78142

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Podrobné zobrazení

Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



(e-mailem) --- 21. 2. 2019
Re: uhyn

   Kolega poctivě odebere "poslední" trubčí plod. Je pečlivý, má trubčinu označenou a zkátka pokud je téměř všechen trubčí plod zavíčkovaný, jde rámek ven. Kdy je to nezávisí na občanském kalendáři, ale na kalenáři včelím. Samozřejmě počítá spady po formidolu a fumigaci. Má trvale celkem asi 50, maximálně do 75 VD a jen desítky včel uhynulých do proletu. Není na samotě, kolem něj jsou i velké úhyny. Dost práce navíc, ale funguje to.
   Moje zkušenost z podzimu 2017. Loupež někde, 2. fumigace cca 5-6 tisíc VD a v sezoně 2018 nejlepší včelstvo. A to je asi ta pověra o hodně a málo roztočích. Problém jsou ti "kmenoví" roztoči, ne ta přistěhovaná brigáda. 
   Pokud je v červenci a srpnu sucho, tak je málo plodu a jeho většina je poškozena. V září naprší, objeví se květy, např. jetel bílý. Podněcovací snůška, pokud je teplo, rozjede plodování. 10.října je 95-99 procent VD pod víčky. A pokud včelstvo ploduje celou zimu, tak podle mne do 3 let končí, ať dělám co chci.
   Klíckování matky, pokud by to mělo fungovat, tak já to vidím takto. Klícka na 2 rámky nad sebou uprostřed studené stavby. Teploměr, který zjistí kdy začalo plodování a po 14-ti dnech plod odebrat a zničit. Jasně, je to blbost. Jako nátěr plodu, ale bez chemie. Pokud zaklíckuji bez možnosti kladení, koleduji si o výměnu  matky, která se nejpravděpodněji zvrhne ve vyrojení.
   Pokud přemýšlíme o včelstvu a chorobách a parazitech musíme začít od toho neméně pravděpodobného a nejhoršího. Hlavní problém ale je, že si sami nepamatujeme jak to bylo před měsícem, před rokem. A co teprve vypáčit něco z kolegy. Tak asi tak ....
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 72681


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Následující:vpkt - Re: uhyn OPRAVA, OMLUVA
Předchozí:JosPr - Re: uhyn






Klikněte sem pro nápovědu