78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 28. 12. 2006
Re: vysoké dno (19803) (19808) (19810) (19823)
Od: Čermak K.
> S takovým názorem jem se asi ještě nesetkal, že včelám vadí sucho a vlhko > prospívá (zima, zjara). Mně naopak stále více se jeví, že nadbytek vlhkosti > v zimě včelám výrazně škodí, zatímco chlad ne (normálně silným včelstvům). > Ovšem je to jen zkušenost, nic podloženého pokusy. Ono nejde pouze o > vysokou vzdušnou vlhkost, ale více o plísně, které ji často doprovází!! > Plísně tvoří toxiny, pokud je pak včely musí odstraňovat, veřte, že jich na > to dost doplatí. Samozřejmě hygiena včelích produktů (med, propolis) s tím > také hodně utrpí. ..........
Plísně musí mít živnou půdu v úlech a tou je u mnoha případů s toxiny právě to neměněné dílo, které mělo být dávno ve vařáku. O neměnění den a zkrátka profylaktické dezinfekci se snad nemusím rozepisovat.
Myslím, že mikroklíma včelstva v úlu musí být vyvážené ve stupni vlhkosti, teploty, odvodu vody(ledu) atp. Otevřené zasíťování a používání takové nepřirozeně obrovské ventilace k dosažení takového mikroklimatu neprospívá. Včela je tak částečně vystavena okolnímu klimatu, kde např. počasí a škůdci mají mnohem přímější vliv na pohodlí včelstev. (větry, mlhy,pach myší, pohyb zvířat po sněhu, atp. ) Takové zasíťování jsem nezvolil po velmi dlouhé úvaze. Nejde o nějakou moji zakomlexovanost, ale o řadu jasných nevýhod.
_gp_ http://vindex.ic.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 19827
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu