78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Radim Polášek (e-mailem) --- 26. 1. 2006
Re: Počítačový zdroj (14261) (14265) (14267) (14268)
To je víc věcí. Starší zdroje AT měly síťový spínač, kterým se zapínaly. Novější zdroje ATX mají trvale pracující pomocný zdroj 5 voltů, protože bylo třeba, aby se spící počítač zapínal sám třeba při příchodu signálu na modem. Hlavní zdroj naběhne až po spojení toho příslušného vývodu se zemí. Dále potom jako impulzní zdroj pracuje s nespojitou regulací, proto teoreticky nemůže pracovat bez zátěže. Uvádí se, že minimální zátěž má být asi 3 - 5 % maximálního výkonu zdroje. V praxi mívají zdroje jako minimální zátěž zapojený ventilátor uvnitř zdroje, takže se obvykle rozběhne. Dále z počítačového zdroje jde několik napětí, ale všechny jdou z jednoho transformátoru. Hlavní napětí jsou +5 a +12 voltů. Záleží potom, které napětí je sledováno. V praxi jsou uvnitř zdroje složité vyhodnocovací obvody, které sledují většinu napětí, aby nekleslo nebo se nezvýšilo příliš. Pokud je ve zdroji sledováno hlavně napětí +5 voltů, může se stát, že zdroj sice běží, ale pokud se odebírá jen napětí 12 voltů, je toto napětí hodně měkké a nedá se z něho dostat moc ampér. Pomůže potom, když se napětí + 5 voltů zatíží odběrem tak aspoň několik ampér.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "164410" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Wednesday, January 25, 2006 3:04 PM Subject: Re: Počítačový zdroj
> Záleží na typu, starší zdroje naběhnou samy, novější ATX potřebují cosi > spojit s něčím aby nastartovaly. Je to na netu někde popsané.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 14281
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu