78133

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Felix Pečenka (83.208.196.187) --- 1. 11. 2008
Re: Krmení včelstev

Něco ze života jak to dělám já.Naši dědové, kteří včelařili ve stojanech krmili volně venku tak, že koncem srpna vzali necky, nandali do nich ovesnou slámu , rozvařili cukr, který tam nalili a bylo to. Toto mě inspiravalo k tomu, že včely na slámě se neutopí a tak již 20 let toto praktikuji. Dříve v různých velkých plechovkách dnes v platových lavorech čtvercového tvaru. Tyto umělohmotné lavory na míchámí těsta v kuchyních se dostanou ke koupi v marketech a když jsou v akci, tak za 35,- Kč. Jsou objemu 10 litrů a vejsou se přesně do 10 rámkového nástavku, kdy na rámky dlám 1 cm latku a na ní postavím prázdný lavůrek. Dnes do něj nedávám slámu, tak jak jsem to dělal dříve, ale dávám hrst dřevité vaty, která se u nás vyrábí. Cukerný roztok přivážím na včelnici ve 200 litrovém sudu a pumpou na pohoné hmoty( je to pumpa, která natlačí do sudu vzduch a má uzavírací kohout s možností připojení hadice na které mám kulový kohou s kratší hadicí ) napustím do lavůrku 10 l roztoku, který je vlažný Rozpouštím cukr v teplé vodě a rozmíchávám jej vrtačkou s míchadlem na barvy.Krmit začínám v druhé polovině července, druhou dávku dávám okol 10 srpna a dokrmuji po 20 srpnu. Okol 10 září dám kolem 2 l podle jak maji zásoby. Letos to bylo více. Bylo podletí suché. Včely vyberou tento lavor 10 l za 4 dny,, podle jejich síly a počasí, Myslím, že je to nejlevnější krmítko a nejryhlejší krmení s co nejmenší pracností. Po zkončení krmení lavory vydesinfikuji louhem v plastové vaničec, kde je ponořím a hozubičkou na laťce omyji, louh rozpustí propolis, ostříkám vodou a uskladním je. Lavůrky do sebe zapadaji a jsou dobře skladné. Jinak raděj krmím více a na jaře podměcování provádím cukerným roztokem. Hned při první prohlídce rozškrabu rámek s medem za krycím rámkem za kterým sedía ještě jej naštříknu vlažnou vodou tlakovou ruční stříkačkou. Takto to udělám ještě jednou nebo dvakrát podle situace a podle stavu jarního rozvoje. Včelstva jsou dobře připravená na květovou snůšku. Část včelstev zimuji jako dvojmatečná, ale to je jiný problém, který se nedá popsat v jednom článku. Od dvojmatečných posiluji ostatní. Zraví všechny Felix.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32254


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Felix Pečenka (83.208.196.187) --- 1. 11. 2008
Re: Krmení včelstev

Na jaře nekrmím cukerným roztokem. Vypadlo mi v předchozím čánku NE. Děkuji za pochopení Fekix.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32255


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
KaJi (88.103.157.154) --- 2. 11. 2008
Re: Krmení včelstev

Takhle to dělám já. Pro silná produkční včelstva co zvládají prostor není nic lepšího pokud začneme včas.

http://ovcsvpardubice.blog.cz/0802/jak-jsem-krmil-vcely

Trochu stále zkouším krmit suchým krystalem, není to spolehlivé, ale pohodlné když se to povede. :-)

Vylepšení, dávám dolů jutu, respektive pytlovinu, aby vlhkost prošla nahoru do cukru a zrnka cukru nepadala dolů do podmetu. Musí být snůška, včely musí plodovat a musí být i dostatečná vzdušná vlhkost. Ta je tady u nás pod horama pořád:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32256


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
KaJi (88.103.157.154) --- 2. 11. 2008
Re: Krmení včelstev

A na těch fotkách jsou vidět moje nástavky z dřeva z palet.
Výrobní náklady na nástevek:
Dřevo cca 1,25, když se musí platit nevratné palety (2Kčna paletu +DPH a z ní jsou dva nástavky dřevo na topení).
Vruty, lepidlo cca Kč
Práce: Po nakoupení sponkovačky, hřebíkovaček atd mám cíl cca 10-15 normominut v letošní zimní seriovce.

Vyzkoušená životnost nástavků - v případě Langstrota přes pět let venku bez nátěru, u starších Brennerů přes deset let. Ty byly natřené Luxolem atd. a vypadají, že to na těch třicet let mohou dotáhnout.:-)

Pár Langstrothů jsme podle př.Boháče natřel zvenčí Karbolou a je to podle mě dostatečná impregnace. Ale vana na parafín je hotová, jen najít čas.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 32258


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu