- Ing. Arnošt Hrdina (e-mailem) --- 11. 4. 2006
Re: klub zelenáčů (15806) (15810) (15818) (15822)
Zpochybnit se dá při zlé vůli cokoli.
Jestli to někdo měřil nevím, proto jsem napsal ten otazník. Ale vím, že to tak dělají včelařské kapacity, kterým nemám důvod nevěřit, že jejich metody neplatí. Nejsem hračička - na experimenty nemám čas. Chci výsledky, tak se prostě musím na některé technologie ověřené zkušenými včelaři spolehnut.
Podněcovacím efektem nemyslím zintenzívnit kladení ... to už víme, že to moc nejde ... ale prostě jen udržet matku v kladení ... viz. loni vznik rojové nálady při příchodu špatného počasí, kdy včely po rozplodování v hezkém předjaří nemohly 14 dní ven. Možná jsem to co tím myslím v minulém příspěvku náležitě nezdůraznil.
Kdyby ale platila tvoje teorie Karle, tak cokoli co je umístěné do úlu jako potrava (např. MCT nebo roztok) ve snůškové mezeře nezpůsobí, že je matka udržena při kladení? Když dám do podmetu zásoby, tak mi to matku udrží v kladení určitě. Pochopitelně za předpokladu, že má ještě dostatek zásob kolem podle zákonu minima. No a když jsou kousek nad podmetem, pod plodem zásoby, tak je přenášejí zaručeně. Myslíš, že to poznají, že jsou to jejich vlastní zásoby, nebo zásoby zvenku? V organizmu včely vyvolají naprosto stejné reakce ... až na to, že je včela nemusí štěpit, a neupracuje se, jak když je podněcována cukrem, což je na jaře dost důležité.
Každopádně moje přesvědčení je, že přehození nástavků má svoje technologické opodstatnění. Ale je jen na včelaři, jestli z toho nějaké výhody vytěží a provede to, nebo ne. Druhá věc je, a to už jsem napsal, kdy je vhodný čas to provést.
Přesně tak Karle! Pokoru!
Arnošt
PS: Předešlý příspěvek nemažu, aby si i ti, kteří nesledují konferenci na portálu, ale v poště udržely souvislost na co odpovídám, aby nedocházelo k nedorozumění vytrháváním vět z kontextu.
----- Original Message ----- From: "Karel" <karel.jirus/=/seznam.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, April 10, 2006 3:19 PM Subject: Re: klub zelenáčů
Efekt podněcovací (!?) , to asi člověk zjistí spíš za nepříznivého počasí, když je nebezpečí, že matky přestanou klást.
... No a to by mě zajímalo - porovnával to někdo?
Případně až bude čas, můžu napsat slohové cvičení na téma, jestli matka klade víc. když kolem ní stěhují zásoby. Zvláště, když matka má na kladení ten samý vliv, jako já na výsledek voleb. Rozhodují včely okolo matky, především ty, které jí krmí, a i ty, které připravují a čistí buňky na kladení. A na výživě včel (zásobách v tuk tělískyu) a dostatku pylu, ... Samozřejmě záleží na výškách N, ale je otázka, zda je lepší roztáhnout plod po celém jednom NN do šíře - kvádr, než udělat kouli přes mezeru a dřevo. Jsou včely co ne a ne přejít, mydlí to jen v jednom nástavku od loučky k loučce a když to člověk spočítá - plochu plodu, tak to zas tak velký rozdíl není. Napřed byla včela a pak včelař.:-) Pokoru. Karel
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 15842
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |