78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Antonin PRIDAL (e-mailem) --- 2. 1. 2007
Re: Včelí pravěk (19814)
K tomuto článku si dovoluji pro zájemce napsat několik širších souvislostí. Nález včely v jantaru v Barmě je velmi významným přínosem pro faktologii studia fylogeneze včel. Fylogeneze se často opírá o různé logické předpoklady, které lze ověřit jedině nálezy. Nález v Barmě je jedním z nich a nesmírně významným i proto, že je velmi zachovalý a lze na něm pozorovat i obrvení těla.
Klasická teorie datuje vznik včel v souvislosti s objevením se prvních nektarodárných - kvetoucích rostlin, které se na Zemi objevily před 80 mil. let. Později však bylo konstatováno, že včely jsou ještě starší a jejich stáří se odhaduje na 120 milionů let. Předpokládá se, že včely se v této době vyvinuly z předků podobných dnešním vosám a v souvislosti s nástupem nektarodárných rostlin a tudíž i výskytem výživného pylu přestaly konzumovat masitou stravu. Do dnešního dne se tato vlastnost dochovala i u vos – solitérní vosy podčeledi Masarinae – které živí sebe i svůj plod výhradně pylem a nektarem. A naopak příbuznost včel s kutilkami (Sphecidae) poukazuje na masožravé vlastnosti společného předka.
Klasická vývojová teorie vzniku včel vycházela především z fosilního nálezu včely starého 80 mil. let zalitého v jantaru a nalezeného v New Jersey. Nedávno byl nalezen podobný fosilní nález zalitý v jantaru v dolech severní Barmy (Hukawng Valley), ale jeho stáří je 100 mil. let. Jde o 3 mm velkou včelu nazvanou Mellitosphex burmensis. Tak malé rozměry včely poukazují na dříve konstatovaný předpoklad, že první krytosemenné rostliny kvetly jen drobnými kvítky. Fosilní preparát je velmi zachovalý a lze proto pozorovat i některé velmi jemné vnější morfologické znaky. Některé z nich poukazují na příbuznost s vosami, ale převažují typické znaky včel (např. peříčkovitě členěné brvy).
Nicméně, ve východní Arizoně byl nedávno objeven fosilní kmen stromu, ve kterém byl zachován i fosilní zbytek hnízda podobajícímu se hnízdům dnešních včel. Stáří těchto fosilií je cca 220 mil. let. Jde o nový poznatek, který znovu otevírá otázku, kdy se tu vlastně včely objevily poprvé a současně, kdy se tu objevily poprvé kvetoucí rostliny. Protože v těchto hnízdech nebyla nalezena žádná fosilní včela, nelze tvrdit, že jde o nález nejstarších včel. Je totiž možné, že dříve žil nějaký hmyz (společný předek vos a včel), který stavěl podobná hnízda. Každopádně další výzkum v této oblasti přinese velmi zajímavé poznatky
----- Original Message ----- From: "Richard Baa" <rbata/=/seznam.cz> To: "VXelaXskX mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, December 27, 2006 10:22 AM Subject: Veelí pravik
> Zajímavý článek o vývoji, respektive o předcích včel: > http://www.osel.cz/index.php?clanek=2329&akce=show2
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 19964
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu