78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Libor Jarolím --- 23. 1. 2003
Re: Umisteni uuluu (2220)
Něco jsem o tom četl. Je to už aspoň rok a tak neřeknu kde jsem to našel. 1. Myslím, že to byl bratr Adam, a že doručoval (asi překlady z roku 81-85) umístění úlů na včelnici po dvou vedle sebe. Jedno česno třeba na jih a druhé o 90°jinam. Okolo obou dost místa na manipulaci - raději nešetřit. Přístup, pro včelaře, k úlu je ze dvou stran. Včely z jednoho včelstva nezalétavají do sousedního, protože je česno o celu šířku úlu jinde a je orientováno na jinou stranu. Máte po problému i s orientací matek při návratu ze snubního proletu. Další dva úly by mněly být vzdáleny o pár metrů (přesné číslo si opět nepamatuji) snad 2 až 4m. A takto rozmístěné včelstva v rozích čtverců(například) o straně (asi) 2-4m můžete mít po celém pozemku. :-))
2. Včelín a zalétáváni včel. (časopis Včelařství) Nebo i včelnice na níž jsou úly postaveny v řadě s česny na stejnou stranu a mezery mezi úly jsou malé nebo žádné. Včely jsou při návratu zanášeny větrem, po větru. :-))) Přistane na česnu. A unavená nabídne strážím kapičku. A je vpuštěna. Za úplatek se takhle dostane do sousedního úlu. A možná si toho ani nevšimne a stráž si nevede přesnou evidenci :-))) příchodů a odchodů. :-))) Z krajních úlů takto včely zalétavají do těch více uprostřed. A to je důvod proč jsou vždy krajní úly slabší. Na okrajích to vžebrávání nefunguje. Není se kam vžebrat. Při zalétnutí přistane vedle v trávě(pokud tam tráva je), trochu si odpočine a přeletí na svoje čeno. A pokud snad máte úly ve dvou řadách nad sebou. Tak včely z horních úlů při příletu obtíženy nákladem přistanou dole. A pokud se vžebrají do nejbližšího česna pak už nemají důvod se vracet nahoru. Horní jsou pak vždy oslabené o část létavek.
3. Geopatogenní zóny (Včelařství) Protože mi v hlavě zůstaly jen dojmy z přečteného a přesné informace si nepamatuju, pojmu to jako pohádku: Byl jednou jeden včelař. Mněl několik včelstev a jedno bylo strašně protivné a bodavé. Měnil matky, zkoušel kde co. A nic se nedařilo. Až si jednou postěžoval příteli. A ten mu navrhnul zkoumání geopatogenních zón. (či jak to bylo) Zavolali tedy odborníka - proutkaře. A tem měřil a zkoumal, až vyzkoumal. Pod úlem je patogenní zóna, říkal proutkař. Posuň si úl o dva metry doprava. A protože náš včelař poslechl, chová od té doby jen mírné včely. :-)))
Ahoj Libor Jarolím Ostrava-Stará Bělá
> Nejlépe je umístit včely do terénu, s česny na různé strany, a kus od > sebe. Tam se jim prý nejlépe daři. > A v posledních překladech je také článek, který to potvrzuje. > Také je tam něco o geopatogenních zónách a umístění včelstev. > Nevíte o tom někdo něco víc, nějaké zkušenosti. > Já to samozřejmě letos zkusím. > Zatím mě tahle informace zchladila touhu po pěkném včelínu. > Zaznamenal jsem zkušenost, že v krajním úlu v řadě se včelám nějak > nedařilo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2223
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu