- ČSV - Odborné oddělení --- 15. 11. 2002
RE: Re: Dotace "včelařům" (2007)
Poměrně jednoduše, v podstatě včelaři nedostanou na ruku ani halíř /eurocent/.
V Německu dostávají takvanou ekologickou prémii, ve staré měně ve výši cca 3 - 3,50 DM tedy asi třetinu toho co v ČR, s rozdíly podle bohatosti spolkové země. Větší část podpory jde nepřímou cestou, z toho opět větší část na vzdělávání, přednášky a poradenskou činnost. K tomu dojít u nás, tak prakticky zmizí velké procento včelařů, kteří mají tak do deseti včelstev. Na rozdíl od mnoha názorů, které tady proběhly na tohle téma, tak když se bavím se včelaři okolo pěti včelstev, tak prohlašují asi "už takhle na tom prodělávám, když nebudou dotace končím" a ti nad 50 "dotace je sice příjemná, ale těch deset tisíc mě nezabije, je to jako když mám od dvě nebo tři kila medu víc nebo míň a počasí ovlivní ekonomiku chovu včel výrazně víc než jakákoliv dotace". Větší včelaři zpravidla dosahují lepších výnosů medu (samozřejmě jsou výjimky), mimo jiné i proto, že včely z časových důvodů tolik nevyrušují a mají menší nepřímé náklady na jedno včelstvo.
Problém je to, že z hlediska plošnosti opylení jsou potřeba hlavně ti malí, když máte na jaře chladno a deštivo, tak Váš sad nezachrání to jestli má někdo půl kilometru od vás na zahradě 50 včelstev ale to, jestli má Váš soused dvoje na zahradě.
Jinak k ekonomice jsem uveřejnil ve Včelařství v čísle 4/2002 na straně 90 článek vycházející ze zprávy Britského ministerstva zemědělství, rybářství a potravinářství, kde byla poměrně přesná kalkulace nákladů.
Celkově se dá říci, že v celé západně Evropě je včelařství ve stejném, ne - li větším srabu než u nás a na Slovensku a to převážně z ekonomických důvodů. S výjimkou pár špičkových komerčních chovatelů je totiž ekonomický přínos chovu včel takový, že pokud jej podělí spotřebou práce, tak by za to v Německu nepracoval ani velice zoufalý Ukrajinec.
Letošní stavy včelstev v Německu jsou 820 tisíc a je v něm okolo 80 tisíc včelařů. Tedy asi tolik jako u nás v roce 1990, průměrný věk včelařů je stejný jako u nás a na Slovensku.
> Zajímalo by mě, jak to mají zavedeno v Německu, ve Francii > nebo v Anglii. Eman >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 2008
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |