78692

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Pepan (e-mailem) --- 11. 12. 2005
Re:Ekologický med (13655) (13658) (13661) (13663)


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pepan <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> Předmět: Re:Ekologický med
> Datum: 11.12.2005 08:19:13
> ----------------------------------------
> nedopatřenim to odešlo
> pokračuji
>
> > ------------ Původní zpráva ------------
> > Od: Pepan <Josef.Mensik/=/seznam.cz>
> > Předmět: Re:Ekologický med
> > Datum: 11.12.2005 07:54:03
> > ----------------------------------------
> > najdi si podmíky pro bio včelaření a zjistíš ,že je velká farma asi může
> těžko
> > splnit jsou tam příkladně takové věci jako rozmnožovájí jen pomocí rojů,
> zákaz
> > stříhání křídel , nesmnějí se používat úly s plastů nebo takovu izolací
> problémem jsou také mezistěny které nesmějí obsahovat rezudia léčiv ,nesmějí se
> používat plastové mezistěny , ale to se u nás nezavedlo, patří tam i nátěry úlů
> ze vnitř a mnoho dalších věcí
>
> pepan
> >
> >
> >
>
>
>

Biovčelařství a biomed

Také u nás, ale dosud méně než v dosavadní EU, mají občané zájem o zdravotně nezávadné potraviny, které se získávají ve specielních, ekozemědělských podnicích a v ekologických chovech zvířat. Tyto jsou zejména známé nepoužíváním umělých (syntetických) hnojiv a chemických postřiků k ochraně plodin. Pravidla pro biologické nebo také ekologické včelařství a biologické včelařské výrobky stanovuje Nařízení Rady (ES) č. 1804/1999. Bioprodukce je úzce závislá na charakteru ošetřování včel a na kvalitě životního prostředí. Ve své podstatě jde, tak jako u všech biopotravin, o zachování přirozenosti a bezreziduovosti také medu.
Toto nařízení stanovuje pravidla pro
1. období přechodu včelařství na produkci biomedu
2. původ včel
3. včelí pastvu
4. prevenci chorob a veterinární léčení
5. manipulaci se včelami
6. úly a včelařský materiál

Zatím naše některá včelařství dodávají tento med více právě pro export než na domácí trh. To se ale časem změní i u nás. Zavedením bioprodukce mohou klesnout výtěžky a proto jsou biopotraviny a také biomed dražší. Nás budou zajímat zejména některé zvláštnosti pro produkci biomedu, jako včelí pastva, prevence a léčení chorob (včetně varroázy), včelařská technologie a materiály pro výrobu úlů a včelařských pomůcek. Přechod na biprodukci medu (organické včelařství) bývá stanoven na 1-3 roky nutné k přizpůsobení včelařství.

Včelí pastva
Ta je dosti problematická, protože žádný včelař nemůže zamezit, aby jeho včely nelétaly také příp. na květy chemicky ošetřovaných rostlin (hnojení a postřiky). Vzhledem k letovému okruhu včel, není možné očekávat, že včely budou létat jen na ekologicky obhospodařované plochy, zejména když je jich u nás dosud jen velmi málo.

Léčení včelích chorob
Rezidua ve vosku a rovněž v medu, jakož i rostoucí rezistence k chemickým prostředkům, nutí zejména včelaře okolních zemí používat při léčení alternativní metody. Z chemických prostředků jsou povoleny jen organické kyseliny jako kupř. k léčení varroázy kyselina mravenčí, mléčná a šťavelová.. Tyto metody ale předpokládají u včelařů více znalostí, zkušeností a zručnosti. Jiná chemická léčiva nejsou v bioprodukci dovolena.

Provozní metody a chov
Zde přirozený život včel slouží jako předloha pro včelařské počínání. Provozní metoda se řídí dle přirozeného života včel a ne, aby se včely přizpůsobovaly požadavkům včelaře. Rozmnožování je většinou dovoleno jen pouze rojením. Rovněž matky smějí být většinou pouze z rojového procesu. Včelstva nesmí být manipulována, aby se zamezilo rojení. Pokud se použijí mezistěny nesmí být z oběhu recyklovaného vosku, ale z vlastní produkce přírodní stavby plástů. Zimní krmení se musí sestávat nejméně z 10% vlastního medu.

Zpracování medu
Ohřátí medu za účelem rozpouštění do 40°C je většinou dovoleno. Jen nadstavbový svaz Demetr nařizuje plnění sklenic před prvým ztuhnutím. Opětné ohřátí se nepřipouští.

Úly a včelařské pomůcky
Mimo pro víko, krmidlo, a zasíťované dno, smějí býti použity pro stavbu úlu jen přírodní materiály jako dřevo, popř. sláma. Úly nesmějí býti natírány jak z vnitřku, tak také z vnějšku syntetickými nátěry (barvami). Taktéž rámky, příp. jiné součásti v úlu, nesmí býti z plastických hmot.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 13664


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Gustimilián Pazderka - Re:Ekologický med
Předchozí:Pepan - Re:Ekologický med


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu