78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Karel (194.228.168.183) --- 15. 5. 2006
Re: Pomoc (16439) (16460)
Objevily-li se tam teď a lezou-li do více děr v omítce, tak se vsadím,že jsou to samotářky, nejspíš zednice.
......
Sázet, ale opatrně. Vloni mě zavolali, že jim do domu lezou včely. Bylo na něm dvojitě zazděné okno s meziprostorem a v omítce na hrubo byly mezírky. A do těch na celé ploše okna lezly včely. Byly to průzkumnice - kvartýrmajstrnice (jak by řekl Švejk). Zajímavé bylo, že jich přibývalo zvolna, až jsem i já přemýšlel, jestli roj už není uvnitř. Nebyl. Přiletěl až druhý den navečer. Naštěstí jsem nepřestal doufat (domácí byla alergička), a na žebříku opřeném v tom místě byl plemenáč a v něm otevřená trubčina (+ pár mladušek) mezi dvěma plásty. A roj přistál v plemenáči.
Podobné škvíry mám na svém domě, a rojovou náladu někdy pozoruji i několik dní dopředu. Objeví se jednotlivé včelky a do mezer (slepých) mezi cihlami naletují a zkoumají je. Při rojení některé včely zřejmě nenechávají nic náhodě a připravují se dopředu už s naražením matečníků.
To je důvod, proč zatím souhlasím s názorem, že rojová nálada začíná dlouho dopředu skrytě, prý když už včely obsedají 3/4 prostoru. To by dávalo smysl.
Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16461
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu