78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Podhájecký (37.221.241.242) --- 20. 4. 2015
Re: rojová nálada

Asi se příroda sama brání těm velkým úhynům a včely se budou víc rozmnožovat.
Tonda

>Zdravím, minulý týden jsem prohlížel včelstva a byl jsem překvapen sílou a tím nebylo už vhodné odebírat spodní třetí nástavky. Ve druhých nástavcích byly už u spodních louček mateří misky. Zkusil jsem vložit mezi plod série s olarvenými miskami a byly přijaty téměř na 100%. T.zn. chystá se rojový rok a budou problémy udržet včelstva před rojením. Na druhé straně, budu mít v polovině května už oplozené matky. Trubců je také dost, takže nebude problém s oplozením matek. A myslím si, že bude i dobrý snůškový rok. Má někdo podobné zkušenost?? Vašek Ducháč, podhůří hor Orlických.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66663


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 20. 4. 2015
Re: rojová nálada

"Asi se příroda sama brání těm velkým úhynům a včely se budou víc rozmnožovat."
V osumdesátých letech, když likvidovali včely s varaózou mezi Ústí nad Orlicí a Pardubicemi, které tehdy zamořil ten nepovolený převoz včelstev od Košic, tak ty oblasti v létě ještě odvčelovali od úlétlých rojů cukernými návnadami otrávenými tuším Gramoxonem. Takže ty oblasti zůstaly v létě a přes další zimu v podstatě včeluprosté.
O nějaký rok později potom vyšel ve Včelařství rozsáhlý text tadyhle o té akci a tam bylo, že další rok zaznamenali včelaři na okrajích odvčelené oblasti zvýšený výskyt rojů.
a.
Vidím to tak, že díky těm úhynům budou letos včelstva nadprůměrně nasazovat na roje .I když třeba počasí v květnu a červnu nakonec nebude rojové.
Pro roje hovoří ještě další okolnost. Když leckde uhynulo tolik včelstev a v podstatě bodově, bude místně, než místní včelaři doplní počet včelstev místo převčelení naopak přebytek nabídky včelí snůšky. Na přebytek nemusí být místní včelaři s lepšími včelstvy zvyklí, tudíž leckterý z nich neudělá potřebná protirojová opatření, vybere zaplněné plásty a dodá mezistěny stejně pozdě jako jiné roky, ale tentokrát se mu včely vyrojí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66665


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu