76969

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Stonjek (213.151.87.17) --- 17. 3. 2006
Ležany

Jelikož se teď na konferenci objevil nový zázračný úl - ležan, dovolím si dát do placu několik zkušeností neboť jsem ležany dost podrobně testoval. Byl jsem silně ovlivněn články ve Včelařství od ing Otčenáška a ing. Hájka z Nových Zámků. Oba je vychvalovali, navíc ing Hájek naservíroval nějakého pochybného známého, který naprosto podivnou metodou získával 3 x víc medu než ostatní tupci v nástavkových úlech kolem. A tak jsem se dal nachytat. Zvolil jsem doporučovanou míru 39 x 35. Současně jsem porovnával úly 39 x 24 /nástavky/ a aby pokus měl nějaký smysl vyrobil jsem ještě 4 úly 39 x 35. Ihned jsem zjistil, že tahat se s tak velkými nástavky je o záda a tak jsem dovyrobil ještě polonástavky a zvolil jsem výšku 17cm. Celkem jsem tedy zkoumal 4 ležany na teplou stavbu /ala ing Otčenášek/ 4 ležany na studenou /ala ing Hájek/ 4 nástavkové úly 39 x 24 a 8 úlů které vzdáleně připomínají Dadant a já jim tak pro zjednodušení říkám. Nejvíc jsem fandil ležanům a chtěl jsem na ně vše předělat. Když už jsem byl v tom, tak jsem to vzal moderně u všech bez mřížky abych i v tom měl jasno. Takto jsem to zkoumal 3 roky, vše zatepleno 4cm. silným polystyrenem. Výsledky dopadly úplně jinak než jsem doufal a přál si. I když v Dadantech byla jen průměrná včelstva v medných výnosech se ujala vedení a po celou dobu trvání pokusu tomu nebylo jinak. Největší zklamání přinesly ležany. Výrazně větší rojivost, nejnižšší výnosy a dost velká pracnost. S velkými medníkovými plásty se pracuje dost mizerně rychle od nich bolí ruka. A tak jsem dopadl jako ten, co si jde koupit sůl a vrátí se domů se šicím strojem. Chtěl jsem mít ležany a místo toho mám Dadanty. A ing Hájek, který to vše zavinil? Nějak zázračně na ten ležanový zázrak zapoměl a dnes, když něco napíše, tak pouze o nástavkových úlech. A ten jeho neznámý známý? Ten zřejmě náhle zemřel jak se u medometu upracoval při těch neuvěřitelných výnosech. Od těch dob o něm nikdo neslyšel. 3 ležany na studenou stavbu jsem si nechal a používám je pro chovatelské účely a mám v nich plemená včelstva. Tam jsou bezkonkurenční. Výrazné vylepšení jejich je v tom, že po chovu nastavím polonástavky a medu je hodně. Takový úl ale považuji za tak velkou zmršeninu, že se s ním nedá u většího počtu včelstev pracovat. Jinak plně souhlesím s Antonem, že uváděná síla včelstev je krajně podezřelá. Nejen něm. výzkumníci, ale i v Dole došli k jednozn výsledku, že váha zimujících včel u kraňských včelstev je tak max. do 1.5 kg. ale nejvíc jich je pod 1 kg. Dr. Kamler o tom zajímavě přednáší. Jak silná jsou moje netuším, rozhodně nejsou silnější a v řepse obsedají 3 - 4 polonástavky a já u toho asistuji spíš jak divák. Kdybych tedy přezimoval 3 x mohutnější navzdory zvyklostem kraňského plemene, kolik bych musel používat nástavků v řepce???. Na druhou stranu zázraky zřejmě existují./Lurdy Fátima/ a jinde. Proč by nemohly existovat i na českých včelnicích? Ale raději na to moc nespoléhejme. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15356


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
A.Turčáni (213.81.170.213) --- 17. 3. 2006
Re: Ležany

Ešte raz vstupujem do polemiky o zázračnýchn úľoch, ležanov. Cením si vstup Stonjeka, ktorý je realistický a vecný.
Pred 35 rokmi som urobil 3 ležany na mieru 420x270mm po 20 plástov a s dvomi letáčmi. Med som z nich nezobral a po 4-5 rokoch som ich používal na uskladnenie menších pomôcok. Asi som v nich nevedel včeláriť. Ležany som znovu vyrobil pred 6 rokmi, ale na 32 rámikov miery B, už s jasným zámerom využiť ich len na chov matiek. Chovám v nich plemenné včestvo a zároveň aj ako chovné, bez zámeru na získavanie medu. Netvrdím, že nejaký med nevytočím, ale len ako vedľajší produkt. Ležan - harmonika (s tromi letáčmi) mi slúži vynikajúco. Harmonika preto, že do tak veľkého úľa môžem použiť izolátor, chovný rámik, škôlkovací rámik,je to vlastne superkombinát a nič lepšieho som nemohol vymyslieť.
Na ich stavbu som použil steny z kúpeľného jadra, umakartové steny.
Bol som na návšteve u včelára v Maďarsku, ktorý obhospodaruje 60 včelstiev v ležanoch Veľký Boconády, s rám. mierou 420x360mm, 20 plástov, 2 letáče, úle uteplené, včelár kočuje. Technologický postup pri príprave do novej sezóny: po poslednej znáške včelstvo rozdelí včelotesnou priehradkou na dve časti (aj plod), v jednej časti ponechá pôvodnú matku a do druhej pridá alebo pôvodnú, prípadne mladú. Včelstvá dokŕmi a zimuje na 4-5 plástoch, v sile po prezimovaní skôr slabšej tak okolo do 1kg (8-10 tis.). Včelstvá sa rozvíjajú samostatne až do rozkvetu repky, kedy ich spája v jeden celok. Matku s 5-6 plástami priradí k jednej bočnej stene, oddelí MMr, jeden letáč (tam kde je matka) uzatvorí a týmto aktom je včelstvo pripravené na znášku. V roku 2003 (16.9) nám udal priemernú hodnotu získaného medu 80 kg. S úľmi je spokojný.
V Maďarsku pod vplyvom novým trendoch, upúšťajú od včelárenia v ležanoch a prechádzajú na jednoduché drevené debničky (22mm), tzv.polovičný Hunor 420x180mm. Včelár v dedine Patak p.Konopás, v týchto úľoch (200 včelst.) v tom istom roku dosiahol priemerný výnos 120 kg. Samozrejme kočovaním, keď začína pri rumunských hraniciach, končí pri slovenských a odtiaľ na tzv. divý tabak Asclesia syriaca.
Vidíte, aj keď výnos v ležanoch bol o 1/3 nižší, včeláriť sa dá v každom včelám ponúknutom úli, keď včelár vie ako na to, ale napriek tomu maximálna početnosť včelstva o čo mi vlastne ide, v ležanoch je nijak nie mimoriadna (spojené dve včelstvá), podľa majiteľov na vrchle je tak 50-60 tis. jedincov. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15357


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
P.K. (195.39.10.34) --- 18. 3. 2006
Re: Ležany

Ležany Veľký Boconády s rám. mírou 420x360mm, 20 plástů,uteplené jsem viděl v Rumunsku, daleko častěji(i nové) než úly nástavkové a ty jen langstroth.Poloviční mají na oddělky nebo roje.Na odchyt vlastních rojů používají feromony .Kdo má více včelstev než hobby na tamní po měry, tak kočuje, i do horských sedel...populární je med plástečkový nejsvětlejší jaký sem viděl,akátový a kaštanový,lipový ,potom slunečnice ale v nabídce na trzích sem nenašel lesní medovicový(?)....možná jen proto ,že les a takřka prales je bohatý na květenu, tak se včely nezaměřují na medovici(to je asi blbost?). Všichni prodávali všechen med tekutý čirý bez náznaku krystalizace,na tržištích množství jednodruhových řádně označených i s pečetící páskou v nových sklenicích(!).kočovné vozy nepoužívají.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15362


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Nytram Mitrandin (85.207.23.3) --- 18. 3. 2006
Re: Ležany

Upozornuji vás,že 40 000 - 60 000 zimních včel není vůbec přitažené za vlasy!!!
Důkaz........................................
Porovnáme čistou Zender míru(40x20 cm) a čistou MV míru(40x40)
Budem uvažovat,že na těchto rámcí vzniknou chumáče průměru:
d=20 cm(Zender nástavek) a d=40 cm(MV ležan)............
Objem,,Zender chumáče"...V=4/3x3,14x10x10x10 cm2=4 188,790cm2

Objem,,MV chumáče"...V=4/3x3,14x20x20x20 cm2=33 510,321cm2

33 510,321cm2 : 4 188,790cm2 = 8.000000239

Takže v MV ležanu může vzniknout zimní chumáč 8x tak větší a početnější než-li může vzniknout v jednom Zender nástavku.
Dosadíme-li 10 000 zimních včel Zender nástavku, pak v MV ležanu je 8x10 000= 80 000 zimních včel. A já jsem psal o
40 000-60 000 zimních včel....tak že néé nesmysly ,ale reálná ve světě ověřená čísla!!!
A úplně stejných hodnot se dosáhnout i v dostatečně prostorném nástavkovém úlu( nejlépe ve čtvercovém nástavkovém ůlu s rámkovou délkou od 42 cm, na rámkové výšce nesejde)
Jak těchto ,já říkám velmi silných včelstev, lze dosáhnout?
1/Ve včelstvu musí být mladá(0-2 roční)kvalitní matka,která je schopna klást 2000-2500 vajíček denně (potomstvo by mělo vykazovat vitalitu a dlouhověkost)!!!
2/Včelstvo nesmí být nijak omezováno ve vývoji, nesmí se rojit, nesmí být omezováno zásobami!!!= na vrcholu bud 24 MV rámků (základní prostor) +2 MV nástavky+ vysoký podmet,.....
nebo 6-7 nástavků(r.m.42x22)+vysoký podmet
.....taková včelstva budou mít na vrcholu 80 000-90 000 včel a 40 000 zimních včel( pokud připojíme oddělek, tak budou mít i 60 000 zimních včel)... v zimě bud 20 MV rámků - MV ležan,....nebo 5 nástavků(r.m. 42x22cm)
3/Chov matek s tvorbou oddělků za účelem udržení plodové aktivity produkčních včelstev( oddělky, pokud nechcete rozšiřovat stavy produkčních včelstev, můžete na podzim připojit k produkčním včelstvům)!!!
Pokud přesně dodržíte moje podmínky budete mít taková včelstva.
A připomínám včelařskou rovnici.......................... .......Dobrý včelař + 2x silnější včelstva = 2,5x vyší výnosy + 1,5x vyší krmení + 2x méně včelstev + stejné množství vložené práce, ale větší obrat.

Nytram

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15363


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Nytram Mitrandin (85.207.23.3) --- 18. 3. 2006
Re: Ležany

Pro zajímavost uvádím , jak já rozděluji včelstva podle síly..

A/Vrcholová síla
1/pod 10 000 jedinců = velmi slabá včelstva
2/mezi 10 000-30 000 jedinci = slabá včelstva
3/mezi 30 000-40 000 jedinci = střední včelstva
4/mezi 40 000-60 000 jedinci = silná včelstva
5/mezi 60 000-80 000 jedinci = velmi silná včelstva
6/nad 80 000 jedinců = přesílená včelstva

B/Zimní síla
1/pod 5 000 jedinců = velmi slabá včelstva
2/mezi 5 000-15 000 jedinci = slabá včelstva
3/mezi 15 000-20 000 jedinci = střední včelstva
4/mezi 20 000-30 000 jedinci = silná včelstva
5/mezi 30 000-40 000 jedinci = velmi silná včelstva
6/nad 40 000 jedinců = přesílená včelstva

Podle mě by se správná produkční včelstva měla pohybovat v oblasti velmi silných(5) a přesílených(6) včelstev. Samozřejmě jim také musíme poskytnout dostatečný prostor. O tom jsem už psal dříve.Dále je také důležitý výběr úlu.
Moje doporučení:
Nástavkové úly/ Při výběru nástavkového úlu v první řadě dbejte na to ,aby měl čtvercový půdorys.Dále by měl mít rámkovou délku alespon 42 cm.Meziplástová mezera musí být co nejmenší(nejlépe 6 mm).Rámková výška....tu si zvolte jakou chcete.+ dostatečný počet nástavků.( pro zajímavost já jsem zvolil Optimaly)
Ležan/Nejvhodnější jsou ležany podobné MV ležanu........... Rámková míra přibližně čtvercová( MV míra 42x44 cm ), 24 rámků ,s možností nasadit 2 nástavky jako pomocný medník při silné snůšce.( pro zajímavost v MV ležanu s dvěma pomocnými medníky může být 90kg medu + dalších 15kg medu v plodišti, tedy celkem 105kg medu....takového stavu jsem ještě nikdy nedosách(takhle silná snůška se u nás nevyskytuje, většinou je prostor pro med využit jen z poloviny ,tj. 50kg medu. Včelstva mají nadbytek prostoru, zatím se mi žádné včelstvo nevyrojilo(včelařím 3 rokem))
Obecná podmínka/Mezi obecné podmínky pro jakýkoliv typ úlu, at to je nástavkový úl,ležan,okurková láhev, krabice od banánů, patří tyto....rámky by měly mít rozteč 38-40mm, dno má být drátěné,úl nesmí nijak prostorově omezovat včelstvo.

Diskuse:
Otázka: Pane Nytram, nejsou ty úly až moc velké? A já odpovím: Včelař by měl vyhovět nejprve včelám a pak sobě, jestli chce dosáhnout čísel, o kterých uvažuji. Pracovat s obříma úlama je určitě trochu problematičtější, ale určitě se to vyplatí( viz včelařská rovnice )

Já začínající včelař asi těžko strhnu na svou stranu dlouholeté včelaře. Začínající včelaři by se měli zamyslet nad tím ,jak a v čem chtějí včelařit, aby pak nelitovali, že zvolili špatně.Odsuzuji neracionální včelaření. Budoucí včelaři by měli včelařit racionálně a zapomenout na praktiky klasického včelaření, které se objevují i u včelařů s nástavkovými úly.

Nytram Mitrandin

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15364


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
zdenek (212.71.136.70) --- 18. 3. 2006
Re: Ležany

Já začínající včelař asi těžko strhnu na svou stranu dlouholeté včelaře. Začínající včelaři by se měli zamyslet nad tím ,jak a v čem chtějí včelařit, aby pak nelitovali, že zvolili špatně.Odsuzuji neracionální včelaření. Budoucí včelaři by měli včelařit racionálně a zapomenout na praktiky klasického včelaření, které se objevují i u včelařů s nástavkovými úly.
Nytram Mitrandin

Vážený pane. Asi byste se měl zamyslet sám nad sebou a neudělovat rady, když sám jste začátečník a evidentně nepoučitelný. Možná jste si všiml, že na těchto stránkách se objevuje dost lidí od kterých se dá opravdu něco naučit. Od Vás určitě jen náhodou. Možná byste si mohl Vaše leženy nejdříve nechat patentovat, pak se s nimi nechte vyfotografovat a zašlete foto, ať všichni aspoň vidíme co jste za exota. Podle toho jak diskutujete i na jiných stránkách vám mohu jen potvrdit, že působíte opravdu velmi nevěrohodně a spíš iracionálně.
Podívejte se na forum.vcelarskenoviny.cz/viewtopic.php?t=73

Zdeněk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15365


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
A.Turčáni (213.81.170.251) --- 18. 3. 2006
Re: Ležany

Pre Martina
Pre mňa je novinka, že pre včelstvo stačí abnormálny priestor naplnený zásobami a matka ploduje a ploduje....až kým nie je v ňom 50 tis. včiel. Je to úplný nesmysel. Včela Apis mellifera carnika ale i iné rasy majú zmysel pre množstvo včiel (1,2-1,5kg) na prezimovanie v prírode. Včelstvo nepotrebuje byť na zimu silné , ono potrebuje len prežiť ako všetko živé v prírode. A tak je to aj zo zásobami, prináša a ukladá do svojich plástov len toľko medu, aby zimu prežilo a zachovalo svoj rod. U vás je to celkom iné, možno chováte nejakého mutanta, ktorý sa zbavil milióny rokov získavaných genetických daností a teraz vyvádza. Abnormálne silné včelstvá v našich podmienkach vymykajúcich sa z prírodných zákonov sa dajú získať len spájaním viacerých včelstiev aj to len v X. mesiaci, keď samostatné včelstvá a včely v nich sú vnútorne diferencované na dlhoveké. ten proces je úplne ukončený až vtedy. Ak spájate dve včelstvá so zámerom vytvoriť včelstvá npr. VIII. mesiaci, prezimuje len normálne silné a nie dvojnásobné, ako by sme predpokladali. Posledná rada, pre objektivitu teraz na jar za prítomnosti svedkov, zmeťte včely do rojnice a odvážte ich a výsledok aj s fotografiou uverejnite na Konferencii

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15366


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Nytram Mitrandin (85.207.23.3) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany

Koukněte se na http://www.vcelarskenoviny.cz/gallery.php?akce=ukaz&media_id=57
.....takové včelstvo má cca 80 000 včel. Jeho zimní síla je
40 000 včel. Kranská včela nemá geneticky dáno to, že vytváří včelstva zimní síly cca 10 000. Ta se přispůsobí poskytnutému prostoru, pokud včelař brbě nezasáhne, jak to většinou bývá. Při dodržení mých podmínek dosáhnete stavu včelaře na obrázku. Přečtěte si články C. l. Farrara.
Dále doporučuji knihu:
název: Zkušenosti s nástavkovým včelařstvím - HK 1985
vydal: KV ČSV Východočeský kraj
autor: Kolektiv - redakce a grafická úprava Jindřich Boháč
(je k dostání ve včelařské prodejně v Hradci Králové......
kontakt: www.vcelarenihrou.cz)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15370


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Stonjek (213.151.87.17) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany

Musím opět s př. Antonem souhlasit a to velmi. Doporučení od zač. jakou literaturu studovat působí dost komicky a všem začátečníkům bych doporučoval více pokory a logického uvažování, než fanatického nadšení. Farrar pokud vím včelařil v jiných klimatických podmínkách a s jiným včelím plemenem. Př. Boháč byl doopravdy náž nejpilnější autor,ale sám až po cca 10 letech zkoumání Langstrothů přiznal, že teprve teď si s nimi rozumí. Žel jeho včelařské okolí zvl. v době medobraní tvrdilo něco jiného. A i on ke konci života hodně ve svém radikalismu polevil. Je to skutečně tak jak napsal Anton. Když spojíme v srpnu dvě včelstva, tak mají dvojnásobek včel jen dočasně a dokáží přebytky nějak záhadně zlikvidovat. Také jsem k tomu došel. Rovněž jsem přestal nutit včely dělat silnější společenství podletním podněcováním a považuji to za nesmysl. I když tato včelstva byla výrazně silnější na podzim a zač.září měla ještě hodně plodu, přes zimu o svojí sílu záhadně přišla a v řepce byla stejná jako včelstva ihned v pol. července natvrdo jednorázově zakrmená. Ta naopak působí zač září bezmatečně a otevřený plod většinou chybí. Takže na té genetice a max síle včelstev něco bude a výsledky vážení a měření výzkumníků mají rozhodně větší význam než bludy zač. včelaře se dvěma včelstvy. Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15372


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
R. R. (85.207.23.3) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany

Velmi zajmavý je také článek:
http://www.vcelarskenoviny.cz/view.php?cisloclanku=2004032901
Pokud poletech přijdu na to samé jako vy (což si nemyslím ),
tak vám zaručuji, že přestanu včelařit a už se nikdy této činosti( zajimám se o ni už od mých 6 let )nebudu věnova.
Přísahám na vše, co jsem se včelami zažil!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15373


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
R. R. (85.207.23.3) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany

R. R. = Nytram Mitrandin

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15374


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Karel (194.228.167.84) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany - zimní generace

Stonjek:
byla stejná jako včelstva ihned v pol. července natvrdo jednorázově zakrmená. Ta naopak působí zač září bezmatečně a otevřený plod většinou chybí.
......
Možná můžeme vrátit diskuzi k faktům. Debatovat o vynálezu, který je tajný je poměrně mnohoznačně neurčité:-)
Stejnou zkušenost s krmením na přelomu 7/8 jsem udělal i já. Myslím, že mě o tomto krmení přesvědčil m.j. př.Boháč.
Při prohlídce 8/9 jsem byl velmi nervózní. Včelstav byla absolutně klidná, neplodovala, minimálně vyletovala a připadala mi "ospalá". A byla bez plodu. Některá absolutně. Ještě větší zděšení nastalo u dalších, kde jsem hledal plod pro plodovou zkoušku. Byl tam třeba jen zavíčkovaný, pokud tam nějaký byl. Později jsem tento stav vzal za normální v případě starších matek. ( >1 rok). Matky stáří 0 kladou nepřetržitě (letos bohužel) a mají jinou dynamiku plodování.
Takže se chci zeptat ostatních, co takto krmí, na jejich názor.
Dle mě tento způsob krmení má kladný vliv na jarní sílu včelstev. Náhlý pokles plodu zřejmě způsobí neupracování mladušek a velký podíl zimních dlouhověkých včel. V této souvislosti věřím, že to způsobuje buď pojídání, nebo vůbec neprodukování výměšku hlatnových žláz a tedy kvalitní výživa.
Tato dlouhověkost se dle mě projevuje především velkou silou včelstev v začátkem května. ( u nás začínají pampelišky). Přibývají mladé včely a staré neodcházejí.
Jaký je Váš názor a zkušenosti.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15375


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Tomáš Jaša (85.160.162.55) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany

Já bych podobné názory zas tak rychle neodsuzoval. Ta fotka ve Včelařských novinách je pěkná. Pokud najdete fotku z této včelnice focenou ten samý den focenou z dálky. A tento vyšší úl na ni neuvidíte, tak se moc nedivte. Já osobně té fotce nevěřím. Je pěkná, ale o síle včelstva nevypovídá.

Měl bych na pana začátečníka několik dotazů.
Kolik vlastníte včelstev?
Kolik máte vystavěných rámků s dílem po třech letech?
Kolik vám dělal průměrný medný výnos po dvou a třech letech od osazení vašich optimálů, přepočteno na zazimovaná včelstva?
Kolika včelstvům jste ochotný se věnovat s touto intenzitou?
Kolik rámků 42x17 podle vás obsedá včelstvo při síle 35 000 jedinců při venkovní teplotě -5st.C. a +5st.C. ?

Jinak co se týká neomezování prostoru, volby rámkové míry a podobných technických věcí, tak s vámi celkem souhlasím. Jen si neodpustím poznámku. Zkuste si vyrobit úl čtvercového půdorysu na delší běžnou rámkovou míru než 42cm, když to tak doporučujete. Když nic jiného neporostou vám ty komíny tak do výšky. Časem dejte vědět jak se to Kraňce líbí. A pokud chováte nějaké jiné plemeno, tak dejte vědět okamžitě.

Tomáš Jaša

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15376


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Nytram Mitrandin (85.207.23.3) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany

Včelařím 3 rokem, tedy od roku 2004. V roce 2004 jsem si pořídil dva Optimaly. Můj přítel Martin mě inspiroval k tomu, abych si nechal na zakázku vyrobit dva prototipy MV ležanu.Takže jsem měl celkem 4 úly,které jsem osadil. Objednal jsem si výběrové matky z Výzkumného ústavu vč. V roce 2004 výnosy byly malé a spotřeba cukru vysoká. Včelstva jsem posilkoval smetenci od místních včelařů . Zazimoval jsem včelstva obsedající 4 nástavky Optimalu, síly cca 40 000 zimních včel.( včelstva v MV ležanech byla na tom za ty 3 roky stejně jako včelstva v Optimalech a nechci o nich dále debatovat, nebot jak řekl Karel,, Debatovat o vynálezu, který je tajný je poměrně mnohoznačně neurčité")
V roce 2005 včelstva měla uspokojivý rozvoj a moje podněcování bylo zbytečné. Rozvinula se až do síly 6 nástavků,tj. cca 80 000 včel. Tahoto stavu docílila na přelomu května a června. V tuto dobu jsem od nich vytvořil oddělky, čímž jsem jim udržel vzestup plodování do začátku června. Celkem jsem vytočil v průměru 100kg medu na produkční včelstva. Oddělky daly v průměru 20kg medu. Produkční včelstva vystavěla 3 nástavky mezistěn, oddělky 2 nástavky mezistěn(v srpnu měly oddělky 3 nástavky)Začátkem srpna jsem začal krmit. Produkční v. dostala po 24kg cukru, oddělky po 16kg cukru. V říjnu jsem spojil oddělky s produkčními včelstvy. Tím jsem docílil síly 60 000 zimních včel.Jsem zvědavej na letošní rok.
zdravím: Nytram
(ps: Chumáč síly 35 000 včel by podle mých výpočtů měl mít průměr zhruba 30 cm při teplotě -10 až -5 °C)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15378


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Karel (194.228.168.165) --- 20. 3. 2006
Re: Ležany

(ps: Chumáč síly 35 000 včel by podle mých výpočtů měl mít průměr zhruba 30 cm při teplotě -10 až -5 °C)

.....
Včera mi vrátili moji bibli "Zákonitosti života včelstva" Brenner tak jsem jen šáhl a citujize strany 88 při hustotě 3,3včely na cm3
3 uličky průměr 15cm 6000včel
4 uličky průměr 18cm 11000včel
5 uliček průměr 22cm 18000včel
6 uliček průměr 25cm 28000včel
Já tam měl z dob mých začátků založen papír, kde jsem to ze stejné hustoty vypočítával na kouli. Koule o průměru 8 uliček je teoreticky 41000.
Ale hustota včel není konstantní, čím větší chomáč, tím jsou za stejné teploty rozvolněnější.
Takže to možná není špatný odhad.

Ve Včelařství byl jednou článek od doc.Ptáčka, kterému stejně jako mně letos odešly včely které přešly nad zásoby a on je vážil a přepočítával. Byly to Brennery nebo MVDr Kučery úly (30x30). Pokud si pamatuji závěr Kraňka má daleko početnější zimní chomáč než uváděných 1,5 kg.

Jestli je to všude stejné, jako tady u nás, tak je asi dost studijního materiálu. Stačí převážit vymetené včely a máme jasno:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15391


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
P.K. (195.39.10.34) --- 21. 3. 2006
Re: Ležany

pokud někdo zakrmí jako obhájce MV ležanu 50 KG na včelstvo
tak může mít výnos 110 KG, ale VYTÁČÍ VÍC CUKRU NEŽ MEDU!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15409


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Nytram Mitrandin (85.132.169.34) --- 24. 3. 2006
Re: Ležany

Cukromed, který včely do začátku snůšky nespotřebují, vytočím a zkrmím ho v podletí( 5-10kg, něco zůstane v plodových rámcí).Zkrmuji celkem 40kg cukru(24 kg produkční včelstvo a 16 kg oddělek).Takže včely spotřebují 30-35kg cukrové potravy.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15435


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
Nytram Mitrandin (85.132.169.34) --- 24. 3. 2006
Re: Ležany

Nepřekládám plodové plásty do medníku. Považuji to za zastaralý a nepřirozený zásach do včelstva. V medníku mám jen panenské plásty. Není tedy možné, aby se do medníku dostal cukerný med.
Někdo by určitě namítl, jak vytáčím med z panenských plástů. Jde to také . Nejprve pomalými otáčkami vytočím zhruba polovinu medu z obou stran plástu a pak mohu rychlými otáčkami vytočit zbytek. Vytáčení medu z panenských plástů rozhodně zabere více času,ale získám tak med bez látek z košilek, tento med se mi zdá chutnější.
Nytram Mitrandin

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15436


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Pavel K. (213.192.21.67) --- 24. 3. 2006
Re: Ležany

Vážený pane!
Nechtěl jsem ale dostal jste mne. Nevím jak Vás dále oslovit, protože jednou jste Martin Václavek tj. ze dne 13.3.2006, pak si sám sobě odpovídáte dne 16.3.06 pod NYTRAM MITRANDIN, pokud si to přeložím, je to opět Martyn a vsunutím M před písmeno a, je ta zase Matrin, poté R-R = Martin Václavek, Nytram Mitrandin a stále z IP 85.207.23.3 !!Poslední příspěvky z jiné IP adresy.Co to má znamenat ?!
Musím však uznat, že o včelach máte něco přečtené, ale plně se ztotožňuji s př.Turčanym a Stonjekem a dalšími oponenty.Bylo by velmi špatné, kdyby si z Vašich "rad - informací - poznatků" měli začáteníci brát ponaučení.Dobu, kterou jste uvedl, že včelaříte odpovídá otázka ohledně podávání pylových desek a samotného pylu!Přitom žádný učený z nebe nespadl a doufám, že i Vy jste se narodil na Zemi.Ve Vašem případě bych doporučil jak jste sám navrhl.Tj. dávat rady k Vašim slavným ležanům, až za těch patnáct roků, to již budete včelařit dvacet let.
Tato konference podle mého soudu má sloužit k předávání věrohodných informací a poznatků ve včelařství. Je mnoho zkušených včelařů, kteří touto formou předávají informace jak začátečníkům, tak i zkušeným včelařům,kteří si těchto informací nesmírně váží, což se o Vás nedá říci.Vaše příspěvky jsou velmi kulantně řečeno nevěrohodné.Nechápu, když na straně jedné se chválíte s výsledky, kterých dosahujete, ale přitom na straně druhé děláte tajnosti a máte problém se jako poctivý včelař podepsat pod svůj příspěvek.Na Vašem místě pokud by mi někdo nevěřil, jak jste to mohl vycítit, dohodl bych mu termín návštěvy na mé včelnici se třemi úly.
Doporučil bych Vám si zpětně prostudovat Vaše příspěvky od 13.3.2006!
Když tak trváte na svých výsledcích, můžete zde sdělit Vaší ZO, kde jste registrován?! Budou z Vás mít určitě radost.Přeji mnoho úspěchů a přitom trochu skromnosti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15438


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
Nytram Mitrandin (85.132.169.34) --- 25. 3. 2006
Re: Ležany

Oslovujte mě Nytram. Nejsem členem ČSV.Vůbec jsem původně nechtěl zajít tak daleko. Vyprovokovali mě k tomu vaše dotěrné dotazy.Jestli nechcete, abych psal o svých zkušeností, tak se mě na nic neptejte a nic po mě nechtějte.Bude to asi lepší.Nemám čas strácet čas.
Tak naschledanou za 15 let.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15443


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
zdenek (212.71.136.70) --- 25. 3. 2006
Re: Ležany

Oslovujte mě Nytram. Nejsem členem ČSV.Vůbec jsem původně nechtěl zajít tak daleko. Vyprovokovali mě k tomu vaše dotěrné dotazy.Jestli nechcete, abych psal o svých zkušeností, tak se mě na nic neptejte a nic po mě nechtějte.Bude to asi lepší.Nemám čas strácet čas.
Tak naschledanou za 15 let.

Konečně první rozumná reakce od tebe. Sháněj cukr a uč se česky. Z

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15444


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
Nytram Mitrandin (85.132.169.34) --- 25. 3. 2006
Re: Ležany

Zapomněl jsem si překontrolovat případné chyby v pravopisu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15445


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                       
Nytram Mitrandin (85.132.169.34) --- 25. 3. 2006
Re: Ležany

Po zkušenosti s tímto portálem jsem zjistil,že názory jednotlivých včelařů se liší více, než jsem si myslel. Hodně mě zaskočilo,že se našli včelaři, kterým se těch 80 000 včel na vrcholu zdá mnoho.Podle mě jsou to normální, ničím neomezená včelstva s dobrými matkami.Přečetl jsem spousty článků (v Odborných překladech, ve Včelařství)pojednávajících o těchto včelstev a přitom zde jsem se dočetl úplně jiné názory. Jsem z toho docela zmaten.Myslel jsem si,že se zde utvrdím své názory, ale místo toho je musím znovu promýšlet. Nezbývá mě nic jiného, než si to sám ověřit. Pokud se nevyskytne problém, tak hodlám část mé celoživotní práce zdokumentovat dříve než za těch 15 let. Každý má právo na své názory. Všechny mé názory vycházejí z praxe jiných včelařů. Do konce tohoto roku hodlám neposílat příspěvky týkající se mé praxe. Prosím vás respektujte můj plán.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15447


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                          
(212.197.17.177) --- 25. 3. 2006
Re: Ležany

A tento poznáš?
Stretnú sa dvaja včelári a majú na jendu vec tri názory.

Keď má niekto ležan dobrej konštrukcie má aj dobré skúsenosti a aj názor. Poznám včelára má 75 rokov, nehybnú nohu v kolene a nevie si ich vynachváliť, mňa by váš názor zaujmal ak je možný kontak na atrej/=/stonline.sk

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15448


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
164410 (193.165.75.141) --- 26. 3. 2006
Re: Ležany

**********
Konečně první rozumná reakce od tebe. Sháněj cukr a uč se česky. Z
*********

Tak tohle je VELMI nevhodna poznamka. Osobne mi dost vadi spatna cestina / zakladni veci / u mnoha prispevku a v mnoha konferencich. Ale nikdy jsem nikoho nepoucoval jak ma spravne cesky psat. Jednak proto, ze sam cesky naprosto perfektne neumim, druhak proto ze je to VELMI neslusne. Proste kazdy umi jazyk tak jak umi. Myslim, ze vecny rozbor, nebo kritika vyvodu, ktere pan Nytram uvadi by byly pripadnejsi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15455


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                       
zdenek (212.71.136.70) --- 26. 3. 2006
Re: Ležany

Tak také nikoho nepoučuj, co je vhodné, nevhodné, slušné a neslušné. Z

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15464


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                          
(193.165.75.141) --- 26. 3. 2006
Re: Ležany

********************
Tak také nikoho nepoučuj, co je vhodné, nevhodné, slušné a neslušné. Z
********************

Nemyslim, ze jsem poucoval. Spis kritizoval.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15468


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                          
Pepan (e-mailem) --- 27. 3. 2006
Re: Leany

A kdo nemá poučovat

pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: zdenek <311.kucera/=/seznam.cz>
> Předmět: Re: Leany
> Datum: 26.3.2006 17:04:48
> ----------------------------------------
> Tak také nikoho nepoučuj, co je vhodné, nevhodné, slušné a neslušné. Z
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15474


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Michal Seničan (e-mailem) --- 25. 3. 2006
Re: Leany

Vážený pán Nytram !

Aj my priatelia včelári zo Slovenska Vám k tomuto kroku blahoželáme.
Michal Seničan
< ------------ Pôvodná správa ------------
< Od: Nytram Mitrandin <e-mail/=/nezadan>
< Predmet: Re: Leany
< Dátum: 25.3.2006 10:23:07
< ----------------------------------------
< Oslovujte mě Nytram. Nejsem členem ČSV.Vůbec jsem původně nechtěl zajít tak
< daleko. Vyprovokovali mě k tomu vaše dotěrné dotazy.Jestli nechcete, abych
< psal o svých zkušeností, tak se mě na nic neptejte a nic po mě
< nechtějte.Bude to asi lepší.Nemám čas strácet čas.
< Tak naschledanou za 15 let.
<
<
<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15449


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
Karel (194.228.167.214) --- 25. 3. 2006
Re: Leany

Oslovujte mě Nytram. Nejsem členem ČSV.Vůbec jsem původně nechtěl zajít tak daleko. Vyprovokovali mě k tomu vaše dotěrné dotazy.

No od toho konference je. Dozvědět se něco nového, neotřelého.
Hlavu vzhůru, ať se daří.
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15451


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Pavel (88.146.7.98) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany

Toto foto je na obálce publikace Komerční včelaření od Františka Kamlera. Vydal ČSV v roce 2005. Autoři snímků jsou uvedeni Antonín Podhájecký a Ivo Čáslavský. Na přední straně obálky je foto z této včelnice kde je cca 50 úlů v čase květu ovocných stromů a pampelišky. Většina úlů má 3-4 nástavky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15386


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Tomáš Jaša (85.160.162.55) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany

Martinovi děkuji za jasnou stručnou odpověď. A přeji mnoho úspěchů v letošním roce.
Jen ještě jeden dotaz. Který z kolegů vám prodal tak šikovné matky?
Ten výpočet se mi trochu nezdá. Kdyby jste těch včelstev mněl trochu více, tak bych poprosil o přepočítání.
Pokud p. Kamler tvrdí že slušné včelstvo má v zimně okolo 1,5kg, tak si nemyslím že by mělo být o moc menší než oněch 30cm. Já mu tedy nikdy včely v zimně neotevíral a on mi za slabochy taky nenadává. Přesto se příležitostně pozeptám.
Pavle, taky jsem si tu knížku vybavil. A není my jasné proč vybrali zrovna tuto fotku, která je zjevně k okolí tak trochu našvindlovaná. Ještě víc se divím tomu, že vybrali zrovna fotku s Langstrotmi, když je pan ředitel tak nemusí nebo aspoň tou dobou nemusel.

Tomáš Jaša

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15389


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Karel (194.228.168.165) --- 19. 3. 2006
Re: Ležany

POčet nástavků, síla včelstva a medný výnos. Jsou ve vztahu, nikoli však jednoznačném.

Protože jsem na dvou externích ministanovištích lajdačil, tak jsem dnes přeléčoval roztoče. Bylo tam po kolena sněhu. Protože jsem zdvojnásoboval stavy, tak mám většinu včelstev slabších. Plod byl na 2 až 4 plástech tak na 1/2.
Ale na podzim jsem u dvou včelstev vedle sebe zjistil přerozdělování (tichou loupež) tak jsem je spojil. Bylo to tak na konci září. V zimě naplnili nástavek L1/1 tak, že při podzvednutí horního, byly včely až dole v rohu, pod druhý od shora nezasahovali. To bylo při doběru měli, teplota tak kolem -5stC.
Byl jsem zvědav co zde tedy najdu. Dnes tady bylo asi okolo 3st. ve stínu.
Včely byly rozlezlé ve třech nástavcích, plod byl na 5 plástech, necelých 30cm široký. Ve třech prostředních plástech jely minimálně druhé kolo. Zav. plod byl ve středu a pak na obvodu.
Včely jsem nikdy nepočítal, takže to nechám na odbornících.
1 plně obsednutý nástavek s plodem - 9 hustých uliček + 1 míň, ale hustě obsednut a spodní ten byl za této teploty zvládnut a včely v něm makaly. Asi jen přes den.
Když jsem po fumigaci otevřel očka, vyvalily se ze třech oček. Napadlo mně to vyfotit, ale když jsem se vrátil s foťákem, v horním nástavku už zalezly (byl tam prohozen ten třetí od shora co jej začínaly čistit.)
Fotky jsem nalepil sem http://www.ceskymed.cz/nekolik_rad_do_zacatku-1.htm
a to očko, co na této fotce vypadá opuštěně je na http://www.ceskymed.cz/kontaminace_z_okoli.htm abych měl důkaz :-)

Takže naplnit úl včelama není problém ani u kraňky.
Ale to je maso, a ne med.

A že se včely nerojí, když mají dost prostoru jsem dlouho jen četl, ale včely negramotné ne a rojily se o sto šest. Prostor je asi nutný, ale znám včelaře, co měli pod klasikou brady 30cm dlouhé, a včely jim neuletěly. Je to o zralosti včelstva a taky o plemenitbě. A o snůšce.

Karel


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15390


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
A.Podhájecký (82.99.163.242) --- 20. 3. 2006
Re: Ležany

Jsou to fotografie z mé včelnice. Ivo Čáslavský má ty včelky na květech nahoře. Jsou to fotografie z mých začátků po přechodu na langstrothy. Na přední straně je vidět velký rozdíl v síle včelstev, protože jsem rok předtím na tyto úly přecházel. Kde je menší počet nástavků, tam byl nějaký problém při přechodu. V některých úlech mi matka utíkala zpátky na staré souše a tak mi nevystavěly novou míru.
Jsou tam v době květu pampelišek v síle od dvou nástavků do pěti nástavků. Úl, který je na zadní straně v síle sedmi nástavků je focený už déle. Je vidět posekaná a znovu obrážející tráva. V dálce jsou vidět kupky sena. Je vidět i u úlů jak by byla tráva vysoká. Je to třetí úl z leva v zadní řadě z přední fotografie. Tady má už pět nástavků. Než jsem se tak nějak naučil v těchto úlech včelařit, zkoušel jsem kolik včely dokáží obsadit nástavků. I tyto včely na sedmi nástavcích se nakonec vyrojily.
Nyní na jaře sílu včelstev vyrovnávám a dělám oddělky.
Zimuju na třech až čtyřech nástavcích a v sezóně je většina na šesti nástavcích. Tři nástavky plodiště a tři medník.
Je potřeba se nebát, vyzkoušet a neobviňovat. Nic bych z toho neměl, kdybych něco švindloval. Jinak už se u mne bylo hodně včelařů podívat, tak by mi musela být hanba.
Tonda.

>Toto foto je na obálce publikace Komerční včelaření od Františka Kamlera. Vydal ČSV v roce 2005. Autoři snímků jsou uvedeni Antonín Podhájecký a Ivo Čáslavský. Na přední straně obálky je foto z této včelnice kde je cca 50 úlů v čase květu ovocných stromů a pampelišky. Většina úlů má 3-4 nástavky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15392


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Karel (194.228.166.196) --- 20. 3. 2006
Re: Ležany

Tu knihu jsem si jako amatér neprofesionál nekoupil. Takže jen doplnující dotaz. Jak vysoké jsou ty nástavky o kterých je řeč.
A k vyrovnávání dotaz vyrovnávacího začátečníka. Už jsem to dlouho nedělal, jen jsem z těch nejlepších dělal oddělky, ale letos to budu muset asi dělat. V jaké fázi (co kvete) to začínáte rovnat a jak.
Obecně je mi to jasné, ale vycházíte jen z odhadu síly, prohlížíte plochu plodu, obsednutého prostoru atd.
Jak zohledňujete oddělky s novými matkami. Taky je dorovnáváte, nebo je necháváte slabší?
Děkuji Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15393


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
A.Podhájecký (82.99.163.242) --- 20. 3. 2006
Re: Ležany

Nástavky jsou vysoké 194 mm pro rámky v = 185 mm. Je to objemem zhruba jako tachovák.
Vycházím z odhadu síly s přihlédnutím k ploše plodu.
Vyrovnávání, nebo oddělky dělám jak to jde. Zhruba při květu řepky.
Oddělky nedorovnávám. Dělám je silnější aby matky byly dobré.
Tonda.

>Jak vysoké jsou ty nástavky o kterých je řeč.
A k vyrovnávání dotaz vyrovnávacího začátečníka. Už jsem to dlouho nedělal, jen jsem z těch nejlepších dělal oddělky, ale letos to budu muset asi dělat. V jaké fázi (co kvete) to začínáte rovnat a jak.
Obecně je mi to jasné, ale vycházíte jen z odhadu síly, prohlížíte plochu plodu, obsednutého prostoru atd.
Jak zohledňujete oddělky s novými matkami. Taky je dorovnáváte, nebo je necháváte slabší?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15395


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Pavel (88.146.7.98) --- 20. 3. 2006
Re: Ležany

Omlouvám se pane Podhájecký pokud se vás dotklo, že jsem zveřejnil kde se dájí najít fotografie vaší včelnice. Já si rozhodně nemyslím že je to podvod. Proto jsem napsal že je to v době květů stromů a pampelišky, bohužel jsem zapoměl napsat že druhá fotka je cca o měsíc později. Tudíž je reálné aby to ty včelky dokázaly na těch 7 nástavků. Pana Kamlera si velmi vážím a nedovedu si představit že by na obálku svojí knihy dal fotogrifii která se nezakládá pravdě. Vaše včelnice je velmi hezká. Myslím že zatím mnoho takových není. Tak ať se daří. Pavel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 15396


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu