78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


G.Pazderka (80.78.156.8) --- 31. 8. 2009
Kraj bojuje s včelím morem

Kraj bojuje s včelím morem

Včelaři zaznamenali sedmnáct ohnisek nákazy. To je nejvíc v celém Česku. Infekce může ohrozit produkci a kvalitu medu

Zlínský kraj - Pokud máte rádi med, už brzy si možná budete muset nechat zajít chuť. Ve Zlínském kraji je totiž největší ohnisko nákazy morem včelího plodu z celé České republiky.
Hrozba je dokonce tak velká, že krajská hygienická stanice už vytvořila ochranná pásma se zvláštním režimem. „Uvnitř ochranných pásem lze jakýmkoli způsobem se včelami nakládat jen se zvláštním povolením a po důkladném vyšetření,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy František Mahdalík.
Že se skutečně nejedná o výmysl několika chovatelů včel, potvrzuje i tajemník Českého svazu včelařů Miroslav Peroutka. „Je to především otázka Zlínského kraje. A také ještě Olomouckého. Proč, to nevíme,“ řekl. „Když se podíváte na jakékoli statistiky, uvidíte, že to tak prostě je,“ dodal.
Jedno vysvětlení tady ale je. A nezní vůbec dobře. „V těchto krajích jsme udělali plošná vyšetření právě na tento druh onemocnění. Ta mohla objevit další zdroje nákazy,“ přemýšlel Peroutka.
Nikdo ale podle něj nemůže říci, jak se situace vyvine.
„Je pravda, že kvůli tomu může hrozit nedostatek medu. Ale snad jen v určitých lokalitách.
Celostátní produkci by to ohrozit nemělo,“ doplnil. „Včelí mor může zásadně ohrozit kvalitu medu. Navíc, když mor najdete, je třeba celé včelstvo spálit,“ popisuje včelař Jaroslav Vlk ze Zlínska.
Veterinární správa eviduje jen ve Zlínském kraji a několika místech na hranicích s Olomouckem 17 ohnisek nákazy včelím morem. Každé z nich přitom představuje pro včely velké riziko. Právě proto okolo každého místa hygienici vyhlásili ochranné pásmo. V tom včelaři musí dodržovat velmi přísná pravidla.
Na Vsetínsku se jedná o lokalitu v okolí Babic u Kelče, Lhoty u Kelče a Podolí u Valašského Meziříčí. Na Kroměřížsku a Zlínsku je těchto míst ještě daleko více. „To se dá jen těžko zjistit. Když má někdo ve vašem okolí rakovinu, taky to na něm nepoznáte. Je to úplně stejné,“ přemýšlel včelař Vlk. „Mor do úlů přinesou včely. Zásadní otázka je, jak. Může to být i tak, že se lidé o úly třeba deset let nestarají, a pak se diví, že tam je nákaza,“ dodal.
Podle odborníků není hlavní problém v tom, že by letošní med byl nekvalitní, ale že by nebyl vůbec. Mor totiž nenarozené včely kosí stejně, jako lidi před několika staletími. A především - veškeré včelí produkty, které vyrobily včely nakažené morem, se musí zlikvidovat. „Ať už jde o med, vosk, propolis, pyl a mateří kašičku,“ píší včelaři na svých internetových stránkách.
Pokračování na straně B2

Pokračování ze strany B1
Pro včelaře jde o zásadní problém. V tuto dobu totiž musí hlídat, jestli do jejich úlu nevletěla infikovaná včela.
A to dost dobře nejde. Jakýkoli včelí výrobek proto může jít na trh až po podrobném bakteriologickém testu. „Včelaři při práci zároveň nesmějí používat med ani pyl z postižených oblastí,“ podotkl šéf krajské veterinární správy Mahdalík.
Přísné veterinární nařízení ale zřejmě jen tak nepomine. Veterináři jej odvolají až po složitých procedurách. „Až budou zlikvidována včelstva a související zařízení v ohniscích, provedeme závěrečnou ohniskovou dezinfekci a po dobu šesti měsíců až jednoho roku se v ochranných pásmech mor včelího plodu nevyskytne, teprve poté budeme moci považovat nákazu za zdolanou,“ uzavřel ředitel Krajské veterinární správy. * Včelí mor Jde o nebezpečnou nákazu, která postihuje ještě nenarozené včely. Původcem je mikrob paenibacillus larvae. Nákaza se šíří infikovanou potravou, zalétlými včelami a roji, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím.
Nákazu mohou rozšiřovat i roztoči a jiní škůdci. Napadené larvy včel mění baru z perleťově bílé na šedožlutou až tmavohnědou a přeměňují se v lepkavou hmotu.

„Včelí mor může zásadně ohrozit kvalitu medu. Navíc, když mor najdete, je třeba celé včelstvo spálit.“ Jaroslav Vlk, včelař

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37584


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (88.103.157.154) --- 31. 8. 2009
Re: Kraj bojuje s včelím morem

Pro včelaře jde o zásadní problém. V tuto dobu totiž musí hlídat, jestli do jejich úlu nevletěla infikovaná včela.
A to dost dobře nejde. .....,“ podotkl šéf krajské veterinární správy Mahdalík.
---------------------------------
No, jestli ve Zlínském kraji stačí infikovaná včela co vletí do úlu, tak je to jasné, proč tam toho tolik je :-)

Možná tam máte infikované včely. Nebo co by to mohlo ještě být? :-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37585


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu