78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Radim Polášek (e-mailem) --- 23. 1. 2006
Re: zimn? m?l (14196) (14206) (14211) (14218)
Já myslím, že hodně pro likvidaci starých úlů s různými "skrýšemi" udělá tumida, až se tady dostane.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Gustimilián Pazderka" <> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, January 23, 2006 9:07 AM Subject: Re: zimn? m?l
Pepan:
> Starý osazený úl v dobrém stavu je pro šíření nákaz méně nebezpečný jako nové > úly z jednoho prostého důvodu je lépe vydesifikován propolisem Proto se > doporučuje k vnitřním nátěrúm právě rozpuštěný propolis ...... A co viry nebo patogenní bakterie žijící na plodu? Nic proti, ale to je čistá demagogie, když bakterie lř. jejich spory jsou odolné teplotám a některým dezinfekčním roztokům. A také nezapomeň, že taková spora může být zanesena třeba i do mraveniště ve stěne úlu a ta po nějaké dezinfekci znovu zanesena k plodu. Nanejvýš k té vrstvě propolisu. Ta je udržována včelami a všimni si, jak se ta vrstva narušuje ve vysokých teplotách a i včelími kusadly.
Některý úl typu před sto lety provedením jednoduché stěny a vydrží-li dezinfekci nějakou účinnou metodou(horký parafín) , je vhodný k osazení. Jestli ne, není a může být semeništěm nebezpečných chorob plodu. Úl prostě musí vydržet, ale bakterie ani v té nejskrytější skulince(izolace), nebo pod nebo v propolisu. Ten se musí při takové dezinfekci odstranit též.
_gp_
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 14219
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu