78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- zak (e-mailem) --- 21. 10. 2005
RE: P?len? medoviny (12748) (12749) (12752) (12755)
Je to nejen záležitost kvasinek, ale i typu cukrů, které jsou v kvašeném materiálu.
Sám jsem zkoušel medovinu jen dvakrát, jednou z běžného světlého květového medu, podruhé jsem podlehl reklamám o chutných tmavých medovinách - ze staršího medovicového (částečně jedlový les je cca 200 m od včel, černý jak bota). Možná to byla i chyba procesu, ale z medovicového i když jsem ho dal méně, byla příliš aromatická, prostě silná. Rodina měla raději tu světlou. Asi tak jak zde již bylo o % alkoholu řečeno, pijeme v rodině raději medové pivo.
Ještě k technologi kavašení ovoce z vlastní i když jen tříleté zkušenosti, bude tedy platit obecně i pro medovinu a typ medu, každý má jiné složení:
Fajnšmekři nedoporučují kupovaný řepný cukr do kvasné směsi přidávat (více složitějších alkoholů ve výsledku kvašení). Z druhé strany, ale pokud amatér přidá cukr, tak směs lépe kvasí, vytvoří vyšší procento alkoholu, čímž chrání kvasný roztok proti zoctovatění a může jej nechat bez obav řádně dokvasit. A pokud se při destilaci konec nepoužije na pití, tak je výsledek obdobný.
Jednotlivé druhy alkoholů nelze oddělit v pěstitelském pálení na 100%, velmi malá část příměsí přechází i do pálenky , proto záleží kolik "vypáleného" materiálu se využije na pití. Doporučuji ale pálenici vhodně vybírat, lepší je osobní účast při pálení. Z tohoto důvodu doporučuji přivést na dohodnutý termín směs zcela prokvašenou.
K. Zak
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 12762
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu