chcete pridať matku,aj vytvoriť nové včelstvo. potom je lepší tento spôsob:
- zákrok robíte v čase keď získate oplodnenú matku.
- potrebujete k tomu úľ, ktorý má oddeliteľný medník od plodiska alebo debničkový systém.
- k tomu je potrebné jednoduché medzidno s letáčom, ktorým rozdelíte včelstvo na dve samostatné časti a každé bude mať svoj letáč.
- z plodiska odoberiete všetky plodové plásty aj so starou matkou a preložíte do debničky nad medzidnom. Lietavky sa vrátia spodnej časti čo nie je na škodu pre úspešné prijatie matky. V hornej časti už na druhý deň sa zorientujú lietavky a o plod sa budú starať, preto nemajte obavy. Ja som túto metódu testoval v praxi a vytvoril som niekoľko stovák nových včelstiev IN SITU- na mieste pôvodného včelstva. čo spravíte s jedným včelstvom záleží len od Vás.

- novú matku vložíte do akejkoľvek pridávacej klietky, ktorá sa dá uzavrieť tuhým CMC, max. na 4-5 hodín, za ktorý čas matku včely oslobodia. Ja používam šikovnú klietočku od známych cukríkov Tic-tac, ktorú vkladám ihneď cez letáč do podmetu včelstva, myslím včiel, ktoré sú zalietané na hlavný letáč. Klietka je opatrená na jej dne po jeho odrezaní nožom za tepla kovovou sieťkou 2x2mm, vrchnáčik slúži na umietnenie CMC, ktorý sa po vložení otvorí a sprítomní včelám. Ani raz sa nestalo, aby takto pridanú matku včely neprijali, ani následnú TV. Kontrolu pridania včelstva, môžete na druhý tretí deň.
Dopuručujem vyskúšať s matkou, ktorá nemá výnimočný pôvod, aby ste sa presvedčil, aké je to jednoduché a isté.

Je to stručný popis a ak neporozumiete niektorým detailom ozvite sa. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22731


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloń (80.78.150.7) --- 15. 5. 2007
Pro Toma

Tome díky určitě to vyskouším.www.vceluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22730


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Bohuslav xxxx (e-mailem) --- 15. 5. 2007
Dotaz

Vážení, máte někdo PRAKTICKÉ zkušenosti s tzv. severským zimováním? Bylo by možné tímto způsobem přejít na jinou rámkovou míru? Děkuji za případnou radu. Bohuslav

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22729


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jílek (213.19.28.70) --- 15. 5. 2007
uhelon

Jaká velikost oček v mikronech je ideální pro jemné čištění medu ?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22728


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Čáp (e-mailem) --- 15. 5. 2007
Re: MEZISTENY (22725)

Podle mých zkušeností stavějí nejlépe těsně nad plodištěm a okolo něj -
chtějí ho mít kompatkní a zásoby v dosahu. Dole stavějí o poznání hůř,
výrazněji stavět dole by asi začaly, kdyby je shora tlačil med a musely
se posouvat s plodištěm dolu.

Milan Čáp

Dalibor napsal(a):

>včelařim v tachovakach prvnim rokem a zajimalo by mne kam z nadstavkem s
>mezisteamy dal jsem ho dolu a přijde my že se jim moc nechce stavet dal sem
>krici ramky a jedem s ploden je tomu 5 dni dnes sem kontroval a kolem
>plodoveho plastu mirne naznaky stavby. včelstva maji po 4 N a spoutu
>zavřeneho plodu tak se ptam jestly je ten zakrok v pořadku nebo mam N
>uspořadat jinak .mislel jsem že včely stavi dolu nemam moc skušenosti
>uvitam každu radu DIKY       
>
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tom (81.30.251.9) --- 15. 5. 2007
Re: Vymena matky (22718)

Někde jsem v vyčetl metodu podle, které přidávám matky nyní já...cukrová voda. Jde o to, že si připravím roztok v poměru vody a cukru cca 1 polévková lžíce na deci vody. Ten naliji do postřikovače na rosení kytek. Tímto pak těsně před přidáním postříkám všechny plásty i se včelami. Nakonec postříkám i novou matku a položím ji rovnou na plást. Včely si matky vůbec nevšimnou..asi mají dost práce s svým čištěním....zatím mi to u oddělku vychází na 100%.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22726


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Dalibor (85.207.126.145) --- 15. 5. 2007
MEZISTENY

včelařim v tachovakach prvnim rokem a zajimalo by mne kam z nadstavkem s mezisteamy dal jsem ho dolu a přijde my že se jim moc nechce stavet dal sem krici ramky a jedem s ploden je tomu 5 dni dnes sem kontroval a kolem plodoveho plastu mirne naznaky stavby. včelstva maji po 4 N a spoutu zavřeneho plodu tak se ptam jestly je ten zakrok v pořadku nebo mam N uspořadat jinak .mislel jsem že včely stavi dolu nemam moc skušenosti uvitam každu radu DIKY

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22725


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.54) --- 15. 5. 2007
Re: zkrmování medu (22720)

jsem si nenapsal poměry míchání a jaklze ředit med aby odpovídal poměru 3:2,který je si myslím optimální pro krmení.
.....
Rafinovaný cukr se ředí vodou, aby jej včely mohly invertovat. Prý.
Med se jim tam dá dát rovnou. Pokud rozpouštět, tak jen aby v něm nebyly krystaly.
Když už jej člověk pracně vytočil a nenechal jim ho tam rovnou.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22724


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Karel (194.138.39.54) --- 15. 5. 2007
Re: Vymena matky (22718)

ale jelikoz mi na nich vice zalezi tak se radsi zeptam :-)
......
Když ti na nich záleží, přidávej je mezi nejmírnější včely - mladušky, které ještě nepoznaly matku.
Vezmeš vybíhající plod, na něm maldušky, co dletí odletí a dáš to stranou. Medník, plemenáč, termostat a pak jim tam přidej matku. A pak s tím zacházej jak s oddělkem.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22723


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Milan Čáp (e-mailem) --- 15. 5. 2007
Re: přidání matky (22719)

Spolehlivá metoda je vytvoření umělého roje a řidání matky do něj tak,
jak popsal př. Dvorský v článku 'Roj, který mi udělá vždy radost' (
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2005012401 ).

Milan Čáp

caloň napsal(a):

>Poraďte mi prosím jakým způsobem nejlépe přidat koupené matky ke včelstvu?
>A taky bych chtěl s těchto koupených matek vytvořit nové včelstva(odělky)
>poraťe jak snadno a rychle toto provéct chci skusit něco
>nového.Děkuji.www.vceluly.wz.cz
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22722


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ondra (213.192.6.150) --- 15. 5. 2007
Pastování

Jak rychle se točí s pastovacím hranolem při pastování?
Vrtačka má velké otáčky, jak na to?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22721


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

čárlí (89.235.30.9) --- 15. 5. 2007
zkrmování medu

V některém časopise buď Včelařství nebo MV jsem kdysi četl článek o zkrmování medu nebo respektivě přidávání do přípravy krmení.Bohužel už se nepamatuji kde.Nevíte náhodou kde tento článek byl publikován a kým?Nebo máte někdo nějaké zkušenosti? Díky za informace.Já jsem tak krmil v r.2005 a v pohodě.bohužel jsem si nenapsal poměry míchání a jaklze ředit med aby odpovídal poměru 3:2,který je si myslím optimální pro krmení.Ještě jednou dík za info.
Včelaření zdar čárlí

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22720


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloň (77.48.59.5) --- 15. 5. 2007
přidání matky

Poraďte mi prosím jakým způsobem nejlépe přidat koupené matky ke včelstvu? A taky bych chtěl s těchto koupených matek vytvořit nové včelstva(odělky) poraťe jak snadno a rychle toto provéct chci skusit něco nového.Děkuji.www.vceluly.wz.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22719


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tomas (141.113.85.22) --- 15. 5. 2007
Vymena matky

Chystam se v nejblizsich dnech vymenit 2 matky, uz jsem to uspesne delal, ale jelikoz mi na nich vice zalezi tak se radsi zeptam :-)

Jak dlouho mam v tutu dobu nechat vcely osirene po odchyceni puvodni matky? Staci 2-3 hodiny a pak pridat matku v klicce?

Jak dlouho ji mam nechat v klicce veznit nez dovolim vcelam aby se k ni prokousaly pres testo? Chtel bych to na jistotu takze 2-3 dny staci?

A jeste otazka - mohu klicku privazat na spodni loucku ramku v podmetu, abych mel moznost kontroly bez vyruseni?

Diky
T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22718


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal (84.244.109.109) --- 14. 5. 2007

Omlouvam se, ted sem precetl informace niz a zjistil kdy vytacet poprve..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22717


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Michal (84.244.109.109) --- 14. 5. 2007

Me se to vyrojilo, budu vytacet az dyl :-( Hold zacatecnik, ktery veril ze se jedna o tichou vymenu matky.. Mam na Vas dotaz, kdy poznateze je ten spravny cas?? Podle odkvetu repky, nebo podle velikosti plochy zavyckovaneho medu?? A kdy se vytaci na posled?? Ja to loni dal nejak tak od oka.. Prvni v cervnu druhy koncem srpna..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22716


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš (88.102.214.94) --- 14. 5. 2007
Re: vcely bez chovne nalady (22664) (22665) (22687) (22691) (22696) (22705)

A není lepší si ty mističky z vosku přímo vyrábět? Koupil jsem si nejmenší vařečku ( průměr konce držadla je 8 mm a zakulacený ) nahřál jsem si troch vosku a namáčel na 3x. Schladil studenou vodou a za hodinku jsem měl 30 pěkných a voňavých matečníkových misek. Ty jsme zase rozehřátým voskem lepil do chovných zátek.Loni jsem zkoušel plastové a nebylo to nic moc, možná to taky bylo tím počasím, ale letos to jde jedna báseň.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22715


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Krátký Milan (88.100.95.205) --- 14. 5. 2007
Re: Matky (22704)

Zastřihávat či nikoli,oblíbené téma minulých dob.Pokud matka je vitální a dobře klade,včelám nevadí její zastřižené křídlo či oboje. Pokud se po 2 - 3 létech vyrojí
zůstane pod letákem s chomáčkem včel,těch věrných.Pokud na to přijde včelař,podle toho pozná,které včelstvo se mu vyrojilo.Má to tu výhodu,že vyrojené včely se vrátí do úlu
zpět a počkají,až mladá vylíhlá matka dospěje,je schopna letu a vyrojí se znovu a většinou tento roj s mladou neoplozenou matkou odletí,ponejvíce po 2 - 3 hodinách neboť tak dlouho jako se starou matkou 2 - 3 dny nepočká
viset na stromě. Také se často stává,že mladá matka z matečníku vyleze a usmrtí matku starou.To se stává,když je delší dobu nepříznivé počasí a roj nemůže vyletět.Po zlepšení počasí potom roj s touto mladou matkou vyletí , jenže ona letí na snubní prolet a samozřejmě včely ji nestačí,ona jim uletí a po jejím návratu se včely houfně vracejí do úlu.Tam je to v pořádku,není třeba nijak zasahovat a zkušený včelař je bez práce.Ještě dovětek - značit či neznačit matky.Kdo má do 10 včelstev,doporučuje se značit s čisílkem a příslušnou barvou pro stávající rok,je to zábava a při rozebírání včelstva se tato matka hledá a většinou se i najde.Včelař je spokojen.U větších chovů se matky neznačí,ztráta času a technologie ošetřování včelstev je naprosto jiná a matka se zásadně nehledá,není třeba,vše napoví plodové plásty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22714


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin (89.103.58.195) --- 14. 5. 2007
Re: Sluneční tavidlo (22688)

Sluneční tavidlo používal již můj dědeček a já ho po něm užíván nadále aniž by bylo potřeba na něm cokoliv opravovat.
Tavidlo je ze dřeva, utěsněno (pro snížení tepelných ztrát), obdélníkového tvaru o délce cca 115 cm, šířce asi 45 cm a výšce asi 25cm (vejdou se mi tam 3 rámky 39x24). Dno má sklon a je na něm pozinkovaný plech pro snadné stékání vytaveného vosku. Ve spodní části tavidla je prohlubeň pro vytavený vosk. Strop je tvořen starým zaskleným oknem. Celé tavidlo je z venku natřeno tmavou barvou. Tavidlo umisťuji na podstavec s otočnou deskou, aby se snadbo dalo natáčet po celý den dle pohybu slunce.
Tavidlo je potřeba umístit na slunečném místě po celý den. Během roku tak vytavím vše co je potřeba.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22713


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Života Karel (88.100.95.205) --- 14. 5. 2007
Re: moc včelek? (22708)

Máte plný medník a na medu včely nerady pobývají.Doporučení - pořiďte si aspoń ještě dvoje,troje,věřte že to nedá o moc víc práce...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22712


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 14. 5. 2007
Re: vytaceni medu (22700) (22706)

chyba 19%. 18% platí pro značku ČESKÝ MED.

PEPAN

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pep?k <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: vytaceni medu
> Datum: 14.5.2007 16:02:56
> ----------------------------------------
> Správná doba? No někteří včelaři na Příbramsku už mají 14 dní vytočeno,tak
> jste zaspal.Ne samozřejmě,že né med těchto včelařů musí obsahovat alespon
> 20% vody a to je na nic.To totiž mení med a oni nejsou včelaři,ale
> žabaři.Med při trhnutí nesmí cákat z plástů,případně měřeno refraktometrem
> nesmí přesahovat 18% vody./raději méně/
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22711


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 14. 5. 2007
Re:vytaceni medu (22700)

Prošvihnut do rozkvětu akátu obvykle nehrozí. NEBEZPEČNÉ JE USPĚCHÁNÍ! HLAVNĚ TI NESMÍ MED VYSTŘIKOVAT Z PLÁSTŮ když s ním trhneš

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: flakatos <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: vytaceni medu
> Datum: 14.5.2007 13:06:22
> ----------------------------------------
> Kdy nastane spravna doba na vytoceni medu, nektere ramky jsou z vrchni
> casti trosku zavickovane, ale z nekterych jeste kape nektar, kdy bude
> spravna doba abych neco neprosvihnul? diky.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22710


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin Hromádko (e-mailem) --- 14. 5. 2007
Re: moc včelek? (22708)

malo mista , velke teplo
Martin
----- Original Message -----
From: "flakatos" <e-mail/=/nezadan.tiscali.cz>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, May 14, 2007 4:24 PM
Subject: moc včelek?


> Vlastnim jeden Univerzal 39x24, dnes po prohlidce vcelky zacaly vylehavat
> na letaku u česna nejspis je to zpusobeno dnesnim teplem,nebo malym
> prostorem v ulu, stava se toto aji u nastavkovych ulu, langsrothu
> atd..?diky.
>
> __________ Informace od NOD32 2259 (20070511) __________
>
> Tato zprava byla proverena antivirovym systemem NOD32.
> http://www.nod32.cz
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22709


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 14. 5. 2007
moc včelek?

Vlastnim jeden Univerzal 39x24, dnes po prohlidce vcelky zacaly vylehavat na letaku u česna nejspis je to zpusobeno dnesnim teplem,nebo malym prostorem v ulu, stava se toto aji u nastavkovych ulu, langsrothu atd..?diky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22708


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 14. 5. 2007
Re: Matky (22704)

Není to pravda jen fáma,ale podle pravidel BIO včelaření se to nesmí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22707


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 14. 5. 2007
Re: vytaceni medu (22700)

Správná doba? No někteří včelaři na Příbramsku už mají 14 dní vytočeno,tak jste zaspal.Ne samozřejmě,že né med těchto včelařů musí obsahovat alespon 20% vody a to je na nic.To totiž mení med a oni nejsou včelaři,ale žabaři.Med při trhnutí nesmí cákat z plástů,případně měřeno refraktometrem nesmí přesahovat 18% vody./raději méně/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22706


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepík (81.0.194.126) --- 14. 5. 2007
Re: vcely bez chovne nalady (22664) (22665) (22687) (22691) (22696)

Mističky máčím do rozehřátého vosku a celé jak vnitřek tak z vnější strany.Vlastně mimo kolíček všechno.To samé dělám u Jenterova systému když je nový nepoužitý,ale tam pozor na příliš horký vosk mističky se pokroutí./jsou slabé/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22705


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Luboš_B (193.165.208.202) --- 14. 5. 2007
Matky

Zdravím, máte někdo nějaké negativní zkušenosti se zastřiháváním křídel? Někde jsem četl, že je včely vymění - nemají rády invalidy...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22704


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Petr Lokvenc (e-mailem) --- 14. 5. 2007
Re: vytaceni medu (22700)

Až z rámků nebude nic kapat ani při "trhnutí" s nimi. Lépe o dva dny
později, než o jeden den dřív :-). Jinak se uvádí, že by měla být
zavíčkovaná alepoň třetina rámku, ale to není průkazné - je to pouze
orientační.
Ať se daří !
Petr

----- Original Message -----
From: "flakatos" <e-mail/=/nezadan>
To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Sent: Monday, May 14, 2007 1:06 PM
Subject: vytaceni medu


Kdy nastane spravna doba na vytoceni medu, nektere ramky jsou z vrchni
casti trosku zavickovane, ale z nekterych jeste kape nektar, kdy bude
spravna doba abych neco neprosvihnul? diky.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22703


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloň (77.48.59.5) --- 14. 5. 2007
krádež

můj E-mail calons/=/seznam.cz

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22702


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

caloň (77.48.59.5) --- 14. 5. 2007
krádež

Prosím všechny příznivce včelařství pomožte mi.Bohužel mi byl ukraden medomed vařák na vosk a jiné.Prosím má-li někdo tyto důležité věci k včelaření nabídněte mi je na nové zatím nemám.Na tavení vosku jsem používal ODŠŤAVŇOVACÍ sestavu jsou to 3 starší hliníkové hrnce zapadající do sebe.Máte-li někdo doma takový starý odštťavňovač mimochodem se tyto hliníkové odšťavńovače přestaly z hygienických důvodů používat.děkuji všem za každou zprávu.WWW.VCELULY.WZ.CZ

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22701


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 14. 5. 2007
vytaceni medu

Kdy nastane spravna doba na vytoceni medu, nektere ramky jsou z vrchni casti trosku zavickovane, ale z nekterych jeste kape nektar, kdy bude spravna doba abych neco neprosvihnul? diky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22700


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jiří (85.70.42.139) --- 14. 5. 2007
Re: ?toky v?el (22683) (22690) (22698)

Výměna matky bezpochyby pomůže. Ale projeví se to až za několik týdnů. Sousedské vztahy těch několik týdnů napadání dětí může zavézt pod bod mrazu. Pokuď jde o děti, je každý dost přecitlivělý. Já ostatně taky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22699


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Tomáš Heřman (e-mailem) --- 14. 5. 2007
Re: ?toky v?el (22683) (22690)

Ja pri sve male zkusenosti jsem si letos vsimnul, ze ty vcely, u kterych jsem se odvazil pridat nastavek mezisten jsou jak beranci. Nejspis s tim souvisi i vydatnost snusky - tyto vcely jsou na repce (uz odkveta) a maj hodne prace. Doma vsak taky byla pekna snuska, protoze medniky byly plne, ale i tak maj porad roupy :-)
O vikendu jsem vytacel - ometal jsem plasty smetackem a u vcel na repce jsem ani nemusel pouzit kurak i kdyz jsou silnejsi nez doma. Doma bych bez kuraku neudelal nic, jsou po otevreni a pri praci neprijemne a mam i jedny vylozene bodavky, ktere po otevreni ulu na me vystartuji tak, ze citim pres oblek a slysim na kukle jak do me vrazeji :-)) Je to takovej bobrik dokazat zustat klidny a dokoncit praci :-)
Verim, ze vymena matky pomuze ...

T.H.

Řeším to převozem na jiné stanoviště,
> výměna matky nemá okamžitý efekt, navíc v tomhle případě jde o vynikající
> medařky. Kdysi mi někdo doporučoval přemést takové včelstvo na mezistěny
> -přestanou prý myslet na boj se včelařem a začnou bojovat o přežití. Valný
> efekt to nemělo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22698


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (80.78.146.242) --- 14. 5. 2007
Re: mor pro admina (22693)

Prosím admina, aby dokumenty řešení k moru stáhnul a dal do archívu VK a dal naně odkaz v častých dotazech.(pokud tam nejsou)Děkuji předem za postižené morem.
_____________________________________________
Marek:
>Zdravim vcelare,mam dotaz na to nejhorsi co muze vcelare postihnout....byl mi zisten mor,pri veterinarni kontrole.Ted jen cekam na potvrzeni s laboratoze.Vcelstva mam na dvou stanovistich a jsou nakazeny obe dve.Celkem mam 10 vcelstev.Chci se zeptat ,ohledne paleni ulu.<


V případě potvrzení.(pozitivní klinický nález)
Pálit se bude, naco ukáže veterinář. To všechno co se hodí do ohně (vozy to už unás také kdysi byly) se hradí. V ten den pálení je pro Vás a náhradu rozhodující. Začíná plynout 3-týdenní lhůta, kterou když promarníte nic nedostanete. Zašlete si proto žádost SÁM, protokol, atd sám se zpětnou vrácenkou. Poté si zavolejte na Ministersto zemědělství kam jste to posílal a zjistěte když neodpoví do dvou týdnů, číslo jednací pro komunikaci. Na peníze buďte trpělivý.

Ještě dodám, že aktuálně se může stanoviště po moru obnovit nejdříve po roce. To se pravděpodobně změní na 1-3 měsíce. Také je doporučeno, že se má přesunout alespoň o pár metrů mimo původní.

Vozy se nařídí, když jinak nerozhodne veterinář spálit nebo vydezinfikovat dle pokynů. Na dezinfekci si dejte, kdyby k tomu došlo, záležet. Děje se tak u vozů, které stojí zato. Jinak se také pálí. Pálení se děje (by se mělo dít)zadohledu záchranářů - požárníků.
Podklady a formuláře, (řešení životní situace) je na webu ČSV a i na MZe.
http://www.mze.cz/Index.aspx?ids=2827&ch=72&typ=1&val=13868
http://www.vcelarstvi.cz/cz/doc/CSV-SMERNICE_Cenik.doc
http://www.vcelarstvi.cz/cz/pdf/CSV-METODICKE-Navod.doc

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22697


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Cervenka (e-mailem) --- 14. 5. 2007
Re: vcely bez chovne nalady (22664) (22665) (22687) (22691)

Dne pondělí 14 květen 2007 05:53 Pepík napsal(a):

> 5)Čím menší tím lépe
> 6)Mateří mističky před použitím /nové/zamočím do vosku a pak není problém s
> přijímáním
> Hodně úspěchů.

DD,

a to do horkeho ? Pokud ano, tak cely, nebo jen okraj ? Na jak dlouho ?

Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22696


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Radim Polášek (e-mailem) --- 14. 5. 2007
Re: útoky včel

> Taky bych se pokusil zmenit vcelam stanoviste, nevim jake jsou vase
> moznosti, ale treba vcely neco silne rusi a presun o cca 20~30metru by
> je uklidnil.
>
> jezek
>

A co ztráta zalétaných létavek?

Příčinou divokých včely by taky mohl být vítr. Na nějakém tenkém stojanu
nebo na špatně podloženém, pokud jsou úly na větru, se houpou a včely to
cítí. Taky bych zkontroloval ten divoký úl, jestli tam není něco co páchne a
dráždí včely, třeba kus jiného igelitu než v jiných úlech.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22695


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jež Petr (e-mailem) --- 14. 5. 2007
Re: útoky včel (22683)

dobrý den,

pokuste se zjistit jestli jsou agresivni vsechna vcelstva, nebo treba
jen jedno/dve. Je-li agresivni jen jedno ze vcelstev, asi bych ho
vysiril, i kdyz s tezkym srdcem. Do jeho ulu muzete pak dat oddelek. U
ostatnich vcel vymenit matky za jine, zakoupene od chovatele, nebude to
mit sice okamzity efeket, ale do budoucna by meli byt vcely mirnejsi.

Taky bych se pokusil zmenit vcelam stanoviste, nevim jake jsou vase
moznosti, ale treba vcely neco silne rusi a presun o cca 20~30metru by
je uklidnil.

jezek


Hana Fencková napsal(a):
> Dobrý den, již druhým rokem se pokouším včelařit. V loňském roce jsme měli
> 3 úly a letos jich máme 5.Jsou umístěny za domem, kam se moc nechodí. V
> loňském roce jsme co se týče žihadel vůbec nevěděli že včely máme. Prostě
> si nás nevšímaly. Letos nás vyloženě napadají a to i třeba 100 m od
> úlu.Útočí přímo na obličej, buď bodne nebo ji musíme zabít. Loni jsme
> neměli téměř žádný med, letos jsme vytočili již přes 20 kg. Prosím poraďte
> co dělat, děti se už bojí chodit ven. Děkuji Fencková
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22694


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Marek (82.18.166.57) --- 14. 5. 2007
mor

Zdravim vcelare,mam dotaz na to nejhorsi co muze vcelare postihnout....byl mi zisten mor,pri veterinarni kontrole.Ted jen cekam na potvrzeni s laboratoze.Vcelstva mam na dvou stanovistich a jsou nakazeny obe dve.Celkem mam 10 vcelstev.Chci se zeptat ,ohledne paleni ulu.Protoze nemam obsazeny vsechny uly a take mam spousty ramecku a sousy.Pokud se to prokaze ,ze to musim spalit,tak bych se chtel zeptat jestli mi budou uhrazeny i ty prazne ,ktere nejsou osazeny vcestvy ,ale jsou v tesne blizkosti infikovanych vcel.Jedno stanoviste je vuz -takze uly jsou vtesne blizkosti.Druhe stanoviste,zahrade uly jsou v rade.Chtelbych to znicit vsechno ,abych mohl zacit znova a zabranil opetovnemu nakazeni.Pokud nekdo vi vice o tom uvitam vsechny dobre rady.Jsem z toho zniceny,po tolika letech usilovne prace ,ted musim vse znicit a zacit zase znova.Stoji to...Dekuji za pomoc. Marek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22693


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Aleš (193.85.238.34) --- 14. 5. 2007
Re: vcely bez chovne nalady (22664)

Tak koukám, že tu Martinovi musím odpovědět na konkrétní dotaz. Asi nás moc není, co používáme k chovu směsné oddělky.
Na 99% se ti podařilo do oddělku přenést z jednoho včelstva matku. Včely pokud nemají matku mají vždy chovnou náladu!
Chovám tak několik let a tak některé úkony , které dělám:
- mám cca 20 včelstev a tak každé oberu o 2 plodové plásty a 2 se zbývajícími zimními zásobami (jak to vyjde - ze silných 3 a ze slabých 1 - ty zase mívají zase více cukerných zásob).
- vytvořím 5 směsných oddělků na 2 nástavkách - dolů 8 plodových a nahoru 8 medných - né obráceně - nebezpečí loupeže (mám ověřeno bohužel).
- 4 a 9 den vyřezávám divoké matečníky - 4 den s kusem plástu, abych pak mohl z nich lžíčkou vybrat MK (i s larvama - ty se pak do misek nepřenesou jsou už velké), 9 den již jen vyškrábnu nožem.
- 9 den vložím loučky s 13 miskama na ovonění a 10 den přelarvuji na MK - pokud jí mám dost, tak s ní nešetřím nebo trochu naředím vodou - protože pro jistotu vkládám do misky 2 larvy - včely sami jednu odstraní - tak 5 louček po 13 miskách představuje 130larev (ty najdu na cca 2 plástech - např z nejlepšího včelstva - nebo jako letos zakladený od inseminované matky) - trvá mi to asi hodinu a pokud by bylo v misce málo MK, tak by ty první vyschly.
- nastávají tyto případy:
- vše proběhlo správně - včely narážely divoké matečníky - při každé kontrole nalezano cca 6-10 (nutno vždy podrobně prohlédnout všechny plásty i medné) - z nabídnutého plemeniva (13 misek) - přijmou cca 6-12 misek - lze rozpustit na až 8 oddělků - 1 medný plást - 1 bývalý plodový - 2 souše a 1 mezistěna - 1 matečník
- z nedostatku času jsem přelarvení provedl dříve než 10 den (nebo jsem při kontrole přehlédl 1 nebo více divokých matečníků) a včely měly ještě možnost odchovávat z vlastního otevřeného plodu - pak buď nepřijmou nic nebo jen 2-4, ale ty pak většinou po zavíčkování zastavějí. Pokud jsem přehlédl div. matečník a 10 den jdu tvořit oddělky, tak tento je již většinou vylíhlý a opakovavé larvení se nedaří - jsem na tom stejně jako nasledující případ
- při kontrole na divoké matečníky nic nenajdu - pak je tam matka (stalo se mi letos i loni i když používám odsavač), pak tento směsný oddělek stejně použiji a rozpustím jej do oddělků s matečníky, které mi zbyli z ostatních(tak holt v jednom bude ta matka - já ji vzhledem k svému zraku nenajdu - poznáš podle toho, že po měsíci při kontrole oddělku je tento plný divočiny)
- už jsem to psal - oddělek jež zůstane na původním místě, doplnít mezistěnami na plný počet - sem se slétne nejvíce včel a byl by problém s divočinou.
Ať se daří - nenech se prvními neúspěchy odradit - ono to přijde.
Jinak u nás (Český ráj) se holky snaží, včera jsem na 60% včelstev přidával jič 3 medník - mám tachováky 3 plodiště a 3 medníky - začli již víčkovat, tak za cca týden až 2 začnu točit - odhaduji dobrý rok - z prvního točení bude 40 - 60 kg.
S pozdravem. Aleš

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22692


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78400 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 22692 do č. 22752)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu