78242

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Lukáš Matela (147.230.133.71) --- 2. 5. 2005
Re: Jaky ul postavit - lokalita vysocina (9984) (9990) (9992) (9993) (9994) (9995) (9996) (10027) (10031)

Pro přítele Morcaka:
Jak je vidět, úlová otázka na této konferenci rozvine vždy bouřlivou diskusi. Proto jsem Vám psal, že názor je nejlépe udělat si sám na základě článků dostupných na internetu. V článcích je argumentace přeci jen podložena solidnějšími a přijatelnějšími argumenty, často také zkušenostmi zahraničních včelařů a zahraničních výzkumných pracovišť. Zde na konferenci se každý snaží hájit to své a přitom argumenty často nejsou nijak přesvědčivé (např. zatepluje i Kolomý, Sedláček). Hlavně nepřipustit, že moje úlová soustava není ta nejvhodnější :)). Známe rčení: "Úl medu nepotí" platí ale stále a jak píše přítel Pazderka, včely mohou nosit med i do krabice od televize.

Můj agrument pro nízké nástavky neuteplené je snadná manipulovatelnost, nízká hmotnost, snadná výroba a dobudoucna i předpoklad nízkých cen.

Pro př. Pazderku:
Přesně systém IKEA jsem měl namysli. Sesazení připravených polotovarů je hračka (http://matela.wz.cz/) a jde to rychle ;-). Neříkám však, že by se vše mělo vozit z dálného východu, kde to poloručně vyrábí lidé za 10 USD/měsíc. IKEA si totiž velkou část produkce nechává vyrobit třeba v Polsku a na Slovensku. Myslím že polotovary, zvláště pak Hoffmanovy přířezy je potřeba vyrábět na automatech s minimální účastí manuální práce tak, aby vysoká produktivita práce zajistila příznivou cenu. A pokud Evropští zpracovatelé dřeva tohoto nejsou schopni docílit, je to jen jejich škoda a pak nechť klidně ti "škaredí obchodníci" levné nástavky nabídnou. Já nějaké za poloviční cenu rád koupím. Vy ne?

Pro př. Jarolíma:
Je možné, že dovoz 1 kg (nejen medu) z Číny do Hamburku stojí 0,10 Kč/kg. Loď je totiž nesmírně výhodný dopravní prostředek. Zkuste si ale zjistit, kolik Vás bude stát dovoz 1 kg z Hamburku kamkoli do ČR. A to už je mnohonásobek dopravy Čína-Hamburk. Protože když Němec sáhne na kontejner na překladišti, tak to jde do tisíců ;-). Ten přeci také za 10 USD/měsíc pracovat nebude.
Jak zde právě napsal přítel Pavel Samoljiovič Čína-ČR 4 Kč/kg.

Pro př. Stonjeka:
Cena dřeva ovlivňuje náklad na výrobu nn nástavků Langstroth následovně:
tenkostěnný (25 mm) nástavek 169 mm vysoký spotřebuje následující objem dřeva:
0,025mm x 0,169mm x 2000 mm = 0,00845 m3 => 118 nástavků
Pokud koupím desky v ne úplně nejlepší kvalitě, můžu očekávat díky odpadu pouze např. 100 nástavků
Pokud je cena sušeného hoblovaného řeziva cca 8.000 Kč (lze najít u dodavatelů na internetu), pak snadno spočtem, že materiálový náklad na jeden nástavek je cca 80 Kč. Běžná cena těchto SESAZENÝCH nástavků je u nás kolem 250,- Kč a na slovensku 250,- Sk. Tedy materiálový náklad je zhruba 1/3 prodejní ceny. Chápu, že výrobci mají určité náklady na dopravu, uskladnění, prezentaci, ale hlavně práci. Každopádně tuším, že nějaké rezervy tu přece jen budou a že cena může klesnout. Zvláště u polotovarů, které by se dodávali NESESAZENÉ.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 10040


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:Morcak - Re: Jaky ul postavit - lokalita vysocina
Předchozí:Eman - Re: Historie vzniku včelařských spolků


Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu