78128

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re:gabon

Od: Stonjek:

> Gabonem je ke konci července potřeba pečlivě léčit, přesně podle návodu a
> ne diskutovat o pitomostech. V loňské zimě uhynulo cca 30% včelstev, a
> převážná většina těchto úhynů byla zaviněna varózou a virózami. Ono se
> začíná pomalu ukazovat, že léčení koncem července má možná větší význam než
> první fumigace. Prostě pro ty méně chápavé je potřeba zajistit, aby
> generace včel jdoucí přes zimu nebyla poškozena ožráním roztočem VD a
> nevznikla tak vstupní brána pro nástup viróz.Gabon je prakticky
> nejspolehlivější no a že někomu nefunguje, což si přečíst nejdřív pořádně
> návod???                      Zdraví R. Stonjek
........

Ale léčba okamžitě po vytočení posledního medu není žádná novika milý příteli.

Příteli Stonjeku. Nevím jaký máš důvod k tomu aby jsi rozmazával něco o "pitomostech" a vlastně také nepřímo potvrzoval to, co jsem napsal a začím si stojím. Žádný návod ke Gabonu nepomůže včelstvům, které vykazují známky přítomnosti virů a ty jsou paraleně s varroázou destrukční v určitých oblastech. A to až 100% !! Potrvdilo mi to okolí a také jedno z nejvýznamnějšího chovatelskýho centra pro včelu v Polsku.

Mám- li pochybnosti věz, že nečiním tak abych si zdůvodnil někoho "pitomost", ale varoval nad rozšiřujícím se území, kde přechvalovaný Gabon PA92 už po víceleté aplikaci po sobě prostě neúčinkuje. Také varoval před chlácholy, kdy se neúčinnost Gabonu PA92 "odborně" zdůvodňuje šlompáctvím a neléčením. Což už je vyložená tupost, když vidím spad po vytažení a fumigaci !

Nic o skutečných ztrátách včelstev v ČR př. Stonjeku nevíš stejně jako v Dole a děláš závěry jak mistr světa a to z lejstra (návodu k použití). Já pouze informuji a to veřejně. A nazývat takovou záležitost pitomostí? Nebo jsi nějakej dealer Dolu? Potom bych to pochopil.

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19115


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Karel (194.228.168.81) --- 30. 10. 2006
Re: gabon

Vrátil bych diskuzi k faktům.
A mám dotaz. Ví někdo o nějaké analýze, nebo alespoň o shromažďování dat o úhynech. Nebo to je vše zatím na úrovni onoho "smutného" článku, kolem kterého se strhla polemika ve Včelařství.
Pokud mohu zatím hodnotit úhyny své a ve svém okolí, tak tady je to zatím standard - zásoby atd.
Naopak, nějak si pochvalujeme, že poslední roky jsou včelstva nebývale silná.
Ale průsery přicházejí náhle a nečekaně. Máte tedy někde nějaká podezření, že není něco O.K. ?
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19116


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 30. 10. 2006
Re: gabon

Od: Karel :

> Ale průsery přicházejí náhle a nečekaně. Máte tedy někde nějaká podezření,
> že není něco O.K. ?
......

Co má nebýt OK? To, že po vytažení Gabonu PA 92 kontrolně zafumiguji, je-li co, a vlastně mohu smetat tisíce roztočů do 24 hodin?
Ano, jsou možná lokality úplně někde jinde, kde byl či nebyl po sobě gabon aplikován a víceméně funguje, ale já mluvím o i 6-ti leté stálé indikaci Gabonu PA92 s tou samou účinnou látkou a slyším pochvalné ódy (vyškolení pracovníci SVS z Dolu) odjinud jak funguje - tak ho předepsat OV znovu. Ano. Možná někde jinde. Ale 4 roky už zde nefunguje a jsou to i vyhozené prostředky a zbytečné ztráty u včelařů, které včelaře to už nebaví a specializují se na chytání rojů už po delší dobu. (malá procentuální účinnost)

To mluvím za více včelařů. Nejen za sebe.

VÚ už měl pro své tvrzení výborného léčiva mít v takových místech několik svých včelstev a pozorovat to, co možná čeká "kliďase s návodem". (p. Stonjeku omlouvám se Ti, jestli jsem se Tě nějak významně dotkl. Ale vím očem je řeč)

Pěknej večer přeji

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19120


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Karel (194.228.168.81) --- 30. 10. 2006
Re: gabon

Co má nebýt OK? To, že po vytažení Gabonu PA 92 kontrolně zafumiguji, je-li co, a vlastně mohu smetat tisíce roztočů do 24 hodin?
.............
S takovým napadením nemám zkušenosti. V létě jsem dával Gabon jen jednou (bylo to nařízeno SVS a nějak na honem na poslední chvíli rozdáno) a nestihl jsem tam dát podložky, tak nemohu soudit. ALe běžný spad přes podletí na podložku mám tak jednotky za týden. Je možné, že je něco (mravenci,..) odnosí z podložek, ale je to v souladu s podzimním ošetřením. Dosud jsem měl minimální spad, v řádu od jednotek až tak do stovky. Bývalo to víc, ale to tady včelařil jeden chalupář a po zrušení tohoto stanoviště jsem najednou neměl co léčit. Až jsem si myslel, že nefunguje léčivo. U včel, kde jsem provedl podzimní ošetření podle předpisu jsem míval hodnoty v limitu, většinou jednotky roztočů na desítky včelstev. Tohle platilo pro pevné stanoviště.
V loni jsem při kočování v jedné "zavšivené" lokalitě nachytal roztoče, rekord byl ve 2 včelstvech po 1800 rozt. po prvních dvou fumigacích. V této skupině 26 včelstev jsem napočítal po prvních dvou léčeních průměr 500. Vyšetření vzorku měli v únoru ale ukázalo NULU. V téhle skupině jsem dělal kontrolu na rezistenci, takže se střídaly účinné látky, ale na tomto samém stanovišti jsem normálně léčil stabilní skupinu v NN Brenerech. V té byli asi 3roztoči celkem v asi 30včelstvech. A to bych spíš viděl, že ti tři spadli z louček nízkých nástavků.
Takže já žiji v iluzi, že standardní léčivo je účinné. Letos jsem se k tomu ještě nedostal, ale jsem napjatý. V loni jsem zainvestovali do kompresoru a vyvíječe a se sousedy v prosinci foukali. Dva co již léčili, měli minimální spad a v něktrerých včelstvech nulu.
ALe je možné, že jinde je to jiné a proto se o to zajímám.

Mně vycházela účinnost 1.léčení 97%. To by znamenalo teoreticky po třech léčeních 1 přeživšího roztoče z třiceti šesti tisíc před léčením.
To je v podstatě genocida. Občas se nějaké léčení nepovede, takže prakticky to bude podstatně méně, ale pokud by se ze tří léčení povedly jen dvě, tak z tisícovky přežije při této účinnosti po dvou léčeních jen jeden.

Máme tady prostě takový malý koutek, kde roztoče musíme pracně začátečníkům ukazovat. O pár kilometrů dál už je místo, kde se na jaře líhnou včely co mají na sobě několik roztočů.
Obávám se, že zde asi bude platit komunistické "všechno je v lidech", a ne v jednom, ale plošně.

Nebo taky zatím máme kliku, že nám to tady funguje.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19121


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
P.K. (195.39.10.34) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

mimochodem teď v posledních dnech přichází na svět poslední zimnmí včely spolu s posledními roztoči,je čas léčit fumigace a kyselina mravenčí je na řadě,jen pečliví včelař bude léčit účinně v teplejších dnech nad 10 stupňů,kdy včely povolí chomáč a účinné látky můžou na roztoče snažící se přežít v chomáči na včelách,jinak je to zbytečná práce,pak už jen aerosol,ale ten aceton no v posledním případě stejně nechutný jak jarní nátěr plodu...
to by snad ani nešlo zákazníkovi říct,že sem valil do úlů aceton...

letos to hořčice na hnojení nestihla jen trochu pylu,loni kvůli ní proplodovaly půlku té tvrdé zimy se zásob přes dvacet kilo na jaře nic nebylo,dostaly medocukrovou placku a to je parádně rozjelo,vodu mají přímo u úlů a loni na jaře jí fakt bylo dost,zkouším zimovat i na třech nástavcích,měl sem z toho dobrej pocit včely ho hned navštěvovaly za zásobama,měl sem vlastně dva nástavky po té volně spářené vigorce,chtěl sem ji vyměnit, ale nebylo komu,brouci z nich nějak nepadali a přes to včely ve dvou uličkách,asi ta vigorka byla nějaká defektní ani přes léto nešla do výkonu,hned sem ji zamáčkl a toto minivčelstvo spojil v jednom nástavku se slabším oddělkem-odskládám neobsednutý rámky noviny složím do písmene "z"na horní loučku předposlední rámku položím volnou spodní loučku ta zvedne okraj novin k folii, dole založím loučkou noviny na dno(ty noviny pokud to jde v tuto dobu po pár dnech-týdnu vytáhnětě ,včely si vykoušou otvor a zbytek nechávaj na jaro,no jak to pak vypadá když z úlu trčí noviny až do dubna),dorovnám druhým minivčelstvem,spojuji v jednom N včelstva záložních matek různého plemene,stejného plemene na ostro když je trochu chladno,jsou zpomalený a to působí jako bariera jako ty noviny ale nevychází to vždycky,no po té vigorce mi zbyly dva nástavky zásob,přidal sem je na dvě silné včelstva ve dvou N,a oddělky spojuju na ostro až je fakt zima ,většinou přežijí obě matky a to je vidět na jarním rozvoji(!),u mě byla medovice i třeba v min .množství po celé dva suché měsíce září a říjen ,nosily ji do plodiště,no snad tu trochu do vánoc vypráší.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19122


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Radim Polášek (e-mailem) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

No já jsem původně psal o tom, že př Veselý přirovnává toxicitu Gabonu k
toxicitě kuchyňské soli. Má pravdu, pokud se myslí akutní toxicita Ld 50,
která udává dávku, která do tuším 24 hodin zabije 50 % příslušných
živočichů. Jenže pak je ještě dlouhodobé zatížení organismu rezidui
příslušné látky. To u kuchyňské soli nebo třeba kyseliny šťavelové nebo
třeba i kyanovodíku a jeho solí jako jednoduché látky relativně běžně se v
organismech vyskytující není, ale u těch složitějších "umělých" je. Třeba
polychlorované bifenyly PCB budou mít podobnou akutní toxicitu Ld 50 jako ta
kuchyňská sůl a přesto byly zakázány. Protože jejich rezidua přetrvávají
desítky až stovky let beze změny v přírodě, o prostředí v organismu ani
nemluvě. Taky analytické metody jsou postupně vylepšovány, směřuje to pomalu
k tomu, že třeba v 60 letech se někomu z kapky krve provede analýza a lékař
potom z výsledků řekne: Vy jste asi před 40 lety pracoval 10 let v lakovně,
asi 20 let jste léčil včely, asi před 30 let jste se setkal s PCB, nebouchl
Vám na zahradě transformátor? a posledních 10 let jste dělal někde s gumou,
asi s pneumatikami a tak dále. Veřejné přirovnávání Gabonu k kuchyňské soli
může právě některé včelaře svést k nedodržování hygienických předpisů při
manipulaci a tím k zbytečnému "dodávání" této látky do organismu.

R. Polášek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19146


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turcani (62.168.124.222) --- 30. 10. 2006
Re: Je gabon účinný?

Vážení, v podstate môžete mať pravdu všetci, preto môj vstup neberte ako poučovanie, ale len ako moje interné vyjadrenie, ako sa na Gabon PA 92 dívam ja.
Tak ako pred pár rokmi sa otázka Gabonu pretriasala medzi včelármi (boli úhyny včelstiev a každý ich pripisoval nekvalitnému Gabonu) tri posledné roky akoby uťal o klieštikovi sa nehovorí a pritom sa stále používa. Pri previerkach sa niekoľkokrát potvrdilo, že včelári klamali, že ho použili pri potieraní V.D. podľa návodu, lebo raz ho dávali do letáča, potom najčastejšie úplne na okraj včelieho telesa, dva i trikrát použitý, načastejšie pozde vložený (aj v polovici 9.mes.) a mnohé ďalšie chyby, veľké chyby robia tí, ktorí následnú fumigáciu nerobia bez odviečkovania plodu, a tak fumigant V.D. pod viečkom nezasiahne. Potom enormný rozvoj roztoča v budúcej sezóne začína oveľa skôr, poškodzuje budúce dlhoveké včely a keď k tomu prirátame to čo som už napísal, je značné poškodenie mladých včiel a keď je už v 7.mesiaci okolo 1500-2000 tisíc samičiek vo včelstve, včelie spoločenstvo je tak postihnuté, že nástáva jeho biologický rozpad (včelstvo nemá letáčovú stráž) a logický výsledok je jeho úhyn.
Jedna moja rada pre tých, ktorým záleží na živote svojich včiel. Gabon vkladajte do včelstiev hneď po vytočení posledného medu, teda môže to byť koncom 7.mes. až začiatkom 8.mes., ale nie po krajoch plástov, ale tam kde je stred plod. telesa, vytvorte jednu uličku širokú 16mm a Gabon vložte s "U-čkami" asi 70mm je jednej i druhej strany od steny úľa. Má to svoj logický Následnú fumigáciu Varidolom robte okolo 15.10, ale vždy bez zaviečkovaného plodu. Ak bolo včelstvo včas liečené Gabonom, posledný zásah je už len "poľovačkou"-lovom na posledné 2-5 V.D.
Aby som sporadické úhyny nepripísal len V.D. a vírusom (tie nevieme rýchlo idenfikovať- môžeme sa len domnievať z vonkajších prejavov úhynu včiel, žeby išlo o vírusy, je tu aj ďalší nepriateľ včiel prvok Nosema ceranae, ktorá v našich podmienkach sa zhubne prejavuje nie na jar ale na jeseň. Prečítajte si preložený článok z poľského originálu na stránke htp//www.vcely.sk Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19119


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Stonjek (213.151.87.64) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

Gustave, myslím, že reaguješ značně přeciotlivěle, přesně podle přísloví: Potrefená husa zakejhá! Těmi pitomostmi jsem myslel porovnávání škodlivosti Gabonu s kuch. solí, což je snad většině jasné. Dále ono upozornění na čtení návodu má také svůj význam, protože stačí si v archivu pár příspěvků na léčení včelstev v létě přečíst a z nich je zřejmé, že jejich autor se s četbou návodu ani nenamáhal. Jestli pochybuješ o ztrátách včelstev z loňského zazimování, je to tvoje věc. Dost se tím ale ztrapňuješ, protože přesnější čísla nemá nikdo, než SV nebo veterináři. Základ zazimovaných všelstev se dá přeci vzít ze zazimovaných včelstev na která byla vyplacena dotace. Na jaře funkcionáři ZO prováděli soupis uhynulých včelstav a na Svazu se to vše dalo dohromady a jednoduchým úkonem vypočítalo % ztrát. Jestli víš jak ono číslo stanovit přesněji, ala Pazderka, sem s ním, rozhodně nás to zajímá! Jinak nejsem agentem Dolu,ani o tom neuvažuji. Stanovit nějakým způsobem účinnost léčení Gabonem je dost těžké a amatérským způsobem těžko proveditelné. Na jedné straně nás roztočů ve včelstvech zbavuje, ale na druhou stranu nám spousta živých roztočů zpět do úlů proudí. Odstraníme li tedy pásky z úlů a včely právě vybírají jiný úl v okolí opětovně dojde k zamoření. Přesto máme li podezření na účinnost, měli bychom tuto záležitost okamžitě probrat s Dolem a používat druhý Gabon s jinou účinnou látkou. Je to poměrně jednoduché, chce to jen trochu myslet a to někdy bolí. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19127


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 31. 10. 2006
Re: gabon


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Stonjek
K rezistenci:

Tudiž máš řešení?

I přesto že nejsem svazák:

Myslím že moc dobře nejde vyřešit problém s lokální neúčinností Gabonu, když není snaha z Dolu, který má kopie výsledů ze spadu (měli) už nějakou tu dobu a nic neprovedl. Ani snaha OV objednávat pořád dokola stejný Gabon mi nejde narozum. (Kopii dokladů kam odesílají léčiva také Dol má) Statistika jarních úhynů, která je podle včelřů je také nepřesná a existuje. Podezření z lokální neúčinosti podle všeho p. Veselý také vyzdvihuje. Takže spokojenost vidím v organizaci prodeje léčiv, ale ne v ověření si situace Dolem. Kecat otom mě už přestává bavit.

Připadá mě to, že v Dole nechávají problém napospas a mele se něco o reinvazi, virech a šlompáctví při vkládání gabonu pořád dokola.

Doplňuji, že lokální výskyt s neúčinností Gabonu se vyskytuje u všech včelstev na stanovišti a mohu vyloučit tudíž reinvazi, která by se projevila pouze u některých včelstvech.

To se dá nazvat problémem a podklady jsou hlášení OV o ztrátách, faktury pro Dol za mnoho období za léčivo, výsledky vzorků, po kterých udělá SVS jen vytyčení území vyhláškou o nebezpečných chorobách (varroáze). A to vše leží na stolech v Dolu, OV, ZO, SVS a nic se nedá dělat více z mé pozice, než upozornit veřejně na problém. Nejhloubavější a zkušení včelaři, kteří problém zde neponechávají náhodě a nechcou přijít o včely, náročné řešení při léčbě už nějakou dobu mají. Chybí tu jen ten Dol a ochota řešit ho ze strany výše uvedených subjektů.




_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19137


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Stonjek (213.151.87.64) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

Předem říkám, že spolehlivé řešení nemám, zrovna tak jako ho nemají nikde u našich sousedů. Chce to neustále něco zkoušet, hodně o tom přemýšlet a nebýt lenoch a obětovat trochu peněz a času a hlavně nevymýšlet si svého soukromého nepřítele, který je za vše vinen. Takže bych se vyhnul výhradám proti Dolu, ale zkusil bych se telefonicky spojit s Ing Veselým a pohovořil bych s ním o nějakém smysluplném postupu.Tedy volil bych podstatně racionálnější postup, než na výzkumníky kydat hnůj.Včelaření do budoucna nevidím nijak růžově, protože se ukazuje že kombinace varózy a viróz znamená pro naše včely smrtelné nebezpečí. Názorný příklad vidím u kamaráda, kterému na jaře zbylo ze 120 včelstev 20. I když se jedná o značně zkušeného a poměrně moderního včelaře , přesto zase selhal a poradit mu není možné, protože ví všechno nejlíp. Koupil nějaká nová včelstva a hodně množil a dotáhl to na původní stav. Teď již má z něho o 50 včelstev méně a to není poslední číslo. Až s ním budu mluvit určitě nebude naříkat na sebe, že do včel nenacpal včas Gabon nebo Formidol, ale určitě to budou nějaké za vlasy přitažené teorie. Dalším problémem je naprostý nezájem včelařů o dotovaná letní léčiva. Vidím to v naší organizaci, kde je několikrát do roka členům prakticky vnucuji ale zájem je nulový. Ze 35 včelařů je používáme 2. Pak se za této situace může lehce stát, že přínos roztočů do úlu je daleko větší než stačí léčivo zlikvidovat. I tato situace je to však podstatně lepší než nedělat vůbec nic. Mě několik podložek z první fumigace přesvědčilo, že Gabon včelstvům pomohl, roztočů je málo. Výsledky u sousedů jsou výrazně horší. Takže přeji všem bezproblémové vyzimování. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19142


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Karel (194.138.39.52) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

Dalším problémem je naprostý nezájem včelařů o dotovaná letní léčiva. Vidím to v naší organizaci, kde je několikrát do roka členům prakticky vnucuji ale zájem je nulový. Ze 35 včelařů je používáme 2.
....
Jak jsem psal, nemám zkušenosti (s roztoči). Kolik tam máte roztočů ve vzorcích. Nebo kolik % stanovišť neprojde.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19144


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

Omlouvám se za překopírování příspěvků, ale tomu se říká nefunční a tragicky končící včelařství a ČSV u nás.

Pěknej den a co nejméně ztrát kvůli "nezavolání do Dolu" přeji všem.

_gp_
http://vindex.ic.cz

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: P.K. <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re:
> Datum: 31.10.2006 13:11:53
> ----------------------------------------
> co se týká vašeho moru bravo,na jaře si možná podáme ruce,včely mám u lesa
> mezi dvěma ohnisky jedno kilometr, druhý půl kilometru.....jeden opuštěnej
> včelín s divokými roji a jednoho dědu co ho držej při životě včely (zůstali
> mu tři včelstva) a pokud to uvnitř toho vozu vypadá jak zvenku ,nebude mít
> ani ty tři co ho držej při životě...no a otom je vlastně i
> příspěvěk,kterýmu nerozumíte..... a stát to ještě podpoří dotací.....a jeho
> vnučka chodí pro med ke mě(?)...a to jsme kde, v absurdistáně? nedělejte
> hloupého ,že tomu nerozumíte, takovým přeji nejtvrdší zimu,možná by bylo
> lepší kdyby ji nepřežili tito včelaři a o včely se postaral někdo slušně...
>
>
>

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Stonjek <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: gabon
> Datum: 31.10.2006 13:37:34
> ----------------------------------------
> Předem říkám, že spolehlivé řešení nemám, zrovna tak jako ho nemají nikde u
> našich sousedů. Chce to neustále něco zkoušet, hodně o tom přemýšlet a
> nebýt lenoch a obětovat trochu peněz a času a hlavně nevymýšlet si svého
> soukromého nepřítele, který je za vše vinen. Takže bych se vyhnul výhradám
> proti Dolu, ale zkusil bych se telefonicky spojit s Ing Veselým a pohovořil
> bych s ním o nějakém smysluplném postupu.Tedy volil bych podstatně
> racionálnější postup, než na výzkumníky kydat hnůj.Včelaření do budoucna
> nevidím nijak růžově, protože se ukazuje že kombinace varózy a viróz
> znamená pro naše včely smrtelné nebezpečí. Názorný příklad vidím u
> kamaráda, kterému na jaře zbylo ze 120 včelstev 20. I když se jedná o
> značně zkušeného a poměrně moderního včelaře , přesto zase selhal a poradit
> mu není možné, protože ví všechno nejlíp. Koupil nějaká nová včelstva a
> hodně množil a dotáhl to na původní stav. Teď již má z něho o 50 včelstev
> méně a to není poslední číslo. Až s ním budu mluvit určitě nebude naříkat
> na sebe, že do včel nenacpal včas Gabon nebo Formidol, ale určitě to budou
> nějaké za vlasy přitažené teorie. Dalším problémem je naprostý nezájem
> včelařů o dotovaná letní léčiva. Vidím to v naší organizaci, kde je
> několikrát do roka členům prakticky vnucuji ale zájem je nulový. Ze 35
> včelařů je používáme 2. Pak se za této situace může lehce stát, že přínos
> roztočů do úlu je daleko větší než stačí léčivo zlikvidovat. I tato situace
> je to však podstatně lepší než nedělat vůbec nic. Mě několik podložek z
> první fumigace přesvědčilo, že Gabon včelstvům pomohl, roztočů je málo.
> Výsledky u sousedů jsou výrazně horší. Takže přeji všem bezproblémové
> vyzimování. Zdraví R. Stonjek
>
>
>

_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19145


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
P.K. (195.39.10.34) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

topíme se v tom jak včela v medu...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19152


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Tomáš Jaša (80.79.28.155) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

Já se přidám. O mě se asi ví, že budu hájit Dol. Ale ne proto, že mi z tama chodí začátkem měsíce výplata, ale proto, že vím jak to taky může chodit, když se někdo ozve s problémem neúčinnosti léčiv.
Pane Pazderka, už jste zkoušel o vašem problému s nižší účinností mluvil s ing. Veselým? Možná se budete divit.
Jinak ono na tom něco bude, že Gabony přestávají fungovat. A ono se ani není moc co divit. Zkuste někomu kdo se zabývá třeba ochranou rostlin říct, jak dlouho již Gabon používáme. Ono je až s údivem, jak dlouho mu to vydrželo.
Asi je ideální, když užíváme minimální dávky různých účinných látek při maximální účinnosti. A v tom je ten problém. Jak najít tu správnou hranici a dávku, která se s oblastí může lišit. Jak zjistit co ještě stačí a co již ne. A jak odhalit co nejdříve problém. Až začnou někde hromadně padat včelstva? To snad ne! Pro ty co to nevědí, tak se každoročně provádí takzvané křížové pokusy, při kterých se zkouší G PA 92 x PF 90 a v dalším kole Fumagilin x MP 10. Z těchto poměrně rozsáhlých a reprezentativních čísel se vypočítává účinnost daného přípravku. Nemáte-li o těchto výsledcích přehled. Ptejte se nákazových referentů, učitelů včelařů a podobně.
Každý kdo má zájem pro české včelařství něco udělat, tak se takovýchto pokusů i za drobnou úplatu může podílet. Teď možná někoho napadne, že pak za tuto mravenčí práci shrábne třeba někdo nějaké vyznamenání. Nic proti ale na takováto vyznamenání musí danou osobu někdo navrhnout a někdo jiný musí usoudit, že je návrh oprávněný.
Abych se vrátil k problému. Nedávno jsem někde zaslechl názor, že takovéto pokusy nejsou prováděny rovnoměrně na celém území. A já si myslím, že zrovna ty co si stěžují mají nespíš opravdový zájem o zdravotní stav svých včelstev, tak proč by se nemohli takovýchto pokusů taky účastnit.

Klidné spaní bez roztočů
Tomáš Jaša

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19151


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

Od: Tomas Jasa:
> ....Pro ty co to nevědí, tak se každoročně provádí
> takzvané křížové pokusy, při kterých se zkouší G PA 92 x PF 90 a v dalším
> kole Fumagilin x MP 10. Z těchto poměrně rozsáhlých a reprezentativních
> ...

Já jen opravím ... fumagilin určitě ne. Jde určitě o Varidol(amitraz) a MP 10(fluvalinat)

Fumagilin je antibiotikum kdysi používané a nyní zakázané. Šlo o lék proti úplavici a hlavně nosemě včel.



_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19154


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Gustimilián Pazderka (e-mailem) --- 31. 10. 2006
Re: gabon

Od: Tomas Jasa :

> Jinak ono na tom něco bude, že Gabony přestávají fungovat. A ono se ani
> není moc co divit. Zkuste někomu kdo se zabývá třeba ochranou rostlin říct,
> jak dlouho již Gabon používáme. Ono je až s údivem, jak dlouho mu to
> vydrželo.
......

Já bych si nebyl tak s tým přestáváním fungování jistý. Já bych řekl, že on od začátku nic moc tady nefungoval. A ujištěním bylo, že acrinathrin (PA 92) byl v Polsku aplikován lokálně poprvé a roztoč se mu smál.

A v tom Polsku se moc s neúčinnými léky, které nefungují nezabývají. Mohl jsem tak přijít zdarma ke 2 bednám 2 měsíce starého Gabonu co zbyly, ale protože vím, že by mi byl v podstatě k ničemu tak jsem sdělil, ať ho prostě zabalí a pošlou zpět do Dolu a chcou peníze zpět.

_gp_
http://vindex.ic.cz
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19155


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Procházková Vendula Ing . (e-mailem) --- 2. 11. 2006
RE: gabon

No, ja musim dat panu Stonjekovi za pravdu, gabon jsem dala do vcelstev nekdy kolem posledniho tydne cervence a nechala ho tam mesic, když jsem letos poprve fumigovala, coz bylo kolem 17.rijna, mela jsem spad 5 brouku na ul, to je slusne, ne?

Timto se chci pripojit k propagaci pouzivani gabonu v lete.

Zdravim Vendula

-----Original Message-----
From: vcely-bounces/=/v.or.cz [mailto:vcely-bounces/=/v.or.cz] On Behalf Of Stonjek
Sent: Tuesday, October 31, 2006 1:37 PM
To: Včelařský mailing list
Subject: Re: gabon

Předem říkám, že spolehlivé řešení nemám, zrovna tak jako ho nemají nikde u
našich sousedů. Chce to neustále něco zkoušet, hodně o tom přemýšlet a
nebýt lenoch a obětovat trochu peněz a času a hlavně nevymýšlet si svého
soukromého nepřítele, který je za vše vinen. Takže bych se vyhnul výhradám
proti Dolu, ale zkusil bych se telefonicky spojit s Ing Veselým a pohovořil
bych s ním o nějakém smysluplném postupu.Tedy volil bych podstatně
racionálnější postup, než na výzkumníky kydat hnůj.Včelaření do budoucna
nevidím nijak růžově, protože se ukazuje že kombinace varózy a viróz
znamená pro naše včely smrtelné nebezpečí. Názorný příklad vidím u
kamaráda, kterému na jaře zbylo ze 120 včelstev 20. I když se jedná o
značně zkušeného a poměrně moderního včelaře , přesto zase selhal a poradit
mu není možné, protože ví všechno nejlíp. Koupil nějaká nová včelstva a
hodně množil a dotáhl to na původní stav. Teď již má z něho o 50 včelstev
méně a to není poslední číslo. Až s ním budu mluvit určitě nebude naříkat
na sebe, že do včel nenacpal včas Gabon nebo Formidol, ale určitě to budou
nějaké za vlasy přitažené teorie. Dalším problémem je naprostý nezájem
včelařů o dotovaná letní léčiva. Vidím to v naší organizaci, kde je
několikrát do roka členům prakticky vnucuji ale zájem je nulový. Ze 35
včelařů je používáme 2. Pak se za této situace může lehce stát, že přínos
roztočů do úlu je daleko větší než stačí léčivo zlikvidovat. I tato situace
je to však podstatně lepší než nedělat vůbec nic. Mě několik podložek z
první fumigace přesvědčilo, že Gabon včelstvům pomohl, roztočů je málo.
Výsledky u sousedů jsou výrazně horší. Takže přeji všem bezproblémové
vyzimování. Zdraví R. Stonjek
_______________________________________________
Konference Vcely
Vcely/=/v.or.cz
http://v.or.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/vcely

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 19179


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu