78692
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníPodrobné zobrazeníPříspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- Radek Kruina (e-mailem) --- 3. 10. 2005
Re: mor včelího plodu - nebezpečná nákaz včelího plodu - monosti kontroly a tlumení (12408) (12409) (12411) (12412) (12413) (12414) (12415) (12465) (12470)
Bureš J. napsal:
>Hm, ten postup je v souladu s veterinárním předpisem. >Je však nasnadě, že riziko nákazy ostatních včelstev na >stanovišti je značné (rotace rámků, pomůcky, rojáky atd.) >Pakliže se jedná o menší počet včelstev je asi lépe >(i pro včelaře)zlikvidovat celé stanoviště. >Rádi si přečteme za rok Vaši zkušenost.
Zlikvidovat všechna včelstva by zřejmě mělo smysl, kdyby to byl první případ v dalekém okolí. Pokud je to rozjeté ohnisko, musí chtít asi spolupracovat všichni včelaři a ve spolupráci s veterináři nákazu zdolat. Nedávno jsem byl na přednášce Ing. Titěry, a jeví se mi to tak, že pokud budou chtít včelaři a veterináři, není nic nemožného nákazu zdolat. Taky likvidace všech včelstev naráží asi na jednu prakticou věc, a to je náhrada škody. zřejmě náhradu je možné dostat jen za včelstva, které veterina označí za klinicky nemocná. V rozjetém ohnisku, jestli si to dobře pamatuji z přednášky, má asi smysl: -utratit nemocná včelstva -vyměňovat co nejvíc dílo -nepřevěšovat dílo mezi včelstvy -desinfekce pomůcek -zrušit úly, které se nedají ošetřit plamenem -vyhledávat a likvidovat neznámé roje a nepoužívané staré úly -používat matky s vyvinutým čistícím pudem (např. Vigor ze Zubří) -diagnostika zimní měli v ohniscích o ochranných pásmech na přítomnost původce moru (měla by zřejmě zajistit veterina).
Radek Krušina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 12471
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu