78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Karel (194.138.39.55) --- 8. 1. 2007
Re: počasí (20034) (20041) (20047)
pokud jste našel nové silné čáry z měli,tak včelstvo využilo venkovních teplot a riskantně se přesunulo do vedlejších uliček ,kde hladově po vyprášení odvíčkovávali(moje doměnka)
......
V tomto případě se asi nejednalo o přesun chomáče, ale o "rabování" v dolním nástavku. Ta měl přibyla právě ve všech uličkách u česna, tedy tam, kde už včely normálně seděly a odvíčkovávaly.
Ještě v dobách začátků, když jsem měl almárky na teplou stavbu, jsem chodil do včel co chvíli. A v tomto lednovém období jsem býval zpočátku šokován zmizením zásob z plástů za okénky. Měl jsem obavy, že jim došly zásoby. Pak jsem zjistil, a mnohdy i viděl, že kolem vánoc, nebo po nich při nějakém oteplení (teploty vystoupily k nule) se včely rozlezou, vyhřejí prostor a snášejí si zásoby do hnízda. Potvrzovaly mi to pak i stopy na podložkách. Později jsem byl spíše nervózní, když zásoby zůstaly za okénkem.
Příčiny úhynů u sebe v loni vidím v tom, že loňská zima jim toto neumožnila. Bylo nepřetržitě pod minus deset a víc. Úly byly trvale promrzlé.
Je celkem zajímavé v literatuře sledovat, jak se postupně měnil/mění pohled na chování chomáče v zimě. Jestli se nepletu, tak v dávném počátku se mělo za to, že ten se "chodí občas najíst", pak se přešlo na kontinuální pomalý pohyb a poslední, co jsem zaregistroval je pulsní zvýšení teploty a mikrokrůček asi v denním intervalu. Což se mi zdá i nejlogičtější.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 20053
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu