- Radim Polášek (e-mailem) --- 23. 4. 2006
Re: Re:Fumigace (16027) (16037)
Kouř při fumigaci neklesá hned dolů. Nejdřív jde nahoru, pak se odrazí od strůpku a teprve potom jde dolů. Pak se do toho vloží včely, začnou větrat a kouř s účinnou látkou rozfoukají po celém úlu. Typické je, že včely nejsou moc rozrušené, dokud doutná jen čistá část knotu bez léčiva. Jak se dostane oheň k léčivu, hučení včel podstatně zesílí. Ideální pro fumigace je nejspíš, když se fumiguje na místě vyňatého horního rámku a strůpek neleží rovnou na rámcích. ale je tam nějaký prostor. Potom kouř stoupá nahoru a pod strůpkem se potom rozšiřuje vodorovně až ke včelám a ty to chytnou z "první ruky". Když strůpek leží na rámcích, kouř se dostane dál nejspíš nejvíce postranními mezerami kolem rámku a stěny úlu. Když se fumiguje v podmetu a knot je někde uprostřed dna (svisle!), tak pokud je obsazený spodní nastavek, včely to taky nejspíš chytnou z první ruky a ihned léčivo rozfoukají po celém úlu. Pokud je z nastavků vyňatý krajní rámek nad sebou a knot hoří pod tím na kraji, vznikne něco jak komín, kterým se kouř taky dostane až nahoru do horního nastavku ke včelám. Nejhorší je asi, pokud se knot zapálí v podmetu slabého včelstva, které nemá spodní nastavek obsazený nebo pokud zrovna nad knotem včely nejsou, ať už kvůli tomu, že včelstvo je slabé nebo kvůli ochlazení se včelstvo stáhlo do horního nastavku. Potom se horký kouř musí prodírat kolem studených neobsazených rámků a potom zbytečně velká část léčiva na rámcích zkondenzuje. Závěr z toho bych dal takový, že pokud je dost teplo a včelstvo není zvlášť slabé, není velký rozdíl, jestli se fumiguje nahoře nebo dole v podmetu. A pokud je úl v spodní polovině dostatečně těsný. Jinak ten rozdíl je. Kouř je krásně vidět, když je na strůpku průhledný igelit nebo za skleněnými okny v zadovácích. Průhledný igelit při fumigaci na některých úlech mám a zadováky se skleněnými okýnky taky.. Jinak já fumiguji vždy na horním rámku. Taky jsem za ty roky fumigace měl občas co dělat i v podmetu, párkrát jsem třeba zapomněl vložit podložku na síto a vzpomněl jsem si až když hořel knot. Odražený kouř od strůpku klesá někdy i v dost koncentrované podobě i přes dva nastavky (39x24) až do podmetu. Dost zajímavě to vypadá. Umístit do úlu pár minikamer během fumigace, mohly by vzniknout dost zajímavé záběry. A leccos objasňující než si to domýšlet podle pár pohledů přes průhledný materiál, jak jsem to teď udělal já.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Bohuslav xxxx" <> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 23, 2006 9:26 AM Subject: Re:Fumigace
Četl jsem všechny články o fumigaci. Pomineme-li, že to není zrovna aktuální, tak většina úvah je chybná. Včelař nemá co přemýšlet o "vylepšování", ale má se držet metodiky. Úvahy o tom, zda jsou částice léčiva vidět či nikoli jsou bláboly. Fumigační pásek MUSÍ viset, léčivo se nakape těsně před zapálením a vložením do úlu a rychlým uzavření. Dochází k odpařování léčiva teplem stoupajícím od žhnoucího konce pásku. Prudké shoření časti pásku s lécivem je škodlivé, proto je pásek tak dlouhý, proto se to kape na horní okraj a proto MUSÍ viset. Navíc kouř klesá dolů. Nepřemýšlejte, ale řiďte se návodem. Další kapitola je doba, termín léčení. Článek by byl příliš dlouhý a nudil by, ale je třba si uvědomit jak se Varoa D. množí. NA ZAVÍČKOVANÉM plodu. Proto co nejpozději, ale MUSÍ být koem 10°C+ , jinak je to zbytečná práce. První fumigace zabíjí brouky na včelách. Za deset dnů zabije ty, co byly pod víčky. Poslední v prosinci, kdy by neměl být žádný zavíčkovaný plod. Přísně vzato, zavíčkovaný plod by se měl před druhou fumigací zničit. Což skoro nikdo nedělá. Není se co divit. Byla by to strašná práce. Na podzim NEUTEPLUJEME,abychom nepodporovali kladení.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 16038
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |