78083

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Karel (194.138.39.52) --- 11. 2. 2007
Re: Obroda Esv v nedohlednu. ........ (20715) (20716) (20717) (20718) (20719) (20720)

Proč objíždět. Během roku se snad alespoň jednou uvidí a předají si to.
Za cenu lahvičky na podzimní léčení platím 28 Kč, to snad vydejchám, i když by se pak musel zbytek likvidovat. (Jinak to dá asi na 5km cesťáku - i když, ještě jsem neslyšel, že by důvěrníkům někdo platil náklady, co mají s důvěrnicvím - 200 paušál na rok)
Knoty vydrží roky. Lahvička na jarní nátěr stojí 40. Je to asi sice proti předpisům, ale protže stačí vlastně kapky na jednoho včelaře, dalo by se to případně stříkačkou rozdělit do více lahviček a poslat poštou, nebo na slezině rozdat.
Expirace většiny léků je většinou rok, takže předpokládám, že aktivní včelaři se určitě víc jak jednou uvidí.
CO se týká vybavení, tak vyvíječ aerosolu po odečtení dotace stojí asi 1000 Kč. Maska se dá koupit v řádu desetikorun jednorázová, nebo asi 500 na pořád ale to je pro jednoho včelaře zbytečné. Jednorázovky by byly asi lepší. BAcha, jednorázovky musí mít v sobě náplň, ne jen samotné roušky.
Většina lidí má doma elektřinu. El. kompresor i s hobby příslušenstvím stojí asi 2 500.
Takže pokud má včelař deset včelstev, má to na dotacích za pár let zpět, pokud jich má třicet, není co řešit, má to doma za rok.
Nehledě na to, že většinou se najdou nějací sousedé, kteří si chtějí léčit podle svého ve svých termínech (co nejpozději v případě podz. léčení) a tak už se ta investice mei ně dost rozpadá. A je vzájmu sousedů, aby bylo i usousedů léčeno dobře.

Celý ten systém, který se snaží vsugerovávat, že se smí léčit jen se ZO a nijak jinak, lahvička je vzácnou relikvií a důvěrník její cenu asi pětkrát projede v benzínu aby ve spěchu všem nakapal, atd. je kontraproduktivní.
Jednak spousta lidí si na to zvyklo a jen nadávají.
A najít den kdy je vhodná teplota po celý den a o víkendu je obtížnější. Proto se taky neriskuje a objíždí se brzy, aby to bylo hotovo. Co kdyby se náhle ochladilo. Když mám lahvičku doma a mohu si to plánovat, tak můžu klidně risknout říjen, listopad, vánoce a o nic nejde. Zvláště, když vím, že pro případ náhlé změny počasí, jako předloni, si můžu někde půjčit vyvíječ a kompesor, pokud jej doma nemám.
Jedna věc je to společně organizovat v ZO, která má kompresory atd. a s kompresorem se jezdí v polovině prosince, tam to má určitý smysl. Jsem rád, že u nás se rozhodli do kompresorů znova investovat.
Jiná věc je v ZO, která jen objíždí s lahvičkou. Tam, není žádný důvod, neléčit solo.

V chovu včel jsem ale vzájemně závislí na sobě(sousedech). Pokud budeme mít v okolí včely, které se léčí jen jako, je to pouze oddalování problému.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 20721


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Pepík - Re: Obroda ČSVv nedohlednu. ........
Předchozí:Radim Polá?ek - Re: Obroda Esv v nedohlednu. ........


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu