76769

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)Karel (88.103.157.154) --- 8. 5. 2007
Re: Vlhkost v úle (22584)

Příteli to že máte nadměrnopu vlhkost v úle je nedostatečným větráním musíte rozšířit česno(i v zimě)a ve druhém nástavku otevřít očko vzduch musí totiš dostatečně cirkulovat.
.......
Úplně s Vámi souhlasím. Zjistil jsem totéž. Nejlépe se zasíťovaným dnem. Ale pak si musím položit otázku. Jestli jim tam větrám, proč izolovat stěny? Největší tepelné ztráty budov jsou větráním, předpokládám to samé i u uteplených úlů.
A jakmile začnu větrat a jdu touto cestou, tak skončím u tenkostěnného úlu s dostatečnou ventilací spodem (očka nejsou zas tak nutná), který jim zajistí suchý vzduch a suché zimování. Suchý vzduch navíc minimálně vede teplo, oproti vlhkému, chladno způsobí dobré odvodnění výkalového váčku (prokázané snad i vědecky) a hlavně nemám v úle žádnou plíseň. Pokud se někde něco neucpe.

Slabé stěny navíc umožní, aby v době zvyšujících se teplot na jaře se rychleji ohřívala hmota uvnitř úlu, a nemusely tam tento výkon vyvíjet jen včely.

Ale rozhodující pro mě je nyní minimální plíseň. Teď jsem se měl možnost přesvědčit na svém těle, že produkty plísní nejsou většinou zdravé. (Penicilin je světlou vyjímkou.) A o to větší váhu budu dávat prostředí, ve kterém včely chovám.

Je to právě pět let, co jsem osadil úly z 9cm polystyrénu a souběžně neizolované nástavky. Letos jich většinu zruším. Nechám si jen dva, či tři, abych mohl demonstrovat, že zázrak výnosů od uteplení se nekoná. Je mnoho důležitějších faktorů.
Děkuji, že jste mě v tom utvrdil. Myslel jsem, že je nějaká jiná finta, než větrání.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 22593


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:caloń - vařák na vosk
Předchozí:Martin Hromádko - Re: Zmena z Univerzalu na nastavek.


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu