78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Radim Polášek (e-mailem) --- 1. 1. 2006
Re: ????????? (13895) (13899) (13900)
Když bylo více rojů ze včelstev, bylo běžné, že roje sedaly na stanovišti často na stejná místa. Vykládalo se to tím, že tato místa jsou navoněna vůní matky a vedle náhodně látajících včel přitahuje i včely v roji. Někteří praktici doporučovali z tohoto důvodu lákat vylétlé roje na přístupné větve nátěrem vyřazaných matečníků a zamáčklých matek. Před pár lety se začaly u nás prodávat ampule se včelími feromony. Ampule byla polopropustná a měla být přes léto umístěna v nějaké bedničce velikosti rojáku umístěné někde trvale na stromě. Předpokládalo se, že vůně feromonu přiláká pátračky a následně i včelí roj. Je ale možné, že v dnešní době u nás, kdy je vhodných dutin málo, stačí úplně jen prázdná bednička s nějakou souší. Chce to ale nějak zařídit, aby se tam přednostně usídlil vlastní roj a ne cizí.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Jan Cervenka" <> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, January 01, 2006 5:21 PM Subject: Re: ?????????
Dne neděle 01 ledna 2006 16:19 P.K. napsal(a): > past na roje > > Pokud je past ovoněná citronovou trávou či vůní,jaký je princip, použití v > praxi?
Ta vune udajne funguje jako feromon. Dale se vyuziva prave nejaky vytazek z matek, nebo trubciho plodu - slozeni je tajne a patentovane. V OVP byl obrazek pri pomazani stromu masti z citronove travy, na kterem se behem 1 dne usadilo asi 15 roju.
Honza
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 13903
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu