78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Baudis Jan (e-mailem) --- 6. 2. 2006
Re[2]: Mrazy a tenkostenne uly (14413) (14414) (14415)
>>Mám tušení, že horší zimování a delší pozorovatelný spad byl způsoben tím > "průvanem".
> Podle mne tento závěr nevychází ze správných předpokladů. Znamenal by > totiž, že VŠECHNY a JEN neuteplené úly trpěly průvanem. Což ovšem nevíme, > neboť neznáme stav úlů na včelnici J.P.B.
Vzhledem k tomu, že se snažím (více méně jen pro vlastní potřebu) ověřovat praktické rozdíly chovu včel v uteplených a neuteplených úlech, dbám na to, aby se úly ve všem (kromě uteplení a oček) shodovaly. Takže pro uteplené i neuteplené úly používám stejný typ dna (což je možné vzhledem k tomu, že oba typy nástavků mají stejný půdorys; je to krabicové dno, 10 cm podmet, šíře česna přes celou šíři dna, ve dnu větrací síť - ta je ovšem při sbírání měli překryta podložkou). Stejně tak jsem dříve používal shodný typ stropu (folie a 3 cm PS a na tom střecha proti dešti), dnes pro některé uteplené úly používám průvzdušný strop bez fólie i za cenu horšího uteplení. (Jinak pro informaci: rámková míra 39*24, čtvercový půdorys nástavku; zimování zásadně ve dvou nástavcích.)
Ohledně průvanu - pochopitelně souhlasím. Průvan v úlu je mor na zimující včely. Ale vzhledem k otevřeným očkům v neuteplených úlech jím více trpí včelstva zde zimující (jenže otevřená očka neodlučně patří k technologii chovu včel v jednoduchých nástavcích). Stejně tak i bezfalcové spojení nástavků - i zde je větší možnost průvanu než u falcovaných nástavků.
K výhodám zimování v neuteplených nástavcích patří větší sucho uvnitř. Nejen kvůli většímu pohybu vzduchu díky očkům. Vnitřní stěna úlu je v jednoduchých nástavcích chladnější než v uteplených (stává se, že promrzá). Což znamená, že se na ní lépe sráží vodní páry. Tím se snižuje koncentrace vzdušné vlhkosti ve vnitřním klimatu úlu a zimování je tedy sušší (řekl bych, že tento efekt studených stěn opravdu výrazně přispívá k suchu uvnitř - snad ještě více než očka). Oproti tomu falcované uteplené nástavky mají problémy s vnitřní vlhkostí v zimě - řešením tady je dbát na průvzdušnost stropu - nějaký propustný materiál, aby se vodní páry dostávaly ven difusí.
Větší spotřeba zásob v neuteplených úlech v průběhu zimování ale hlavně koncem zimy a v předjaří - to je prostě realita.
J. P. Baudiš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 14423
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu