78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Baudis Jan (e-mailem) --- 30. 5. 2006
Re[2]: PS úly (16563) (16565) (16741) (16744)
RP> V pěnovém polystyrenu určeném na izolace často zůstavájí stopy monomeru RP> styrenu, pro výrobu úlu je třeba nový polystyren několik měsíců nechat RP> vyvětrat, odpařit. Možná to bylo ono.
To je tak jako tak nutné. Než se z "čerstvého polystyrenu" začnou dělat úly, je potřeba nějaký čas nechat PS desky "dozrát". Čerstvě vypěněný PS se totiž "sráží" (zmenšuje svůj objem, tj. nařezané desky se trochu zmenší). Je to sice jen pár milimetrů, ale při výrobě úlu by to mohlo způsobit nepřesnosti. Podle zkušeností stačí několik měsíců po zakoupení polystyrenu nechat jej odpočívat, a pak teprve z něj řezat (či krájet) přířezy na úly.
Ve prospěch obhajoby celodřevěných úlů se někdy říkají úplné hlouposti o pěnovém polystyrenu, což je škoda. Dřevo se nepotřebuje obhajovat - je to vysoce kvalitní (a dosti drahý) přírodní materiál. Pro výrobu úlů má svoje výhody i nevýhody.
Asi hlavní charakteristikou tenkostěnných celodřevěných úlů je to, že jsou vhodné pro extenzivní chov včel (velký počet úlů, malé množství práce věnované na obhospodařování jednoho včelstva, větší spotřeba cukru, v chudších snůškových podmínkách je důsledkem relativně nižší výnos medu ze včelstva). Pro intenzivní včelaření se hodí úly dobře izolované (např. celé z PS; důležité je, aby PS stěna nebyla silná jen 2 cm); intenzivní včelaření je vhodné na menší pozemky (kde nemůžeme mít více než 20--30 úlů), ale máme je u svého bydliště, čili můžeme se o včelstva intenzivně starat - napájet je na jaře, rozšiřovat pomalu atd. Za větší množství práce investované na jedno včelstvo můžeme získat větší množství medu na včelstvo (zvláště ve snůškově slabších oblastech), anebo v případě řepkových stanovišť můžeme pro využití snůšky zimovat i podstatně slabší včelstva než v tenkostěnných dřevěných úlech, která mají poloviční spotřebu cukru na zimování a jarní rozvoj, a přesto se k začátku jarní snůšky dostanou do stejné síly, jako včelí obři zazimovaní v několika nástavcích a na 30 kg cukru.
----------------------------
O spalování polystyrenu:
Při hoření polystyrenu vzniká téměř výhradně kysličník uhelnatý, a to v tak nízkých koncentracích, že krysy vystavené působení těchto zplodin hoření v celé řadě pokusů přežily, zatímco při stejných pokusech při hoření dřeva zahynuly. Alternativní izolační látky - jako korek a vlákna ze dřeva - mají ve zplodinách hoření podstatně větší koncentrace CO než polystyren.
http://www.medsystem.cz/caste-otazky.html
Zdravím všechny
Baudis Jan
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16747
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu